Przeglądarki WWW

Mozilla Firefox - nocne wydania przeglądarki już z interfejsem Australis

przeczytasz w 2 min.

Fundacja Mozilla do kanału nocnych wydań przeglądarki wdrożyła nowy interfejs Australis, który diametralnie zmienia wygląd przeglądarki.

mozilla firefox projekt interfejs australis wygląd windows linux mac

Fundacja Mozilla zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami do nocnych wydań (Nightly) przeglądarki Firefox, wdrożyła długo wyczekiwaną nową wersję interfejsu graficznego Australis, który od tej pory ma być znakiem rozpoznawalnym produktów Mozilli.

Programiści Mozilli w ostatnich miesiącach są nadzwyczaj aktywni, oprócz rozwoju mobilnego systemu Firefox OS starają się także dodawać ważne nowości do swojej flagowej przeglądarki internetowej Firefox. Ostatnio pojawiła się w niej m.in. obsługa własnościowego kodeka h.264 (o ile w systemie znajduje się zainstalowany odpowiedni kodek), trwają prace nad implementacją Flash w postaci projektu Shumway czy też przygotowywania do wdrożenia wersji przystosowanej do interfejsu Modern UI dla Windows 8.

Od dłuższego czasu prowadzone są także prace nad nowym interfejsem graficznym dla programów Mozilli. Projekt Australis ma za zadanie ujednolicić wygląd przeglądarki Firefox i klienta poczty Thunderbird na wszystkich platformach, a także tchnąć w nie nieco świeżego powietrza – odświeżając wygląd.

firefox australis personalizacja

O ile w przypadku klienta poczty sprawa jest jasna – interfejs w części został wdrożony do niego już jakiś czas temu, to w przypadku przeglądarki Firefox od wielu miesięcy słyszeliśmy jedynie zapowiedzi jego wdrożenia, które ostatecznie były ciągle przekładane. Teraz jednak w końcu w tej materii coś się ruszyło. Otóż interfejs Australis, zgodnie z niedawną zapowiedzią został udostępniony w publicznych wersjach testowych przeglądarki.

firefox australis zakładka pasek adresu

Początkowo wersja z interfejsem Australis zagościła do testowych kompilacji nastawionych na testy interfejsu, a więc do kanału ux nightly, chwilę później trafiła do ogólnego kanału nocnych wydań Firefox 28 Nightly. Co ważne nowy interfejs ujednolica wygląd przeglądarki na wszelkich dostępnych systemach, a więc na Windows, Linux i Mac z tym znanym z urządzeń mobilnych.

firefox australis wygląd persona

Projekt Australis czyni interfejs bardziej nowoczesnym, lekkim, a zarazem zawierającym szereg opcji personalizacji przy jednoczesnym uproszeniu całości. Niestety nie wiadomo, ile potrwają prace nad samym interfejsem, zanim będzie on na tyle gotowy, aby trafić do stabilnej wersji przeglądarki Firefox. Niewykluczone, że będzie to miało miejsce wraz z wydaniem wersji Firefox 28, aczkolwiek jak zapewniają twórcy, jeszcze wiele elementów jest do poprawienia i nic nie wiadomo na pewno.


Tymczasem zainteresowani wypróbowaniem nocnych kompilacji przeglądarki Firefox z interfejsem Australis mogą to zrobić pobierając testową przeglądarkę dla Windows, Linux lub Mac z kanału nocnych wydań – Nightly.

mozilla firefox 28 nightly australis
Kliknij, aby pobrać przeglądarkę Mozilla Firefox 28 Nightly dla Windows, Linux i Mac

Źródło: Mozilla blog, Phoronix, NeoWin

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jacy4
  7
  Nie ma to jak wszystko co sie da zgapić od chroma, i gdzie ja znajde teraz normalną przeglądarkę która nie jest w 100% podróbą chroma?
  • avatar
   Veeon
   3
   Ciekawe na jaką :D?
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Pierwsze pytanie które mi się nasunęło po zobaczeniu nowego wyglądu: czy będzie można zostać przy starym wyglądzie po aktualizacji przeglądarki? Mam nadzieję, że jeśli nie to powstanie chociaż odpowiedni dodatek, bo nie chcę aby moja przeglądarka wyglądała jak Chrome :(
    • avatar
     Helventis
     2
     zamiast wprowadzać nowy interface niech naprawią bugi, długo ładujące się filmy na youtube, crashowanie się pluginów długie ładowanie stron (dla porównania w Chrome wszystko śmiga dobrze). Błędy występują od kilku ostatnich wersji (ale nie kojarzę dokłądnie bo przecież Mozilla musi być "fajna" i robić upgrade'y co tydzień :/ )
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Używam Firefoxa od drugiej wersji.. cóż niedługo będzie trzeba się rozglądać za nową przeglądarką.
      • avatar
       rak474
       0
       Ja tam z Chrome'a jestem zadowolony. Zero jakichkolwiek problemów. Prawda że żre RAM i to nie mało zwłaszcza jak ktoś ma 2 GB ale mi wystarcza.
       • avatar
        dsp32bt
        -1
        Ludzi narzekajacych sam uzywam nightly (28) i responsywnosc przelanczania tabow wzrosla wieksza kompatybilnosc z html5 i szybszy js :D ja tam zadowolony jestem wyglad jak wyglad mi interfejs chromopodobny pasuje :)
        • avatar
         Konto usunięte
         -2
         Niestety, ale z FF jest coś nie w porządku i to bardzo mocno (nie wiem czy tak jest i z tą wersją). Wystarczy odpalić sobie film na YT (np. muzykę) i wejść do gry - ja u siebie mam tak niesamowity duży droprate, że nie da się grać. Zrobię to samo na Chrome i nie ma problemu, bo gra chodzi płynnie.
         • avatar
          Anonim20
          0
          "Nie ma to jak wszystko co sie da zgapić od chroma"
          Chrome to przeglądarka stworzona przez gości którzy zrobili FF-a
          zrobili ją na zlecenie Google ,nie widzę zgapiania skoro oby dwa projekty są ich ;)
          • avatar
           Climer26
           0
           Duża zmiana interfejsu musi iść z dużą funkcjonalnością, będzie wtedy możliwość szybszego i bardziej przyjemnego przenoszenia się na nowy interfejs. Jak będzie przyspieszenie pracy i lżejsza praca aplikacji to na plus, lecz już na dzień dzisiejszy z koniec z szybkim zamykaniem kart w przeglądarce. Projekt graficzny wyglądu przeglądarki Firefox 4 był już od dawna na stronie Firefox a Opera czy Chrome wypuściły wcześniej przeglądarkę z kartami na górze wedle tego projektu. Przeglądarka Mozilli jest lepsza u mnie, niż inne przeglądarki.