Telefony

Nie płacisz rachunków za telefon? Jesteś bezpieczny

przeczytasz w 1 min.

No może nie do końca, a i wcale nie pochwalamy takiego zachowania. Niemniej sąd antymonopolowy w końcu się zdecydował - nie można odciąć abonenta od usług dlatego, że spóźnia się z zapłaceniem rachunku.

Tego typu praktyki były dość powszechne wśród wszystkich operatorów działających na polskim rynku. Nawet kilkunastodniowe opóźnienia w zapłacie rachunku wiązały się z ostrzeżeniami, a w konsekwencji blokadą możliwości wykonywania połączeń.

Sąd wyspecjalizowany w kwestii ochrony konkurencji i konsumentów krytycznie odniósł się do tego typu praktyk, nazywając telefon komórkowy dobrem cywilizacyjnym, zaś pozbawianie dostępu do tego typu usługi powinno mieć charakter wyłącznie wyjątkowy. Z brakiem aprobaty spotkała się również sytuacja odcinania przez operatorów dostępu zarówno do telefonu, jak i internetu, w chwili, gdy abonent zalega z opłatą tylko za jedną z powyższych usług.

Niezgodne z prawem okazały się również kary pieniężne za wszelkie opóźnienia, podobnie w kwestii ponownej opłaty aktywacyjnej po odłączeniu usług (w kwocie 120 złotych), którą stosuje Orange. W opinii sądu "oberwało się" wszystkim operatorom - choć ich umowy są bardzo różne, w praktycznie każdej pewne kwestie muszą ulec zmianie.

Operatorzy nie zgadzają się z wyrokiem i zapowiadają apelacje. Najbliższe miesiące będą ciężką batalią, w której nasze interesy reprezentować będzie UOKiK.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jeomax.co.uk
  0
  Co za szkodniki siedza w tym sadzie antymonopolowym, to szkoda gadac. Nie dosc, ze sprawa precedensowa, to jeszcze dotyczy dobr komercyjnych, bo przeciez nikt nie swiadczy uslug za darmo. No chyba, ze szanowni sedziowie mysleli o panstwowym operatorze - wowczas trzeba zlikwidowac abonament, dac ludziom telefon w lape i zlikwidowac oplaty za polaczenia... wszak to dobro cywilizacyjne, wiec nalezy sie, jak psu micha. Masakra.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Czuje się jakbym oglądał telewizję. Fakty sprzed paru dni...
   • avatar
    wormadam
    0
    Jakie "dobro cywilizacyjne" ??? co to za bzdura ?
    nie płacisz, to odpowiednia kara jest za to ?
    Może Sąd uzna, że jak się będę spóźniał ze spłatą kredytu,
    to bank też nie powinien mi naliczać odsetek itd. itp.
    • avatar
     CougarV6
     0
     Widzę, że korporacje mają tu wielu obrońców :D nie musicie się tak starać, oni i tak mają najlepszych w kraju adwokatów :)
     • avatar
      Baleryon
      0
      Znowu jacyś niedorzecznie myślący sędziowie - tak jak ci z TK, co to mówili, że nakaz zapinania pasów jest słuszny, bo Skarbeniek dzięki temu unika wydawania kasy na powypadkowe leczenie ludzi bez pasów. Strach pomyśleć, czy odrzuciliby ustawę nakładającą obowiązek chodzenia w czapce zimą, albo zakaz żarcia tłustej golonki i hamburgerów. A wracając do naszych dzielnych antymonopolistów - niniejszym zwracam uwagę, że prąd, gaz i woda też są dobrem cywilizacyjnym, nawet, śmiem twierdzić, większym. Niech zrobią tak, że można nie płacić za energię latami, korzystać z niej i podcierać się ponagleniami :)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Ale Wam ciężko dogodzić. A co wtedy gdy spóźnisz się z rachunkiem tylko za telefon a odetną Ci i telefon i internet? A kiedy zapłacisz zażądają 120 złotych za ponowne przyłączenie. Też będziecie chwalić operatorów? Mi telekomuna z okazji przejścia na netie przywaliła fakture na 120 złotych (gdzie abonament płaciłem 60 z groszami) za tydzień rzekomego używania internetu po umowie. Nawet w punkcie TP nie umieli mi wyjaśnić tej faktury.
       • avatar
        wormadam
        0
        A co będzie jak masz własną firmę, realizujesz zlecenia
        a Twoi klienci stwierdzają, że na razie nie mogą Ci zapłacić
        bo sami nie mają. A Ty musisz z czegoś żyć .
        • avatar
         aendrju
         0
         Nie podniosą na szczęście rachunków tym co je płacą ale jest druga strona medalu też nie będą mogli zrobić promocji czy zmniejszyć cen bo po co skoro kilku nie płaci to cierpi cała reszta.
         • avatar
          miedzianek
          0
          'Nie płacisz rachunków za telefon? Jesteś bezpieczny'

          Tytul w ogole nie ma sensu,zrozumialem ze nie place rachunnkow=nikt mi nic nie zrobi,proponuje zmiane bo ludzie sobie pomysla


          Jak dla mnie to zalezy,bo moj provider internetowy nawet po 4 miesiacach bez zaplaty nie nalicza odsetek ani nie odcina-w porzadku ludzie.Jedynie czasami przyjdzie przypomnienie o fakturze

          Co do telefonow:to samo,jak nie zaplaci to sprawa w sadzie,a jak by odcieli to tak czy siak pieniedzy by od niego nie mieli