Ciekawostki

Serwisy publikujące teksty utworów muzycznych na celowniku NMPA

przeczytasz w 2 min.

Organizacja NMPA wypowiedziała wojnę serwisom zajmującym się publikowaniem tekstów do utworów muzycznych.

nmpa logo prawa autorskie teksty utworów

Niedawno podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Waszyngtonie, związek NMPA (National Music Publishers' Association – Krajowy Związek Wydawców Muzycznych) zapowiedział podjęcie zdecydowanych działań skierowanych przeciwko serwisom internetowym łamiących prawa autorskie, udostępniając nielicencjonowane teksty utworów muzycznych.

Organizacja NMPA zrzesza w swoich szeregach wielu wydawców muzycznych z całych Stanów Zjednoczonych, już kilkakrotnie podejmowała działania wymierzone przeciwko nielegalnemu udostępnianiu i wykorzystywaniu utworów muzycznych. W ostatnim czasie nieco zmieniła swój kierunek, gdyż postanowiła zajęć się serwisami internetowymi, na których są zamieszczane teksty wspomnianych już utworów.

Jak poinformowała organizacja, po przeanalizowaniu całej sprawy wysłała do 50 serwisów internetowych, które bez wykupienia stosownej licencji publikowały teksty utworów, żądanie zaprzestania działalności. Jak czytamy w oświadczeniu, akcja nie jest skierowana przeciwko niewielkim stronom prowadzonym przez fanów czy blogom, a dużym serwisom czerpiącym z tego typu działalności spore zyski.

NMPA wzywając właścicieli tego typu stron do zaprzestania naruszeń praw autorskich, najwyraźniej liczy, że ich twórcy zakończą działalność albo wykupią za część wpływów z reklam stosowne licencje zezwalające na zamieszczenie tekstów piosenek.

teksty utworów muzycznych program amarok

Swoje roszczenia NMPA popiera wnioskami płynącymi z badań przeprowadzanych przez Davida Lowery - autora tekstów i pracownika z Uniwersytetu w Georgii. Jego zdaniem nielicencjonowane publikowanie tekstów utworów może powodować wymierne straty. Jak zapewnia NMPA, każdego dnia za pomocą wyszukiwarki Google jest przeprowadzanych ponad 5 mln wyszukiwań dotyczących tekstów piosenek, które w ponad 50% przypadków prowadzą do serwisów nieposiadających licencji na zamieszczane teksty.

Nielicencjonowane witryny z tekstami utworów są w dużej mierze ignorowane w kontekście naruszeń praw autorskich, ale w rzeczywistości miejsca te generują ogromny ruch w Internecie i generują większe sumy pieniędzy, niż mogłoby się wydawać. W dobie Internetu biznes związany z teksami utworów jest wyraźnie w cenie” - powiedział David Lowery z Uniwersytetu w Georgii.

Jak zapewnia organizacja, w przypadku kiedy właściciele wspomnianych 50 serwisów nie zastosowują się do ich żądań, wówczas skierują sprawę do sądu, gdzie będą mogli domagać się również wypłaty stosownego odszkodowania.

Jeżeli akcja organizacji NMPA w USA powiedzie się, to niewykluczone, że już niedługo podobnych działań na szeroką skalę możemy spodziewać się także w Europie i zapewne w Polsce.

Źródło: NMPA, Dziennik Internautów

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  luq529
  35
  Za chwile będą wołali o licencje przy nuceniu piosenek, broń się żeby ją zaśpiewać. Lol Idiotyzm, nie mają sięjuż do czego dowalić.
  • avatar
   Konto usunięte
   9
   niech stworzą własną stronę z tekstami, bo ludzie czasem chcą przeanalizować teksty... nie ma oficjalnych stron, więc inni się za to wzięli, nie ma to jak niszczyć biznes....
   • avatar
    yendrek
    7
    Dlaczego autorzy tych utworów nie protestują ? Bo wydawcy trzymają ich za jaja i gówno mogą. A przecież piosenka to nie tylko muzyka i tekst, ale przede wszystkim głos wykonawcy, który przyciąga fanów, a razem z nimi te ukochane przez wydawców $$$.

    Gotów jestem się założyć, że jeśli jakieś sprawy trafią do sądu, dojdzie do porozumienia między tym całym NMPA a właścicielami stron - dochody fifty-fifty i udostępnianie tekstów stanie się legalne. Zresztą cytat Davida Lowery nie wymaga komentarza - tu chodzi o kasę, a nie jakąś ochronę własności intelektualnej. Rzygać się chce.
    • avatar
     5
     Chwila, chwila - NMPA sama sobie szkodzi (a właściwie wykonawcom). Umieszczanie tekstów piosenek w sieci przecież pomaga, a nie szkodzi artystom do kroćset ;)
     Człowiek usłyszy w radiu kilka słów piosenki - wpisze do Google'a i znajdzie tekst - pozna wykonawcę - + dla artysty.
     Człowiek zobaczy fajny fragment tekstu w opisie czy gdziekolwiek - jak wyżej.
     Człowiek niedosłyszy fragmentu tekstu (styl niektórych wokalistów jest hmm... ciężki) - sprawdzi, zainspiruje się, pokocha zespół za teksty, kupi następną płytę - i znowu jak wyżej.
     Ale co ja tam wiem...
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Co ja czytam? Świat się wali.
      • avatar
       Iglok
       1
       Cała czas tylko kasa kasa kasa, je*ana komercja. Ciekawe jakie straty to im przynosi, według nich jak ktoś przeczyta tekst to nie kupi płyty?
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        Ciekawe czy będą zablokowane strony w których teksty piszą ludzie dobrze znający utwór - ze słuchu, czy będzie zakazane powtarzanie tekstów przy goleniu, pisanie o nich, mówienie na codzień, czy będzie zakazane publikowanie zdjęć lub scanów okładek, wogóle najlepiej zakazać słuchania przez głośniki bo nie daj boże sąsiad usłyszy i będzie strata dla koncernów...
        [email protected]#)(@# ludzie.
        • avatar
         miedzianek
         0
         Zrozumcie jedna zasadnicza roznice-ktos kto 'sprzedaje' te teksty jest zly,ktos kto udostepnia za darmo-no problemo. Bo jakim prawem ktos ma SPRZEDAWAC teksty piosenek,ktore JA napisalem? Niech udostepni za darmo,a nie czerpie korzysci z mojego dziela. Nie przynosi mi to strat,owszem,ale czemu ktos ma sie bogacic za cos,co powinno byc za darmo?
         • avatar
          miedzianek
          -1
          No dobrze,mowimy tu o stronach ktore ZARABIAJA na udostepnianiu tekstow piosenek. Gdyby robily to za darmo-nie ma problemu.
          • avatar
           Konto usunięte
           -2
           materialisci
           • avatar
            erystr
            0
            Przesada. Gdyby nie takie serwisy to dalej bym sądził że zakopower śpiewa "pójdę nocą". Jak tak dalej pójdzie to żeby ustawić piosenkę jako dzwonek w telefonie będziemy musieli kupić daną piosenkę...