Nauka

Elon Musk wszczepi chip w mózg człowieka. Już w tym roku

przeczytasz w 1 min.

Testy mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Innymi słowy: lada chwila Elon Musk za pośrednictwem firmy Neuralink wszczepi chip w mózg pierwszego ludzkiego pacjenta.

W ubiegłym miesiącu informowaliśmy, że Elon Musk i jego Neuralink otrzymał zgodę na wszczepianie chipów w mózgi ludzkich pacjentów. Teraz multimiliarder zapowiedział, że do pierwszej takiej operacji dojdzie najpewniej przed końcem tego roku. 

Elon Musk gotowy, by wszczepić chip w mózg człowieka

Według informacji agencji Reuters, pierwszym pacjentem ma być mężczyzna cierpiący na porażenie kończyn dolnych. Chip firmy Neuralink jest dla niego szansą na protezy, którymi będzie mógł precyzyjnie i bezproblemowo sterować za pomocą myśli. 

Osoby sparaliżowane mają być właśnie jednymi z głównych beneficjentów tej technologii. Nie będą jednak jedynymi. Mózgowe implanty Neuralink mają również pomóc w leczeniu autyzmu i schizofrenii, a także w walce z otyłością, szumami usznymi czy depresją. 

Jednak zastosowania chipów nie ograniczają się tylko do medycyny. Neuralink dąży do tego, aby implanty odmieniły komunikację ludzi z maszynami: mogą umożliwić umożliwić szybkie pisanie wiadomości oraz łatwe sterowanie urządzeniami elektronicznymi. 

Czy to bezpieczne?

Na liście ochotników znajduje się zresztą sam Elon Musk. W implantach mózgowych widzi on jedną z najważniejszych technologii naszych czasów i jest przekonany, że technologia ta jest w pełni bezpieczna dla ludzi. 

Testy kliniczne na ludzkich pacjentach mają to potwierdzić. Jeśli tak się stanie, to już za kilka lat  wydane może zostać pozwolenie na wykorzystanie komercyjne. Technologia już teraz jednak wzbudza spore kontrowersje.

Warto przypomnieć, że firma Neuralink znajduje się pod ścisłą kontrolą federalną. Wynika to z doniesień o nieprawidłowo przeprowadzanych eksperymentach na zwierzętach. Według agencji Reuters, błędy w badaniach doprowadziły do zgonów małp, świń i owiec.

Źródło: Reuters

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Altru
  4
  "Osoby sparaliżowane mają być właśnie jednymi z głównych beneficjentów tej technologii. Nie będą jednak jedynymi. Mózgowe implanty Neuralink mają również pomóc w leczeniu autyzmu i schizofrenii, a także w walce z otyłością, szumami usznymi czy depresją. "

  W 100% popieram, tak samo jak VR które jest testowane u osób, które np. są przykute do wózka lub maja ograniczone poruszanie się, z bardzo dobrymi wynikami. Tak jest z postępem oprócz zalet przychodzą takie i wady, to nie odłączna część rozwoju, np. bomba atomowa zła ale elektrownia atomowa jak najbardziej dobra rzecz, i tak można wymieniać bardzo długo.
  • avatar
   rahimpfk
   0
   A ja jestem sceptykiem. Jeśli połączyć to z pełnym nadzorem SI, może dojść do scenariusza rodem z Terminatora. I nie mówcie, że nie. Nikt nawet się nie pokwapił, żeby ustalić światowe standardy bezpieczeństwa ws rozwoju SI.
   • avatar
    BariGT
    -3
    Rok 2033: Czip naturalnie nie jest przymusowy, ale bez niego nie wejdziesz do kina, samolotu lub nie dostaniesz pracy. Czekaj jak do tego doszlo?
    • avatar
     Rabarbarr
     -5
     Musk niech najpierw sprawdzi czy ma mózg. Żaden z niego wizjoner tylko psychol i oszołom. Niech sobie najpierw wszczepi to ustrojstwo, ciekawe co się stanie jak nastąpi zwarcie.
     • avatar
      KochamBigos
      -9
      Jesteś wielki Elonie!!! Prawdziwy wizjoner XXI wieku!!! Jesteś jesteś jak Steve Jobs twój geniusz nie zna granic!!!
      Ci którzy cien krytykują chcą żeby świat stał w miejscu i się nie rozwijał!! Ty zabierzesz nas w kosmos swoimi statkami do odległych gwiazd i czarnych dziur i do inny ch galaktyk na koniec wszechswiata !!!