Internet

Mozilla BrowserID: jednym hasłem zastąp wszystkie

przeczytasz w 2 min.

Mozilla zajmująca się głównie tworzeniem internetowych usług i aplikacji typu Firefox, uruchomiła usługę BrowserID - której zadaniem ma być ujednolicenie metody oraz danych niezbędnych do zalogowania w różnych serwisach.logo fundacji Mozilla

Osoby korzystające z sieci borykają się często z problemami polegającymi na zapamiętaniu wielu różnych loginów do kilku serwisów a co gorsza masy trudnych haseł. Oczywiście aby temu zapobiec można ustawiać łatwe hasła, bądź do wszystkich usług oraz serwisów stosować te same hasła dostępowe - jednakże taki zabieg powoduje spadek poziomu bezpieczeństwa. Można również korzystać z funkcji zapamiętywania haseł, które są oferowane w wielu popularnych przeglądarkach.

Co robić kiedy nie chcemy narażać się na niebezpieczeństwo, ani też nie mamy możliwości pracowania na tej samej przeglądarce w której zapamiętaliśmy hasła? W tym przypadku z pomocą przychodzą takie usługi jak OpenID - jednakże nie są one jeszcze zbyt popularne.

Rozwiązanie Mozilli działa na podobnej zasadzie co większość serwisów OpenID, lecz wykorzystuje Verified Email Protocol - do swego działania wykorzystuje wyłącznie zweryfikowane adresy e-mail. Za pomocą takiego adresu e-mail każda osoba będzie mogła się zalogować do wszystkich serwisów i usług wykorzystujących nową technologię Mozilli. Według twórców rozwiązanie BrowserID to przede wszystkim łatwość obsługi, możliwość logowania się z każdej przeglądarki oraz z każdego komputera, dostęp do wielu serwisów i usług za pomocą jednego konta e-mailowego. A wiąże się to z zapamiętaniem tylko jednego hasła.
 

wygląd strony internetowej projektu Mozilla BrowerID

 

Co prawda samowoli tutaj być nie może i każde konto e-mail które zarejestruje się w usłudze BrowserID zostanie zweryfikowane przez zespół Mozilli. Każdy użytkownik dodający swój login do BrowerID otrzyma na swoja internetową skrzynkę pocztową dane niezbędne do weryfikacji konta. Dopiero wówczas będzie możliwe korzystanie z funkcjonalności usługi stworzonej przez firmę Mozilla. Fundacja Mozilla udostępniła specjalną stronę demonstracyjną "myfavoritebeer" na której można obejrzeć jak sprawuje się usługa. Ponadto do dyspozycji deweloperów którzy zechcą dołączyć do projektu BrowerID został oddany specjalny kanał informacyjny w którym znajdą oni szczegółowe instrukcje.

Nie wiadomo jeszcze czy nowa usługa Mozilli odniesie sukces, czy też spotka ją los podobny co OpenID - które z powodu małej popularności balansuje na krawędzie utrzymania. Jedno jest jednak pewne, aby usługa BrowerID została masowo wdrożona będzie musiała zyskać aprobatę głównie wielkich serwisów i dostawców usług internetowych. Pytanie jednak czy tacy giganci jak Google czy Facebook będą zainteresowani promowaniem rozwiązania alternatywnej firmy oraz poniekąd w niektórych sektorach i konkurenta? No i pozostaje kwestia bezpieczeństwa? W zasadzie łatwiej jest włamać się na jedno konto i zdobyć dostęp do wielu usług, niż włamywać się do każdego serwisu z osobna.Więcej o firmie Mozilla i jej produktach:

Źródło: TechTribune

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    No, po ostatnich atakach hakerów teraz bym się dobrze zastanowił z podawaniem haseł na rzecz jednego...