Nauka

NASA wysłała klucz nasadowy na stację ISS …e-mailem

przeczytasz w 2 min.

Nie ma co - ciekawych dożyliśmy czasów.

NASA ISS klucz

Ciekawych dożyliśmy czasów. Agencja NASA dostarczyła właśnie na oddaloną od Ziemi o ponad 400 kilometrów Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) nowy klucz nasadowy. Nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie fakt, że transport odbył się drogą… mailową.

No dobra, uściślijmy. Z ziemskiej siedziby NASA wysłana została wiadomość e-mail do ekipy z ISS – w załączniku umieszczone zostały natomiast instrukcje, które zinterpretowane przez system drukarki 3D pozwoliły na wydrukowanie odpowiedniego klucza. 

Drukarka 3D, zaprojektowana przez firmę Made in Space do pracy w nieważkości, została dostarczona na Międzynarodową Stację Kosmiczną we wrześniu, będąc częścią dostawy dokonanej przez kapsułę SpaceX Dragon. Jak widać, nowa technologia może być bardzo przydatna.

Urządzenie to zostało zaprojektowane tak, by łączyć się bezpośrednio z NASA. Oznacza to, że instrukcje w wiadomości e-mail trafiły do systemu drukarki 3D, a astronauci nie musieli nic robić – tylko czekać aż drukowanie będzie skończone.

NASA ISS drukarka 3D

Ktoś może powiedzieć, że narzędzia powinny być raczej metalowe, a nie wykonane z tworzywa sztucznego. To prawda, ale krótki czas produkcji (i dostarczenia) oraz niskie koszty to plusy, które sprawiają, że druk 3D naprawdę się na ISS opłaca.

Gdyby nie drukarka 3D, kosmonauci musieliby czekać kilka miesięcy na kolejną dostawę z tym właśnie narzędziem. Barry Wilmore, który potrzebował tego klucza, przyznał, że otrzymał go właściwie prawie bez czekania.

NASA ISS druk

Zejdźmy na Ziemię.

Na koniec, coś z innej beczki. Technologia druku 3D może mieć bowiem także znacznie bardziej przyziemne zastosowania. Firma Choc Edge zaprezentowała przed kilkoma dniami nowa linię drukarek 3D, które pozwalają użytkownikowi wydrukować własne, czekoladowe łakocie.

Dzięki temu gadżetowi możemy wydrukować słodycze o dowolnym, nawet bardzo nietypowym kształcie – drukarka jest w stanie dostarczyć linie nawet tak cienkie jak 0,5 milimetra. Niestety za domową fabrykę czekolady sporo przyjdzie nam zapłacić. Cena to 4,5 tysiąca dolarów.

Poniżej możecie zobaczyć próbkę możliwości drukarki Choc Edge – oto czekoladowy bałwanek:

Źródło: SlashGear, Geek, Reviewed

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kitamo
  19
  no i to jest wlasnie sens takiej technologii.
  Zamiast kombinowac jak wyslac przedmiot ktory bedzie pewnie 10000000000x tańszy niz sam jego transport, mamy mozliwosc wyslania tylko jego opisu a on zostanie na miejscu wykonany automatycznie.

  Za chwile beda w ten sposob wysylac nowych astronautow bo niby po co wystrzelic takiego Janusza w kosmos jak mozna go na miejscu wydrukowac :)
  • avatar
   R2rr0
   2
   Tytuł newsa... jest przekłamaniem.
   • avatar
    Vassago
    0
    "Jak widać, nowa technologia może być bardzo przydatna". Byłaby bardziej przydatna gdyby astronauci nie musieli czekać na jakiegoś maila tylko sami mogli taki klucz wydrukować. W ich kompie powinni mieć wszelkie dane i po paru klikach sami by go sobie wydrukowali. Bo co by było gdyby mieli sytuację awaryjną w której by nie mogli się połączyć z Nasa? Dupa blada.
    • avatar
     Vassago
     0
     "Jak widać, nowa technologia może być bardzo przydatna". Byłaby bardziej przydatna gdyby mogli go sami wydrukować bez czekania na specjalnego maila. Powinni mieć w kompie wszelkie dostępne schematy i po praru klikach wydrukować sobie takie narzędzie. Bo co by było w sytuacji awaryjnej kiedy kontakt z Nasa nie byłby możliwy? Du*a blada.
     • avatar
      Vassago
      0
      "Jak widać, nowa technologia może być bardzo przydatna". Byłaby bardziej przydatna gdyby mogli go sami wydrukować bez czekania na specjalnego maila. Powinni mieć w kompie wszelkie dostępne schematy i po praru klikach wydrukować sobie takie narzędzie. Bo co by było w sytuacji awaryjnej kiedy kontakt z Nasa nie byłby możliwy?
      • avatar
       Silver
       0
       Po tytule myślałem, że kawałek startreka zastane :)
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Nie wątpliwie ważniejsze od przesłania mailem wzoru wykonania klucza jest fakt jego wydrukowania na orbicie w stanie nieważkości ^^