Karty graficzne

Intel poprawia karty graficzne Arc. Potężny wzrost wydajności w grach

przeczytasz w 1 min.

Karty graficzne Intel Arc nie miały łatwego startu, ale stopniowo stają się coraz bardziej dopracowane. Producent przygotował nowe sterowniki, które poprawiają wydajność w starszych grach pod DirectX 9.

Karty graficzne Intel Arc były zapowiadane jako alternatywa dla modeli Nvidia GeForce i AMD Radeon - mieliśmy otrzymać dobre karty graficzne do grania. W niektórych grach sprzęt rzeczywiście wypada konkurencyjnie, ale problemem są starsze tytuły korzystające z DirectX 9.

Wszystko przez brak wsparcia dla starszego interfejsu DirectX 9. Efekt jest taki, że gry i aplikacje korzystające z DirectX 9 muszą korzystać z interfejsu Microsoft D3D9On12 (czyli oprogramowania, które tłumaczy polecenia graficzne z Direct3D 9 na Direct3D 12). 

Nowe sterowniki do kart Intel Arc pod DirectX 9

Brak oficjalnego wsparcia odbijał się na złej tragicznej wydajności w tytułach korzystających z DirectX 9. Producent udostępnił jednak nowe sterowniki graficzne, w których zoptymalizowano tłumaczenie poleceń z Direct3D 9 na Direct3D 12. Optymalizacje przekładają się na wzrost wydajności w starszych grach korzystających z DirectX 9.

Używamy podejścia hybrydowego, tj. kombinacji technik API, aby skorzystać z warstw tłumaczeniowych, gdy można zapewnić lepsze możliwości przy użyciu naszych nowocześniejszych implementacji API. Ulepszenia te zostaną dostarczone użytkownikowi końcowemu w sposób przejrzysty za pośrednictwem normalnej dystrybucji sterowników. Szczegóły tej implementacji mogą się zmieniać wraz z rozwojem naszego sterownika DX9.

powiedział Ryan Shrout, szef marketingu technicznego w firmie Intel.

Intel Arc - wydajność w DirectX 9

Intel Arc - wydajność w DirectX 9

Co prawda wzrost wydajności zależy od konkretnej gry, ale w niektórych tytułach mówimy o ogromnej poprawie płynności animacji – często na poziomie kilkudziesięciu procent przyrostu minimalnych i średnich fps... a przynajmniej tak twierdzi producent.

Tak się składa, że pracujemy nad testami kart graficznych Intel Arc A750 i A770, więc będziemy mogli sprawdzić, jak w rzeczywistości wypadają nowe modele pod DirectX 9 (oczywiście po aktualizacji sterowników).

Źródło: Intel, inf. własna

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  fanbenchmarka
  14
  A kiedy nowe sterowniki pod Maziarza, żeby mógł w końcu zacząć pisać prawdziwe artykuły zamiast tych „potężnych” wysrywów?
  • avatar
   Damian Szymański
   1
   Ciągle nie rozumiem dlaczego postanowili stworzyć D3D9On12 zupełnie od podstaw, skoro od kilku lat na rynku funkcjonuje znane z Linuksa (i działające też na Windows) rozwiązanie DXVK. Które mapuje instrukcje DirectX 9,10 i 11 na nisko-poziomowe API jakim jest Vulkan.
   Działa świetnie. Co ciekawe nawet na Windows pozwala osiągnąć czasami nawet dużo lepsze FPSy nawet w grach z DX11 dla których wąskim gardłem jest CPU.
   Technologia jest open-source i głównie pracuje nad nią i sponsoruje jej rozwój VALVE. Myślę, że z pomocą Intela to to rozwiązanie miałoby dużo większy sens niż D3D9On12.
   • avatar
    -SnR3-
    0
    Gdzie Tu jakis potezny wzrost? Wyniki kart intela byly 3-4 krotnie slabsze miejscami od konkurencji wiec chocby zrobili z tego 1.7x teraz to Nadal jest to kaszana
    • avatar
     KMN123
     0
     Co za chodliwy i poszukiwany towar ten Arc A770... Dostępny w wersji Intela i jedynego niereferenta od ASRock w 3 polskich sklepach, które chyba muszą mieć te produkty w ofercie z uwagi na umowy dystrybutorskie... Cena zabójczo niska ok. 1959,- PLN. W podobnej cenie można kupić Radeona RX 6700 XT,dla którego ten intelek(t) raczej nie jest konkurencją...
     • avatar
      mgkiler
      0
      A DX10 i DX11?