RTV

Nowy abonament RTV - wszystko, co musisz wiedzieć

przeczytasz w 1 min.

Rząd planuje abolicję, nakazuje pomoc operatorom telewizyjnym i zapowiada kolejne zmiany, które nie wszystkim się spodobają

Abonament RTV znajduje się w ścisłej czołówce najbardziej znienawidzonych przez Polaków podatków. To dlatego zresztą jest też jednym z tych, od których próbujemy się wywinąć. Nowe przepisy mają to uniemożliwić. 

„Jak najszybciej” – to proponowany termin wprowadzenia przejściowej nowelizacji ustawy o abonamencie radioto-telewizyjnym. Wprowadza ona dwie podstawowe nowości, które jednych ucieszą, a drugich mogą zaniepokoić.

Abolicja, czyli długi umorzone 

Przede wszystkim proponuje się abolicję, czyli umorzenie długów związanych z nieopłaconym abonamentem. W ciągu ostatnich pięciu lat 2 miliony gospodarstw domowych w Polsce nie wpłaciły ponad 3 miliardów złotych. I nie będą musiały wpłacać, w myśl postanowienia: nowy start.

Twój operator cię wyda

Najważniejszą nowością jest zaś nałożenie obowiązku na operatorów telewizji satelitarnych i kablowych przekazywania informacji o swoich abonentach odpowiedzialnej za pobieranie abonamentu Poczcie Polskiej. Rząd uznał, że kto korzysta z takiej usługi, ten telewizor mieć musi i abonament płacić powinien. 

Jeśli operator odmówi współpracy, czekać będzie go kara. Konkretnie – grzywna, stanowiąca kilka proc. rocznych przychodów.

Płacisz podatki? Masz jeszcze jeden

W przyszłym roku zaś w życie wejść ma zupełnie nowa ustawa, która do tego wszystkiego doda nową metodę pobierania abonamentu. Płacić będzie się niezależnie od tego, czy ma się telewizor, czy nie – każda osoba fizyczna i prawna, która płaci podatki, będzie musiała wesprzeć realizację misji publicznej telewizji i radia.

Zgodnie z tymi planowanymi przepisami, opłata na ten cel będzie pobierana wraz z podatkiem dochodowym PIT/CIT i składką na KRUS.

Nowe stawki – na pozór taniej

Wraz ze zmianą sposobu pobierania opłaty, zmienią się również stawki. Podczas gdy dzisiaj za abonament RTV trzeba zapłacić około 22-23 złotych miesięcznie, od przyszłego roku podatek wyniesie mniej więcej 6-8 złotych. Rzecz jednak w tym, że nie od gospodarstwa domowego (jak dziś), lecz od każdego płatnika.

Źródło: Wyborcza

Komentarze

44
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Marucins
  21
  Płacić powinni wyłącznie ci co oglądają.
  Koniec tematu.
  Ten podatek/haracz był już od dobrych kilkunastu lat. Czemu wtedy, gdy został wprowadzony nikt nie protestował?

  Nie podoba mi się to że osoby nie posiadające odbiorników mają płacić, ale rozumiem że jak tylko pierwsza opłata zostanie pobrana z mojej wypłaty da mi to w pełni możliwość i prawo do krytyki treści, ludzi, czegokolwiek pokazywanego w publicznej telewizji.
  To też nie omieszkam korzystać z tej możliwości. Kubły pomyj będą równo leciały niezależnie czy to będzie dziennikarz, "gwiazda", czy postać z serialu - skoro opłacam ich pensję to mogę wymagać, prawda?
  • avatar
   Nutaharion
   15
   Nie podoba mi się dostawca internetu? Rezygnuję z jego usług.
   Nie podoba mi się okoliczna pizzeria? Nie chodzę do niej.
   Nie podoba mi się organizacja firmy kurierskiej? Nie korzystam z jej usług.

   No chyba, że mówimy o "służbie publicznej telewizji" wtedy niezależnie od wszystkiego muszę płacić :|
   • avatar
    topiq
    12
    A mi nie podoba się, że muszę płacić podwójnie. Skoro operator pobiera ode mnie haracz co miesiąc, niech część tego oddaje w moim imieniu jak chce. Wszelkich stacji z tzw. "misją" nie oglądam i nie zamierzam. Tv służy mi do grania na kierownicy, oglądania YT i seriali z komputera, oraz puszczania bajek córce. Z kablówki mało korzystam, ale od czasu jakieś Discovery, NG, Planete, czy inne tefałeny się obejrzy. Jak wejdzie ta ustawa w życie, to jeszcze tego samego dnia idę rozwiązać umowę i pewnie zrobi to więcej ludzi. Za to zyskają cyfrowe platformy nowych abonentów w wieku powyżej 75 lat ;) No chyba że i tym abonentom zlikwidują zwolnienie z abonamentu RTV.
    Po za tym, nie trzeba mieć odbiornika TV żeby oglądać kablówkę. Ja mam tuner DVB-C na PCI i oglądam sobie na monitorze czasem (bardziej przydaje się po prostu do nagrywania programów, które potem odtworzę wszędzie a nie tylko na TV na którym się nagrało).
    Mam jednak nadzieję, że to nie przejdzie. Niech sobie w cholerę zakodują tą TVP i rozdadzą za darmo karty CI dla seniorów 75+, bo chyba tylko w tym wieku się ogląda te pierdoły na TVP.
    • avatar
     taki jeden
     9
     Puki co ja po tych wyborach jestem do tyłu, płacę większe OC o prawie 50%, teraz dojdzie abonament, coś majstrują przy cenie badania technicznego. Kto dostaje 500+ ten ma z czego płacić ja nie dostałem nic od tego rządu a jeszcze mi zabrano dlatego w przyszłych wyborach na PIS nie zagłosuję i wszystkim w podobnej sytuacji radzę iść na wybory bo tylko tak można pokazać środkowy palec rządzącym.
     • avatar
      Shafcik
      8
      Najgorsze jest to, że każą płacić za to co nie ma dla mnie żadnej wartości. Ich serwisy informacyjne są tendencyjne. Ramówka rozrywkowa polega na klepaniu seriali i filmów z przed lat. Do tego dochodzi jeszcze coraz więcej reklam - już prawie jak w komercyjnych stacjach. Dlaczego mam płacić za "misję" skoro ta misja to nic nie warte powtórki i reklamy ?

      Kupuję sobie kablówkę i wybieram co chcę oglądać i za co płacić. Chcę ogładać np Eleven dla F1 ? Kupuję i oglądam. Nie to nie i tak powinno zostać.

      Czas żeby w końcu zrozumieli, żeby się utrzymać muszą zacząć traktować swoją działalność jako biznes. Dobra ramówka, obiektywność, nowe treści. Dobrze wykorzystany prime time itp. Będą widzowie. Będą przychody. Nie będzie miał kto oglądać to będą nam serwować misję i dokładać podatki, żeby opłacić pensje Kurskiego.
      • avatar
       Kenjiro
       6
       Czyli kolejny podatek. Z czegoś trzeba sfinansować obecny nadmuchany balon wydatków (nie tylko 500+, ale też dotacje dla kościołów z funduszy remontowych Ministerstwa Kultury i Sztuki itp.).
       Mam nadzieję, że wyborcy PISu są szczęśliwi z tego powodu, a w drodze są już kolejne podatki...
       • avatar
        froven
        6
        abonament, abonamentem żeby jeszcze było za co płacić -np mniej reklam, normalna ramówka programowa... a tu jesteśmy traktowani jak byśmy byli dla Nich a nie Oni dla nas
        • avatar
         sabaru
         6
         Ten cały abonament jest powalony i mam nadziej że unia zablokuje tą ustawę jak poprzednią z tymi licznikami. Ciekawe co zrobią jak nie zechcę płacić. Ten żad to jakaś porażka na całe linii. Jeżeli cyfrowy polsat mnie podkabluje to podziękuje za umowę z nimi.
         • avatar
          wiktorn86
          6
          Problem nie jest z abonamentem, problem jest z nadawcą. Bo za co płacić? Za transmisje kleszych rytuałów i faszystowską papkę PiS? Płacenie tej składki to dziś jest dokładanie cegiełki do budowy polskiej rzeszy. I tu akurat warto być abonentem wyklętym i działać na szkodę państwa.
          • avatar
           Reyqer
           4
           "(...) każda osoba fizyczna i prawna, która płaci podatki, będzie musiała wesprzeć realizację misji publicznej telewizji i radia." oraz propagandy, że wszystko idzie w dobrą stronę.
           • avatar
            carbo888
            4
            Właśnie dostałem upomnienie na 1300zł i zastanawiam się co z tym zrobić.
            • avatar
             krzysiek555
             3
             Ale za co ja mam płacić. Za te wszystkie reklamy czy za te stare gnioty pokazywane w każdy weekend. Po 10 razy ten sam film. Wydaje się że mniej będzie do płacenia. A jeżeli w domu jest kilka osób to wszystkie będą musiały odprowadzać ten podatek. Cóż politycy dobrej zmiany działają. Mało pieniążków na dzieciaki z 500+ mają to trzeba kolejne sankcje nakładać.
             • avatar
              PITUCH1
              3
              musieli by konstytucję zmienic, więc powodzenia , naszą i EU :) powodzenia tym bardziej, nikt mi nie nakaże zapłaty za coś czego nie używam , nie było i nie bedzie takiego prawa !
              CHyba ze za PIS :(
              w UK cisną na maxa tak samo :) ale dzwoni się " mam TV ogladam DVD, czy youtube, konsola komp, nic co leci LIVE " , i święty spokój, problem w tym , gdy namierzą a maja takie maszynki 1000 funa na start :) + i coś tam zaległe niby składki doliczają :) niech podwyzsza kwote wolna od podatku, bede miał na abonament :)
              • avatar
               Yogii26
               2
               Z tego co pamiętam to ze 2 lata temu był podobny pomysł, z tym że nie mógł wypalić bo pobieranie informacji od operatorów telewizji kablowej o ich klientach było niezgodne z prawem, tutaj widzę również ten przymus więc ci bardziej oporni (czyt. bogatsi) będą mogli się odwoływać do sądów.
               • avatar
                StartX_pl
                0
                OK, ale pod warunkiem, że publiczne media będą polskie, a nie niemieckie, wtedy jest większa szansa, że prawidłowo będzie realizowana "misja publiczna".
                • avatar
                 Abgan
                 -1
                 Od początku istnienia TV w Polsce jest abonament radiowo-telewizyjny. Od jakichś 20-30 lat coraz mniej osób go płaci, więc TVP robi się coraz bardziej telewizją komercyjną, pchając reklamy gdzie się da, żeby załatać dziurę po cwaniakach udających, że abonamentu nie ma.

                 Co w tym dziwnego, że abonament będą płacili odbiorcy kablówek? Mają odbiornik TV i najwyraźniej z niego korzystają do TV, skoro płacą abo za kablówkę. Powszechna opłata za publiczne TV, płacona przez każdego obywatela (lub każde gosp. domowe) funkcjonuje w paru krajach UE, więc z tej strony na żadną pomoc bym nie liczył. Obecna sytuacja, gdy abonament płaci AFAIR 15% gospodarstw domowych, gdy odbiornik TV ma 97% jest patologiczna i słusznie, że rząd coś z tym robi. Czemu te 15% ma być traktowane jak ostatni frajerzy, których pozostałe 82% dyma uchylając się od obowiązkowej daniny publicznej?
                 • avatar
                  mobil12
                  -1
                  Chętnie zapłacę, nawet i 10 zeta na miesiąc ... jak w będę mógł oglądać to co chcę, czyli National Geographic, Animal Planet, Discovery Ch., Travel Ch. i mogą AXN dorzucić, bo za oglądanie reklam podpasek i inteligentów z Wiejskiej oraz kota prezesa jakoś nie mam ochoty płacić ...
                  • avatar
                   silvver
                   -4
                   "Abonament RTV znajduje się w ścisłej czołówce najbardziej znienawidzonych przez Polaków podatków. "

                   Panie Wojtku! To nie podatek, tylko opłata (tak, to jest różnica).
                   • avatar
                    carbo888
                    0
                    .
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     0
                     Jeszcze żeby jakiś ciekawy content był w tej zapyziałej telewizji... Sama Sonda 2 tego tonącego statku nie uratuje.
                     • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      czekaj jak oglądam czasem coś wieczorem mam tv naziemą muszę płacić jakieś hajsy ?