Internet

Niemcy: Internet 50 Mb/s dla każdego

przeczytasz w 1 min.

Cel dostarczania 10-krotnie szybszego Internetu od standardów globalnych ma zostać zrealizowany najpóźniej w 2018 roku.

RJ-45

Niemcy słyną ze starań zapewnienia obywatelom (i nie tylko) możliwie najlepszych warunków do życia. A że dzisiaj w rozwiniętych krajach bez Internetu żyć się właściwie nie da, to rząd naszych zachodnich sąsiadów postanowił zagwarantować wszystkim mieszkańcom łącze o prędkości niespadającej poniżej 50 Mb/s. Cel dostarczania 10-krotnie szybszego Internetu od standardów globalnych ma zostać zrealizowany najpóźniej w 2018 roku.

Tak, 10-krotnie. Według niedawno opublikowanego raportu State of the Internet wynika bowiem, że średnia prędkość łącza na świecie wynosi zaledwie 5 Mb/s. Jeśli rządowi Niemiec uda się zrealizować plan, kraj ten zajmie pierwsze miejsce pod względem najszybszego Internetu na świecie. Obecnie liderem jest Korea Południowa, gdzie średnia prędkość wynosi niespełna połowę z tego, bo 24 Mb/s.

Czy Niemcy mają wiele do zrobienia? Zdecydowanie. Według wspomnianego już raportu obecnie średnia prędkość Internetu za naszą zachodnią granicą to zaledwie 10,2 Mb/s. Problemem są jednak nie tyle wolne łącza, co duże różnice. 70 proc. Niemców ma bowiem już teraz dostęp do Internetu o prędkości powyżej 50 Mb/s. Aby podobne osiągi zapewnić pozostałym 30 proc. tamtejszy rząd przeznaczy 2,7 mld euro na modernizację infrastruktury.

Na koniec, w ramach ciekawostki, dodajmy, że prędkości Internetu w Polsce są bardzo zbliżone do tych w Niemczech. Średnia w naszym kraju wynosi bowiem 9,8 Mb/s.

Źródło: Neowin, Akamai

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Bostonawy
  17
  No brawo, przynajmniej każdy będzie miał podobną prędkość. Ja mam tak że stare babki i dziady we wsi mają dostęp do światłowodów a Ja jako jeden z nielicznych nie mogę ich mieć bo niby się im nie opłaca podciągnąć. Zawsze ci co nie potrzebują dostają.
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   A u nas w Polsce dominują dostawcy, którzy oferują nielimitowany internet lte z limitem 20gb :P
   • avatar
    kombajn
    1
    "prędkości Internetu w Polsce są bardzo zbliżone do tych w Niemczech. Średnia w naszym kraju wynosi bowiem 9,8 Mb/s." Taa tylko że u mnie w Hamburgu łącze 100 mega kosztuje miesięcznie tyle co jedne większe zakupy w sklepie a przeliczając na roboczogodziny to 3,5 godziny pracy za pakiet 100 mega + telefon z darmowymi rozmowami międzynarodowymi + telewizja HD (29,99 euro). Może redakcja by raczyła wspomnieć że na tym polu jeszcze jesteśmy daaaleko za Niemcami u nas multimedia są po prostu drogie w relacji cena/zarobki.
    • avatar
     s3b3k
     0
     Ja mieszkam na wsi. Światłowód idzie przez moją posesję. (biegnie zresztą do centrali oddalonej o 4km i położony był w zeszłym roku w ramach projektu e-). Wąskim gardłem jest nadal u mnie tpsa i jej centrala do której mam po kablu miedzianym 3,6km co przekłada się na 1,5Mb-2,5Mb dzięki genialnemu DLM :). Ktoś powie no to radio jak nie kabel i nie światłowód. Ta tylko, że w takich miejscach stosuje się częstotliwości ~900MHz ze względu na lepszy zasięg.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      I tak im niepotrzebne, bo pół internetu maja zablokowane przez GEMA.
      • avatar
       Wasek
       -1
       Prawda jest taka, że jak się człowiek przyzwyczai do wyższego standardu to trudno go mu obniżyć. Ja posiadam 60 Mb/s (w nocy koło 120 Mb/s). Prędkość pobierania jest w pełni zadawalająca ale co z tego jak upload mam 3 Mb/s. To już jest tragedia jeżeli chce się udostępniać filmy na YouTube etc.
       • avatar
        Konto usunięte
        -1
        U mnie od kilku lat maksymalna prędkość Internetu to 6-6,5Mb/s na linii TPSA w cenie ~100zł z telefonem...

        Na szczęście za kilka tygodni rozpocznie się budowa światłowodów.
        • avatar
         kokosnh
         -2
         Tu chodzi o to że każdy dostanie 50Mb/s za darmo, czy po prostu że zrobią infrastrukturę i wszędzie te 50Mb/s będzie sięgać. ?
         • avatar
          bodziokrak
          -2
          Ktoś zna jakieś realne zastosowanie tak szybkiego internetu? Ludzie wyłączą tv i włączą netflixa? Ściągać nie wolno bo to nielegalne.
          • avatar
           jeomax.co.uk
           -2
           Sorry, MSPANC.
           Jak Niemcy wchlona te fale uchodzcow, co to do nich sie tylko wybiera, to zaraz sie z tych 50 Mbitow wycofaja rakiem ;-)
           • avatar
            DaroBenchmarkPC
            -4
            Mi tam 1,2MB/s wystarcza, ale 50 bym nie pogardził :D
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Może i kiedyś my dożyjemy takich czasów i takie prędkości będą osiągalne w każdym miejscu w naszym kraju. W mieście to jeszcze jest ok bo jest spory wybór konkurencyjnych operatorów ale tak jak jak na przykład mieszkam na wsi to jak sprawdziłem sobie oferty na panwybierak.pl to na palcach jednej ręki mogłem ich policzyć. Dobrze że jest tak porównywarka to wiedziałem chociaż gdzie jest najkorzystniej.