Ciekawostki

Nagrywarka LG obsłuży superwytrzymałe płyty M-DISC

przeczytasz w 1 min.

Na stronie internetowej firmy Millenniata, a więc wynalazcy wyjątkowo wytrzymałych płyt M-DISC, pojawiła się możliwość przedpremierowego zamówienia nowego typu nośników oraz nagrywarki zdolnej do ich zapisywania.

Nie tak dawno temu pisaliśmy o rewolucyjnych nośnikach M-DISC, które rzekomo mają być odporne na wysoką temperaturę, światło słoneczne, wilgoć, tlen, ciekły azot, gorącą wodę oraz inne destrukcyjne substancje, natomiast zapisane na nich dane mają przetrwać nawet 1000 lat. Wszystko dzięki wyjątkowo odpornej nieorganicznej warstwie, na której zapisywane są dane.

Warto jednak wspomnieć, że o ile do odtwarzania płyt M-DISC wystarczy tradycyjny napęd DVD, to do ich nagrywania wymagana jest specjalna nagrywarka z pięciokrotnie większą mocą lasera.
 

nagrywarka LG zdolna do wypalania dyskó M-DISC

Problem jednak w tym, że obecnie na rynku nie ma ani nośników M-DISC, ani nagrywarek zdolnych do ich wypalania. Sytuacja ta może się jednak zmienić, bo pojawiła się możliwość przedpremierowego złożenia zamówienia na nowe produkty. Wiadomo, że jeden „krążek” został wyceniony na 3 dolary, a więc około 8-9 razy więcej niż standardowa płyta DVD.

Jeżeli natomiast chodzi o nagrywarkę, to jej produkcją zajęła się firma LG (drugi współtwórca nowego typu nośników). Sprzęt nosi oznaczenie Super-Multi Drive i jest zdolny do odtwarzania i nagrywania zarówno płyt M-DISC, jak i tradycyjnych DVD i Blu-ray. Złożone zamówienia mają zostać zrealizowane w połowie września, ale niestety nie wiadomo ile wyniesie cena nowej nagrywarki. Poniżej możecie zobaczyć dwa filmiki prezentujące wyjątkowe nośniki M-DISC. 


 

Więcej o nowych technologiach:

Źródło: Millenniata, ComputerBase

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Czyli rynku raczej nie zdobędzie, chociaż...
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Do archiwizacji plików jak najbardziej się sprawdzi, bo trwałość standardowych płyt DVD-R i DVD-RW jest delikatnie mówiąc co najmniej kiepska i strach archiwizować na nich cokolwiek.
   • avatar
    mebelman
    0
    Jako że te płyty wymagają większej mocy lasera podczas nagrywania to znając kiepską trwałość napędów tej firmy przewiduję iż długo nie podziała.
    • avatar
     zielarz
     0
     zastanawiam się czy te płytki mają sens, nie lepiej umieścić swoje dane w chmurze? taka płytka może nam po prostu zginąć lub się spalić, poza tym jaka jest szansa że za 100 lat będzie nadal istniał czytnik płyt mdisk?
     • avatar
      malyperelka
      0
      Noo , ten pierwszy filmik przykuł mnie na długie godziny .....
      • avatar
       leoxxx
       0
       za 500-600zł zaakceptuje od razu
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Fajnie, pojawiła się nagrywka do tych M-Disców. W sumie, jeżeli nie będzie droga to z wielką chęcią ją kupię. Mam nadzieje, że nie będę żałował:P.