Internet

Na facebookowym czacie grasuje szkodnik

z dnia
Paweł Mnichowski | Redaktor serwisu benchmark.pl
5 komentarzy Dyskutuj z nami

Szkodliwa aplikacja „Father crashes and dies” rozprzestrzenia się za pośrednictwem facebookowego czata. Użytkownicy są nakłaniani do wysyłania SMS-ów na numery o podwyższonej opłacie.

Warto przeczytać:
Niepokojący raport z PandaLabs
  Przeglądarki głównym narzędziem infekowania w 2010 roku
  Spamerzy żerujący na tragedii w Japonii

W weekend wielu użytkowników Facebooka zaczęło otrzymywać od swoich znajomych szkodliwe wiadomości za pośrednictwem czata, które wyglądały następująco:

 

 

Za tekstem „Father crashes and dies because of THIS message posted on his daughters profile wall!” znajduje się skrócony adres strony WWW.

Po kliknięciu odsyłacz prowadzi użytkownika przez serię przekierowań. W efekcie na ekranie pojawia się szkodliwa aplikacja dla Facebooka żądająca kilku zezwoleń.

 

 

Gdy użytkownik zezwoli aplikacji na uzyskanie dostępu do swojego profilu, zacznie się ona rozprzestrzeniać za pośrednictwem facebookowego profilu ofiary, wysyłając wiadomości na czacie do wszystkich znajomych, którzy w danym momencie są online. W tym samym czasie użytkownik widzi stronę WWW, która przy użyciu socjotechniki próbuje nakłonić go do rozwiązania testu na inteligencję.

 

 

Cyberprzestępcy wykorzystują usługi geolokalizacji adresu IP oraz automatycznego tłumaczenia, aby idealnie dostosować swoją strategię do potencjalnej ofiary.

Pozostaje pytanie: w jaki sposób stojący za tym atakiem cyberprzestępcy zarabiają na naiwnych użytkownikach? Po zakończeniu quizu użytkownik jest proszony o wysłanie wiadomości SMS w celu uzyskania wyników. Średni koszt takiej wiadomości wynosi około 3 euro.

 

 

Podobne oszustwa pojawiają się na Facebooku coraz częściej. Jak się przed nimi uchronić? Przede wszystkim należy kierować się zdrowym rozsądkiem i nie klikać w odnośniki, co do których pewności nie mamy.

Źródło: Kaspersky Lab
 

Polecamy artykuły:    
GeForce GTX 550 Ti - premiera i testy
Android 3.0 - system stworzony dla tabletów
Intel Sandy Bridge - wydajność zintegrowanych układów graficznych

 

Komentarze

5
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  tych wirusów jest o wiele więcej, najgorsze jest to że okienko wysyłania wiadomości się nie pokazuje i nawet się nie wie że ma się danego wirusa
 • avatar
  "Facebook" i "rozsądek" w jednym zdaniu? No, no ;).
 • avatar
  Tak to jest jak się bawi w jakieś żałosne aplikację. Sam otrzymałem kilka takich wiadomości, bo samym linku można się domyśleć ze to jakiś wirus.
 • avatar
  Na szczęście nie korzystam z tego :)