Dyski

Nowe SSD lepsze niż jakiekolwiek wcześniej?

przeczytasz w 2 min.

Samsung zapowiada wprowadzenie nowych dysków SSD. Urządzenia mają zaleźć zastosowanie przede wszystkim w korporacyjnych serwerach. Koreański gigant twierdzi, że  nowe SSD są najlepsze z dostępnych dysków w jego ofercie.

Ostatnio zainteresowanie dyskami SSD nieco spadło. Użytkownicy komputerów są co prawda pod wrażeniem fantastycznej wydajności, parametry ich pracy oraz pojemność także stale ulegają poprawie, jednak ceny ciągle są za wysokie. I choć niektóre firmy oferują relatywnie tanie SSD, zakup w dalszym ciągu wydaje się mało opłacalny – przynajmniej dla domowego komputerowca.

Zgoła inaczej jest w firmach. Przedsiębiorstwa wykorzystujące dużo komputerów bardziej doceniają specyfikację techniczną dysków SSD – dla nich pobór prądu jest tak samo ważny jak wysoka wydajność. A SSD są nie tylko szybsze od tradycyjnych twardych dysków, ale i bardziej energooszczędne. Co więcej, SSD nie nagrzewają się do tak wysokich temperatur co twardziele, przez co serwerownie mogą być gorzej wentylowane, a to również przyczynia się do oszczędności danej firmy.


Samsung wprowadza nowe dyski SSD (Fot. Materiały prasowe)

W ofercie Samsunga pojawią się nowe dyski SSD właśnie dla firm. Nowości wykorzystują technologię SLC oraz mają zaoferować dwukrotnie większą prędkość odczytu i zapisu danych niż standardowe dyski producenta – mowa o modelach 32 i 64 GB SLC.

Firma przekonuje, że będzie to najlepszy na rynku dysk SSD, ponieważ pobiera jedynie 1,25 W mocy w obciążeniu i tylko 0,3 W w stanie czuwania. Jest to wynik o 25 proc. lepszy niż w przypadku twardych dysków 2,5”, które stosuje większość firm.

Jim Elliott (pracownik marketingu) z Samsunga informował, że dyski SSD koreańskiego producenta oferują wysoką wydajność, wystarczająco dużą pojemność oraz fantastyczną energooszczędność, przez co idealnie nadają się do serwerów zarówno średnich firm, jak i wielkich korporacji.

Samsung deklaruje, że nowe SLC SSD oferują odczyt na poziomie 100 MB/s oraz zapis wynoszący 80 MB/s. Sprzedaż ogólnokrajowa zaczyna się w tym miesiącu, choć cen jeszcze nie podano. Warto dodać, że obecnie Samsung oferuje 128-gigabajtowe dyski MLC (Multi Level Cell) SSD, które oferują odczyt i zapis odpowiednio 90 i 70 MB/s.

Źródło: DailyTech.com

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  ciekawe jaka będzie ich cena ? SSD kusi i to bardzo.
  • avatar
   Szymon331
   0
   128GB to już jest przyzwoita pojemność. Można by zainstalować ta nim pamięć wirtualną i sam system co na pewno przyśpieszyło by start komputera
   • avatar
    celorum
    0
    100MB/s odczyt to ma być szybki ssd? Żenada.
    Już mój hdd szybciej działa.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     No dokładnie ten SSD będzie miał cenę pewnie kolo 800-1000zł a za taką cenę można mieć nawet 2 HDD segate 1TB połączone w macierz będą ponad 2 razy wydajniejsze a o przestrzeni jaką będą oferować już nie wspomnę, jedyną przewagę SSD nad HDD to czas dostępu do danych. Moim zdaniem stosowanie tego typu dysków ma sens tylko w laptopach itp. bo mało prądu żre w porównaniu do HDD ale z drugiej strony jak będą dalej rozwijać tą technologie to w pewnym momencie dogonią wydajnością i pojemnością HDD a potem to tylko czekać aż ceny będą porównywalne.
     • avatar
      rahl_r
      0
      To będą ledwie przeciętne SSD. Z tego co widziałem podczas testów SSD Intela samsung może już pakować manatki. Dla klientów korporacyjnych liczy się przede wszystkim wydajność, a z tego co widzę z opisu to te "superszybkie" Samsungi nawet w RAID nie dają rady powalczyć z produktami Intela.