Drony

Militarne drony do neutralizacji zagrożeń

przeczytasz w 1 min.

Uzbrojone drony powstają z myślą o zastosowaniach na wojnie, ale już mówi się, że mogą pojawić się też nad naszymi głowami…

Drony – nie słyszymy o nich ostatnio zbyt często, ale gdy już tak się dzieje, to jest to poważna sprawa. Tak jest i tym razem, oto bowiem Amerykanie z firmy Duke Robotics wpadli na pomysł, by zamienić zwykłe bezzałogowe maszyny latające w narzędzia do identyfikacji i neutralizacji zagrożeń. Co więcej, pomysł szybko przekuli w produkt.

TIKAD – bo tak nazywają się drony inżynierów z Duke Robotics – są w stanie latać autonomicznie, czyli bez udziału ludzkiego operatora. Pozostając w powietrzu (na wysokości do 450 metrów), mogą monitorować sytuację tu, na dole i wykorzystując połączenie kamer oraz algorytmów sztucznej inteligencji identyfikować zagrożenie.

O takim niebezpieczeństwie TIKAD natychmiastowo informują człowieka, który – w przypadku potwierdzenia sugestii urządzenia – może podjąć decyzję albo o wysłaniu na miejsce np. jednostki policji, albo o… automatycznej likwidacji celu. Założenie jest bowiem takie, by drony miały zainstalowaną broń. Bardziej niż w miasto inżynierowie celują w pola bitew.

Duke dron TIKAD

Trudno bowiem wyobrazić sobie  scenariusz, w którym rząd zgodziłby się na takie rozwiązanie w mieście. Wystarczy bowiem pomyśleć przez 5 sekund, by wyobrazić sobie, co mogłoby się stać w sytuacji awarii, zhakowania lub zestrzelenia takiego drona… 

Zespół Duke Robotics tymczasem chwali się systemami stabilizacji i amortyzacji, dzięki którym strzały miałyby być oddawane perfekcyjnie.

Po co jednak w ogóle miałyby nam być uzbrojone drony? Przede wszystkim dla poprawy bezpieczeństwa w miastach i poza nimi. Firma Duke Robotics na swojej stronie wybiega jednak także dalej i przedstawia przyszłość, w której armie bezzałogowców walczą na wojnach zamiast żołnierzy.

A jakie jest wasze zdanie na ten temat? 

Źródło: Duke Robotics, Extreme Tech. Foto: Duke Robotics

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Q2hvY2hsaWs8
  1
  Żeby na wojnach zamiast ludzi walczyły bezzałogowe roboty/drony... hmm jaki jest w ogóle sens takiej wojny? To może od razu niech rozgrywają mecze w CS:GO i będzie z głowy?
  • avatar
   michael85
   0
   Do neutralizacji zdziczałych muzułmańskich terrorystów potrzeba w pełni autonomicznych dronów gdyż każda sekunda zwłoki to ryzyko śmierci kolejnych europejczyków.