Ciekawostki

Nietypowy ekran dotykowy - świetny na zimę

przeczytasz w 2 min.

Ekrany dotykowe na szeroką skalę stosowane są w urządzeniach przenośnych. Hitachi pracuje na nowym typem takiego ekranu, który łączy zalety rozwiązań reagujących na dotyk człowieka (pojemnościowe) oraz na dotyk różnego rodzaju piórkami i innymi przedmiotami. 

 Warto przeczytać:
 

Obsługuj domowe media za pomocą poduszki

Standardowe ekrany pojemnościowe działają na zasadzie zmiany pojemności elektrycznej pod wpływem dotyku przez przewodniki mające własny potencjał (np. ciało człowieka). Ta technologia umożliwiła stworzenie między innymi wygodnych ekranów multidotykowych.

Według Hitachi technologia ta ma znacznie większe możliwości i należy je rozwinąć. Pierwszym krokiem rozwojowym są prace nad nieco rewolucyjnym ekranem pojemnościowym reagującym na dotyk palcami oraz innymi przedmiotami, takimi jak plastikowe rysiki czy pióra. Będzie to pierwszy ekran tego typu działający bez względu na to czym jest obsługiwany - możemy go obsługiwać nawet w rękawiczkach. Dotyk pochodzący od przedmiotu nie będącego przewodnikiem jest przekształcany na sygnał elektryczny, aby ekran reagował tak jak w przypadku dotyku palcami.
 


 

Dodatkowo ekran ma działać nie tylko pod przemiennym dotykiem piórka i palca, ale i jednoczesnym. Co ciekawe, według producenta urządzenie nie będzie wymagało wyraźnego nacisku, jak to ma miejsce przy standardowych ekranach dotykowych, gdyż będzie reagowało również na zmiany światła zanikającego pod wpływem dotyku.

Ekran Hitachi stwarza możliwość znacznie badziej komfortowej obsługi palmtopów czy smartfonów, zwłaszcza jeśli jego rozdzielczość przekroczy barierę 300 dpi, a cena będzie przystępna dla standardowych użytkowników. Produkcja ma ruszyć w połowie przyszłego roku. 


Prezentacja ekranu Hitachi przygotowana na konferencję FPD International w Japonii

 
Źródło:
The Tech Report

Polecamy artykuły:  
Fotogaleria: obudowa jakiej jeszcze nie było
TOP-10: Monitory
GeForce GTX 580 - najszybsza w rodzinie

 

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  300dpi... to takie 1280x720 w ~4,89 cala :O
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Niesamowite polaczenie rezystanyjnego z pojemnosciowym...
   Lagi wieksze niz na moim 4letnim ks20
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    będzie ciekawie jak nie zablokuje mojego smartfona i wsadzę do kieszeni...po wyciągnięciu okaże się że moje spodnie umieją rysować i malować :)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Właśnie, a dlaczego są takiego LAAAGI?