Filmy / seriale / VOD

Netflix uczyni HDR nowym standardem - to będzie wymóg dla filmowców

przeczytasz w 1 min.

Telewizory są dziś w stanie zaoferować wyśmienitą jakość obrazu. Cóż nam jednak po tym, gdy nie ma czego oglądać? Netflix chce się postarać o to, by takie pytanie mogło odejść w niepamięć. W jaki sposób? Wymuszając na filmowcach HDR.

Amerykanie przedstawili nowy regulamin i postawili sprawę jasno: wszystkie nowe filmy i seriale muszą być nagrywane tak, by oferować jakość HDR, jeśli ich twórcy chcą, by trafiły do katalogu Netflix. Krótko mówiąc: szeroki zakres dynamiki w treściach ma się stać standardem – tak jak stał się nim w urządzeniach. Wszak niemal wszystkie nowe telewizory są kompatybilne z tym lub innym formatem.

Netflix wymusza HDR na filmowcach

Te nowe zasady mają znacząco „poprawić doświadczenie” widzów podczas oglądania filmów i seriali w serwisie Netflix. Twórcy przyjęli jednak te wieści z mieszanymi odczuciami. Jak mówią niektórzy z nich – właściciele usługi powinni poinformować o tych zmianach wcześniej, ponieważ obsługę HDR należy zaplanować już na początku produkcji. 

Netflix pilot

Bez wątpienia mają rację, ale trudno też dziwić się Netfliksowi, że decyduje się na taki krok. Konkurencja w sektorze VOD jest coraz większa, a gwarancja wysokiej jakości wideo może być kolejnym argumentem przekonującym do wykupienia abonamentu. W przypadku serwisu Netflix liczba płacących użytkowników to już ponad 150 milionów. Nie wiadomo jednak, czy wszyscy się utrzymają po tym, jak w życie weszły usługi Apple TV+ i Disney+. Warto w tym miejscu podkreślić, że jedna i druga w swoim katalogu stawia na 4K i właśnie HDR. 

Czy wasze telewizory obsługują HDR? A jeśli tak, to czy liczba produkcji dostępnych w takiej jakości jest dla was argumentem, który bierzecie pod uwagę przy wyborze serwisu VOD dla siebie?

Źródło: Variety, FlatpanelsHD

Warto zobaczyć również:

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  TicTac
  0
  może najpierw by wprowadzili jakoś FHD we wszystkich abonamentach..
  • avatar
   dgrabarek
   -1
   Jaki HDR to dolby Vision z tego co się orientuje jest wspierane przez platformę Netflix. Bardzo dobrze że tak się dzieje 4K przy TV poniżej 60 cali nie robi takiego wielkiego wrażenia w moim odczuciu. Do tego Dolby atmos niestety mało jest materiałów w Dolby atmos w języku Polskim. Przydało by się jeszcze 60 klatek na sekundę do pełnego 4K w dolby vision i było by naprawdę dynamicznie.
   • avatar
    baskhydraslayer
    0
    Będziemy oglądać smyrających się nawzajem facetów w hdr fascynujące