Monitory

MIT opracował HR3D widoczne bez okularów

przeczytasz w 2 min.

Obraz 3D bez okularów stał się dostępny dla każdego między innymi dzięki konsoli Nintendo 3DS. Co jednak z tymi, którzy chcą oglądać obraz 3D bez specjalnych okularów na innych urządzeniach?

Warto przeczytać:
Na luzie: obraz 3D wyświetlany na iPhone

Nad tym zagadnieniem pracują naukowcy z Massachusetts Institute of Technology. Amerykanom udało się stworzyć technologię o wiele lepszą od zastosowanej przez Nintendo. Najnowsza mobilna konsola "wielkiego N" korzysta bowiem z przestarzałego filtru paralaksy. Jego największą wadą jest znaczne obniżenie jakości obrazu, co na pewno nie podoba się sporej liczbie użytkowników tego typu sprzętu. Ponadto filtr ten znacznie przyciemnia ekran, przez co musi on świecić o wiele jaśniej niż jego dwuwymiarowy odpowiednik. Powoduje to większe zużycie energii, które nie jest mile widziane w jakimkolwiek urządzeniu, zwłaszcza przenośnym.

Technologia MIT, HR3D (3D wysokiej rozdzielczości) wykorzystuje dwa ekrany LCD (jeden za drugim), które wyświetlają delikatnie różniące się między sobą obrazy. Dzięki temu jakość pozostaje na wysokim poziomie, a efekt 3D widać także, jeśli obraz ogląda się pod kątem. Z całą pewnością jest to ciekawe rozwiązanie, które być może niebawem znajdziemy w nowych telewizorach i komputerach.

Ma ono jednak pewną poważną wadę: zastosowanie dwóch ekranów z całą pewnością będzie kosztowne, przez co amatorzy 3D będą musieli dysponować zasobnymi portfelami, a urządzenia z ekranem tego typu zapewne zbyt szybko nie trafią pod strzechy. Chociaż z drugiej strony, chyba wszystko jest lepsze od zakładania do filmu okularów.

Źródło: Engadget

Polecamy artykuły: 
 
Tablet czy netbook - co jest lepsze?AMD Phenom II X4 980 Black Edition - cztery rdzenie w dobrej cenieEFI vs BIOS - najważniejsze różnice

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Wygląda jak te karteczki co były razem z gumami do żucia 15 lat temu. No, wiecie - różne kąty patrzenia, różne obrazki xD
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Wciąż czekam na "jakość holograficzną".
   Nużące są wszystkie dotychczasowe próby nazywane 3D.
   • avatar
    niesmiertelny
    0
    fajne :)
    • avatar
     Szymon331
     0
     Uuuo, super :)
     Jeszcze z 5 lat popracują to naprawdę cudeńka będziemy kupować.