Laptopy

Notebooki Asus i Toshiba bardziej niezawodne niż MacBooki

przeczytasz w 1 min.

Firma zajmująca się naprawą laptopów twierdzi, że 17 proc. komputerów Apple ulega awarii w ciągu 3 lat od momentu zakupu.

SquareTrade wyjawiła, że Apple zajęła dopiero 4 miejsce w jej rankingu. Na pierwszym miejscu znalazła się firma Asus, drugie zajęła Toshiba, a trzecie przypadło Sony. W rankingu wzięło udział 30 000 komputerów przenośnych pochodzących od 9 producentów.

Firma wyjawiła, że po upływie 2 lat od zakupu ponad 10 proc. laptopów Apple (MacBooki i MacBooki Pro) ulega awarii. W ciągu 3 lat wynik jest wyraźnie większy i wynosi już 17,4 proc. Jeśli weźmiemy pod uwagę okres 3 lat i marki Asus, Toshiba oraz Sony, to wyniki wyniosą odpowiednio 15,6, 15,7 oraz 16,8 proc. Według SquareTrade notebooki Asusa są najbardziej niezawodne.


Notebooki Asusa najbardziej niezawodne według SquareTrade (Fot. Materiały prasowe)

- To nie jest zaskakujące, że Apple znalazł się w środku zestawienia - powiedział Vince Tseng, wiceprezes działu marketingu w SquareTrade. - Zaskoczeniem było to, że Asus znalazł się na miejscu pierwszym - dodał.

Warto też wspomnieć, że Hewlett-Packard, który sprzedał najwięcej notebooków w ciągu ostatnich lat, znalazł się na 9, czyli ostatnim miejscu w rankingu. Po 2 latach 15 proc. notebooków HP uległo awarii, po 3 - już 25,6 proc.

Firma SquareTrade informuje, że coraz wyższe wyniki dotyczące awarii notebooków nie są żadną niespodzianką. - Laptopy mają wysoki wskaźnik użytkowania. Ludzie nie wyłączają komputerów i przez to pracują one na okrągło, a dodatkowo ich podzespoły są wrażliwe na ciepło. Ponadto są przenośne i narażone na upadki, a dodatkowo są bardziej skomplikowane niż jakiekolwiek urządzenia elektroniczne dla zwykłych użytkowników - twierdzi Tseng.

Netbooki psują się częściej

Wyciągając wnioski z raportu SquareTrade można uznać, że Apple postępuje rozsądnie i dlatego nie chce wprowadzić do oferty netbooków. Komputery tej klasy, czyli tanie mini-laptopy, ulegają awarii częściej niż tradycyjne notebooki. Zaledwie po roku użytkowania awarii ulega o 23 proc. więcej netbooków niż notebooków.

Źródło: Computerworld.com

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  SufferMaker
  0
  Moj Asus A6Tc bedzie mial trzy lata w grudniu i poki co dziala idealnie. W pelni zgadzam sie z tym rankingiem i jednoczesnie zastanawiam sie jakie miejsca maja takie firmy jak Compaq California Access oraz NTT.
  • avatar
   gormar
   0
   Albo ktoś się pomylił w tłumaczeniu, albo firma SquareTrade źle interpretuje przyczyny awarii notebooków. To, że są długo użytkowane nie ma większego znaczenia. Tak samo jest w sytuacji komputerów stacjonarnych.
   To proces uruchamiania oraz wyłączania i związane z tym wahania temperatury oraz napięc są największą zmorą elektroniki (dokładnie takie użytkowanie powodowało swego czasu uszkodzenia układów graficznych nVidii). Do tego dokłada się przenoszenie komputera, gdzie wychłodzoną na dworze elektronikę włącza się niemal zaraz po przyniesieniu do biura. Już o częstokroć słabym chłodzeniu komponentów notebooków nie chce mi się nawet wspominać.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    no to choć w jednym rankingu Asus jest na pierwszym miejscu, bo w moim na ostatnim
    brak ogólnie dostepnych instrukcji serwisowych, utrudnienia w Polsce przy zakupie samych części, zmuszanie przez firmy serwisujące w Polsce do płacenia za diagnostykę, serwis a dopiero na końcu za części po okresie gwarancyjnym dla mnie osobiście dyskwalifikują te produkty
    no chyba, że kogoś stać by po zakończeniu gwarancji kupować nowego laptopa jeśli pęknie zawias czy obudowa albo zatrzask od bateri :P
    • avatar
     deel77
     0
     Ja od kilku lat korzystam z laptopów HP (6 modeli) i Appla (2 modele) i nigdy nie zdarzyło się aby którykolwiek z nich miał awarię lub musiał być serwisowany. Oczywiście kilku latach użytkowania wyrabiają się zawiasy, baterie też nie trzymają jak nowe, ale nigdy nie było sytuacji, że utraciłem dane. Natomiast znajomi mieli problemy z LG, Dell i jeden z HP.
     • avatar
      Huntcold99
      0
      Mój z Toshiby też już długo trzyma i nie wygląda żeby mu coś dolegało :D