Ciekawostki

Wszystkie samochody w USA od 2018 z obowiązkowymi kamerami cofania

przeczytasz w 1 min.

W imię bezpieczeństwa na drodze.

Kamera cofania ekran

Od kilku lat w samochodach (głównie SUV-ach i modelach luksusowych) spotkać można bardzo przydatną funkcję, mianowicie kamerę cofania. National Highway Traffic Safety Administration zarządziło, że już za kilka lat takie rozwiązania nie będą bonusem, lecz podstawowym elementem wyposażenia każdego nowego samochodu wyprodukowanego w Stanach Zjednoczonych.

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem NHTSA każdy samochód wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych począwszy od 1 maja 2018 roku będzie musiał być wyposażone w kamerę i ekran dające widok z tyłu samochodu, niezależenie od wielkości i półki cenowej modelu. Zasada dotyczy wszystkich pojazdów, których waga nie przekracza 4,5 ton, w tym ciężarówek i busów. 

NHTSA ustala także jakie wymagania spełniać musi zainstalowana kamera. Otóż musi ona między innymi pokrywać strefę 3 x 6 metrów bezpośrednio za pojazdem, a także uruchamiać się wraz z wrzuceniem biegu wstecznego. Co ciekawe, nie planuje się natomiast podawania wytycznych dotyczących wielkości samego wyświetlacza montowanego wewnątrz samochodu.

Kamera cofania mazda

Nie zaleca się także dodawania nakładek na wideo – w postaci wskazówek czy dodatkowych informacji na temat położenia samochodu czy linii. Bo choć nieraz są przydatne, jak tłumaczy NHTSA, mogą przysłonić także mniejsze obiekty.

To wszystko, jak można się domyślić, w imię zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. Czy inne państwa pójdą w ślady Stanów? A powinny?

Źródło: SlashGear

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  carbo888
  15
  i tak to nie nauczy niektórych parkowania tyłem :/
  • avatar
   Cacek93
   15
   Hamburgerom już się nawet nie chcę głowy do tyłu odwracać...
   • avatar
    Konto usunięte
    9
    ahhh swiat ogarniają idioci może państwo samo im to zasponsoruje?
    • avatar
     freezoid
     3
     Nie wiem czy to takie pomocne. Oby ludzie przy cofaniu nie ograniczali się tylko do tego co na wyświetlaczu...
     A taki gadżet już nie bardzo wpływa na cenę całego pojazdu więc czemu nie?
     • avatar
      Lightning
      1
      Czy każdy news z 1 kwietnia musi być traktowany jako żart?

      Co niby miałoby być zabawnego w tym newsie? (gdyby dodano napis "prima aprilis")
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       To jest prawdziwy news, u nich była szeroka dyskusja na temat wypadków w których jadąc tyłem rozjeżdżali dzieci. Zdaje się wychodziło kilkaset ofiar śmiertelnych rocznie w całym kraju plus tysiące rannych, stąd wprowadzenie tego prawa.
       • avatar
        mgkiler
        -1
        Prima Aprilis
        • avatar
         BILI82
         -1
         Bardzo dobry pomysl powinien byc wprowadzony w europie jak najszycbciej.
         • avatar
          Konto usunięte
          -2
          Dobrze, że to raczej prima aprilisowy żart. Gdyby to była prawda to UE szybko by to podłapało, ciekawe jak i za co my biedni Polacy z 15 letnimi autami mielibyśmy niby kupić i zainstalować sobie taką kamerkę i wyświetlacz...
          • avatar
           kerry_sd
           -2
           Po co kamera skoro wystarczy czujnik cofania?

           Posiadam czujnik cofania w samochodzie i już kilkanaście razy uratował mi tyłek przed rozwaleniem, rzecz po prostu niezbędna, natomiast przymusowe instalowanie kamer to już paranoja
           • avatar
            challey
            -3
            żart prima-aprilisowy ;)
            • avatar
             Lonnger
             0
             Ja takie rozwiązanie zaakceptuje tylko i wyłącznie jeśli samochód będzie już sam jeździć. Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze, ale mam jednak wrażenie, że jakieś firmy będą działać, by te kamery zdjąć - mogą powodować mniej stłuczek, a to mniejsze obroty dla firm lakierniczych i blacharskich. :PAhh ten świat pieniądza...
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Zastanawia mnie dlaczego ta kamera ma być używana tylko do cofania. W końcu kamerka obejmująca w swoim zasięgu cały obszar za autkiem znakomicie może wspomagać kierowcę posługującego się tylko cokolwiek starożytnymi już lusterkami. ;-) Mnie by bardziej pasowała ogólna kamerka z podglądem z co się dzieje za samochodem z wyświetlaczem w miejscu wstecznego lusterka.