Nauka

Ten wyświetlacz możesz nawet pociąć

przeczytasz w 1 min.

A on i tak będzie działał. To nowy projekt naukowców z japońskiego instytutu NIMS. To brzmi naprawdę dobrze.

Sektor wyświetlaczy gna do przodu, szczególnie jeśli chodzi o ich właściwości fizyczne. Bardzo interesujący projekt w tym temacie prowadzą naukowcy z japońskiego instytutu NIMS. Udało się im opracować elastyczny wyświetlacz z nietypową cechą – można go przeciąć, a on nadal działa jak powinien.

Powszechnie wykorzystywane wyświetlacze typu LCD czy OEL nie mogą być modyfikowane ani cięte tak, by nie zostały spowodowane uszkodzenia. Ponieważ jednak popyt na elastyczne wyświetlacze stale rośnie, podobnie jak rynek gadżetów ubieralnych, umożliwienie wycinania dowolnych kształtów w przypadku takich elementów jest niezwykle pożądane. 

Ekipa naukowców z NIMS, na której czele stanął Masayoshi Higuchi, wychodzi naprzeciw tym wymaganiom. Stworzyła wyświetlacz, który można pociąć zgodnie z wolą przy użyciu zwykłych nożyczek. Wszystko to dzięki wykorzystaniu polimeru, który jest połączeniem metalu i związku organicznego.

NIMS wyświetlacz mini

Po przecięciu wyświetlacza, wymaga on kilkusekundowego poddania go działaniu prądu elektrycznego. Po tym potrafi on samodzielnie przystosować się do swoich nowych kształtów. Obecny prototyp jest ograniczony do wyświetlania jednego koloru, ale naukowcy twierdza, że są w stanie to zmienić. Co tu dużo mówić… czekamy!

Źródło: TechSpot, NIMS

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  12
  Nawet jak wytniesz sobie niechcianą reklamę z ekranu to i tak znajdzie sobie ona nowe miejsce :(
  • avatar
   Himoto
   0
   "Sektor wyświetlaczy gna do przodu" - czasem chochlik się nie wkradł? Bo moim skromnym zdaniem od kilku lat ciągnie się jak guma, ile to już lat standardem jest FHD? Dopiero chyba od zeszłego roku na większą skale zaczęły pojawiać się 4K, chyba że się mylę i żyję w innej czasoprzestrzeni :)