Technologie i Firma

Nie, nie musisz rejestrować swojego komputera

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
16 komentarzy Dyskutuj z nami

W sieci od kilku dni pojawiają się informacje, jakoby konieczna była rejestracja komputera. To jednak afera, której... nie ma.

Niektóre z polskich serwisów internetowych grzmią, że teoretycznie właśnie czytacie tego newsa na nielegalnych komputerach lub smartfonach. Ale czy jest tak faktycznie?

Chodzi o projekt nowej ustawy hazardowej. Był on krytykowany wielokrotnie, ale ostatecznie w niemal niezmienionej formie został przyjęty przez Rząd RP. Z dniem 1 kwietnia zaczyna obowiązywać Ustawa o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw z dnia 15 grudnia 2016 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 88).

Co to ma wszystko wspólnego z naszymi komputerami? Już tłumaczymy. Otóż, ustawa – jak przekonują autorzy wspomnianych artykułów – zakłada konieczność uzyskania koncesji lub zezwolenia nie tylko na automaty do gier i urządzenia losujące, ale też wszelkiego rodzaju urządzenia do gier.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie definicja urządzeń do gier, która brzmi następująco: „wszelkie urządzenia, z wykorzystaniem których możliwe jest prowadzenie gry hazardowej oraz urządzenia, których działanie wpływa na prowadzenie gier” (art. 4 ust. 1 pkt 3).

Jeśli więc wasz komputer lub smartfon ma połączenie z Internetem i możliwe jest uruchomienie na nim gry hazardowej, to powinniście je zarejestrować w Urzędzie Celno-Skarbowym. Tak twierdzą rzeczeni autorzy, ale spójrzmy dokładnie na zapis w ustawie:

„Automaty do gier, urządzenia losujące i urządzenia do gier mogą być eksploatowane przez podmioty posiadające koncesję lub zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie gier losowych lub gier na automatach oraz przez podmioty wykonujące monopol państwa, po ich zarejestrowaniu przez naczelnika urzędu celno-skarbowego”.

Innymi słowy, jeżeli operator gier hazardowych ma komputery, musi je zarejestrować. Ty, użytkowniku, nie masz takiego obowiązku. Koniec tematu, można się rozejść, afery nie ma.

Źródło: DI, Nowe Media, Wykop, inf. własna

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  shoken
  Gra hazardowa to jest wpłacanie na ZUS,wpłacasz wpłacasz i nie wiadomo ile i czy w ogóle dostaniesz jakąś emeryturę.
  21
 • avatar
  walecznygronostaj
  :( nie ma afery - nudy
  7
 • avatar
  ciomasta
  Ja i tam byym nie rejestrował komputera , dość mnie Państwo okrada , z wypłaty, leki, Vat, i inne pierdoły a większość Polakow zarabia najniższą krajową ;/
  A jak nie pasuje to na twoje miejsce jeszcze ida Ukraincy mm Wybornie
  3
 • avatar
  Fiona
  Nie popieram obecnej ekipy rządzącej tym krajem - byłej też nie. Bo to dla mnie wybór między cholerą a ospą.

  Ale faktem jest iż od wyborów modne jest dokopać rządzącym, postraszyć nimi, nie ważne że to bzdura kosmiczna...

  W sumie to już tym czarnym PR to jestem zmęczona. A efekt zaczyna wywoływać odwrotny...

  Ot takie moje skojarzenie z tą i innymi podobnymi "aferami"
  3
 • avatar
  Silver
  To już była by kompletna inwigilacja i koniec prywatności. Po MAC'u rozszyfrowaliby Cię czy wysyłałeś swoje nagie zdjęcia albo pobierałeś cokolwiek. Zajęliby się lepiej w końcu naprawą NFZ, ZUS'em, optymalizowaniem kosztów administracyjnych w państwie, a nie takimi małostkami. Oczywiście - pojmuję, że to zarodek działalności przestępczej, ale legalizacja pozwoli na otrzymywanie przez państwo profitów w postaci podatku. Ludzie, którzy zarabiają w ten sposób może i dostają łatwiejszą kasę, ale czy nie lepiej by to co zarobił w ten sposób mógł spożytkować robiąc zakupy w Polsce i dając w ten sposób zarobić innym podmiotom?
  1
 • avatar
  marcin0218
  Za PIS już sie przyzwyczaiłem do chorych ustaw
  1
 • avatar
  projectdarkstar
  Afery może i nie ma ale jest kolejny przepięknie niedopracowany przepis.