Nauka

Kolonizacja Marsa uratuje ludzkość - przynajmniej według Muska

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
39 komentarzy Dyskutuj z nami

Wizjoner twierdzi, że jedynym sposobem na przetrwanie jest kolonizacja innych planet. Czy jest to jest w ogóle możliwe?

Musk Mars
Elon Musk chce kolonizować Marsa, ilustracja: Michael Marsicano/Aeon

Elon Musk to jeden z największych wizjonerów naszych czasów – dość powiedzieć, że to on stoi za takimi firmami jak PayPal, SpaceX czy Tesla Motors. Jednym z jego najambitniejszych projektów jest kolonizacja Marsa. Według Muska dzięki temu może zostać uratowana ludzkość.

W wywiadzie dla Aeon, Elon Musk przyznał, że dąży do kolonizacji Marsa nie ze względu na potencjalne korzyści naukowe, lecz by przyczynić się do uratowania ludzkości. „Myślę, że naszym obowiązkiem jest utrzymanie świadomości, aby stale być pewnym, że jesteśmy gotowi na przyszłość”.

Musk został też zapytany o to, dlaczego w takim razie nie odnaleźliśmy jak dotąd innych inteligentnych gatunków. Odpowiedział, że jego zdaniem powodem jest fakt, że we wszechświecie znajduje się „mnóstwo martwych, ograniczonych do jednej planety cywilizacji”. Wizjoner twierdzi zatem, że jedynym sposobem na przetrwanie jest kolonizacja innych planet.

Musk wywiad
Elon Musk jest przekonany, że kolonizacja innych planet to jedyny sposób na zapewnienie przetrwania ludzkości, zdjęcie: The Verge

Jak Musk zapatruje się więc na przyszłość? W jego wizji w następnym stuleciu 100 tysięcy lotów pozwoli ludziom zbudować stałą kolonię co najmniej miliona ludzi na Marsie. Czy tak będzie? Cóż, to się dopiero okaże. Czy jest to jednak niemożliwe? 

Zdecydowanie nie. Jego firma SpaceX już teraz opracowuje rakiety wielokrotnego użytku, które mogłyby być wykorzystywane w celu transportowania ludzi z Ziemi na Marsa. A to z kolei nie byłoby możliwe, gdyby nie SpaceShipOne – pierwszy prywatny załogowy statek kosmiczny, który dokładnie 10 lat temu (w październiku 2004 roku) udowodnił, że prywatne loty kosmiczne wkraczają w fazę rzeczywistości.

SpaceShipOne
SpaceShipOne – statek, od którego to wszystko się zaczęło, zdjęcie: WPPilot/Wikimedia

Przekaz Muska jest więc chyba oczywisty – NASA (jak i inne agencje) nie zadba o naszą przyszłość. Musimy zatroszczyć się o nią sami. Trzeba tylko uwierzyć. Czy wierzycie jednak w wizję Elona Muska?

Źródło: The Verge, Engadget, Space.com, Aeon

Komentarze

39
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Hedrox
  29
  Koleś jest Teslą naszych czasów. Wszystkie swoje genialne patenty udostępnił za darmo. Ja tam go popieram:) Gdyby więcej było takich ludzi na świecie to na pewno byłby lepszy.
 • avatar
  Viperus
  11
  Powodzenia
 • avatar
  Rostom
  6
  To jest to czym ludzkość powinna się teraz zająć. Przetrwanie jest możliwe tylko dzięki rozprzestrzenieniu się w kosmosie. Niestety w najbliższym czasie kolejne miliardy jeśli nie biliony ludzkość wyda na wewnętrzne konflikty zbrojne.
 • avatar
  patryk78
  5
  Może nie Teslą ale ma kasę na to żeby finansować ludzi z pomysłami i ludzi którzy wdrażają jego pomysły w życie. Faktycznie przydałoby się więcej takich ludzi na świecie.
 • avatar
  Antiax
  3
  Elon Musk to bardzo inteligentny człowiek, ale poziomu Nikola Tesli nie osiągnie nigdy.
  Tak jak kolega wyżej wspomniał, gdyby każdy postępował tak jak Musk to technologia na prawdę by się rozwijała w szybkim tempie zamiast robić małe kroki naprzód.
  Elon od zawsze powtarzał, że dla niego istotniejsze od kultu pieniądza jest sława i to, że dzięki swoim poczynaniom zapiszę się na kartach historii, co go motywuje do dalszych innowacji. Szkoda, że tak niewielkie pieniądze wkłada się w dokładniejszą eksploracje kosmosu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  ten to ma MUSK ;)
 • avatar
  maqmba
  -2
  Jedno jest pewne. Nie wolno nam tam "exportować" ludzi "jak leci".... Trzeba przygotować specjalne pokolenie, wychowane bez tego co powoduje, że chcemy za to mordować lub za to ginąć. Czyli religii/wiary w boga. Nie wolno nam wysyłać tam tego syfu bo szybko się tam na wzajem powyrzynamy.
 • avatar
  bodziokrak
  -14
  Jeśli jest takim wizjonerem, to proponuję żeby
  rozwiązał problem jak tu na jednej grafie
  bez problemu pociupać w 60fps w 4k.
 • avatar
  raffal81
  0
  Ja tam na marsa wysłałbym mojego kota i psa, niech sobie pobiegają ;PPPPPP
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Jak w całej historii ludzkości wizjonerów okrzykiwano szaleńcami, heretykami itd. Gość jest szczęściarzem, że może realizować marzenia i szacun że już tyle pomysłów zrealizował - my możemy co najwyżej łaziki marsjańskie budować.
 • avatar
  Marked
  0
  Nie wierzę,że do 2050 człowiek postawi stope na Marsie.
  Z lataniem na Księżyc mają problem...
 • avatar
  Sacratog
  0
  Na pierwszy rzut oka myslalem ,ze chodzi o T.uska xD