Bezpieczeństwo

Rosja podejrzana o atak hakerski na Nvidię

przeczytasz w 1 min.

Wojna na Ukrainie przeradza się w międzynarodowy konflikt? Bardzo możliwe! W wyniku ataku cybernetycznego poszkodowana została Nvidia – za działaniami mogli stać rosyjscy hakerzy.

Atak hakerski na Nvidię. Czy to rosyjscy hakerzy?

O sprawie donosi dziennik The Telegraph - według ustaleń tamtejszych dziennikarzy, w środę Nvidia padła ofiarą ataku cybernetycznego, który miał na dwa dni wyłączyć funkcjonowanie niektórych systemów producenta. Oficjalnie mówi się o wyłączeniu poczty e-mail i narzędzi deweloperskich. Nie wiadomo czy cyberprzestępcy ograniczyli się tylko do paraliżu firmy, czy też w wyniku ataku wykradziono lub zainfekowane jakiekolwiek pliki.

Takie pytanie wydaje się tutaj uzasadnione. Alan Woodward, ekspert ds. bezpieczeństwa cybernetycznego z University of Surrey, zasugerował, że systemy mogły zostać celowo zamknięte, aby uniemożliwić dalsze działania hakerów (np. zainfekowanie wirusami oprogramowania lub kradzieży ważnych plików).

Nvidia prowadzi śledztwo w sprawie włamania, jednak ani szczegóły, ani tym bardziej sprawca ataków nie został ustalony. Rzecznik producenta powiedział:

Badamy incydent. W tej chwili nie mamy żadnych dodatkowych informacji do udostępnienia.

Kto zaatakował Nvidię? Wydarzenie zbiegło się w czasie z agresją Rosji na Ukrainę, więc główne podejrzenia automatycznie padają właśnie w tamtą stronę. Nie są to potwierdzone informacje, ale taki scenariusz wydaje się prawdopodobny. Warto bowiem zauważyć, że sankcje nałożone przez USA obejmują właśnie odcięcie Rosji od zaawansowanych technologii (a więc m.in. właśnie dostaw półprzewodników, którymi zajmuje się Nvidia).

Alejandro Mayorkas, amerykański sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego, miał ostrzec firmy technologiczne, aby były przygotowane na potencjalne ataki (chociaż władze podobno nie dysponują wiarygodnymi informacjami dotyczącymi możliwych zagrożeń). Stany miały otrzymać plany przeprowadzania ataków na Rosję, ale taki scenariusz został wykluczony. Plan ma realizować niezależna grupa spod znaku Anonymous.

Źródło: The Telegraph

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  TitoBandito01
  5
  Tak - Putin nie mógł nigdzie dostać RTXa 3090, więc w ramach zemsty zlecił atak hakerski. XD
  • avatar
   Gatts-25
   2
   Mnie bardzo ciekawi ten złośliwy kod w oprogramowaniu, który ponoć mógł być tam od dawna chociażby w sterownikach Nvidia. Zobaczymy czy Nvidia zarządzi instalację starych sterowników bo wtedy poznamy powagę sytuacji.
   • avatar
    pawluto
    2
    Kto mieczem wojuje , od miecza ginie ...
    Właśnie nie działa strona Putina , Gazpromu i rusian tv...
    • avatar
     Adrianwo
     1
     Zabić Putina!!!
     • avatar
      gicmo
      1
      Nvidia tak pięknie zaktualizowała Shielda do 11 andka, że ubiła współpracę z dyskami sformatowanymi do NTFS/exFAT, dwa tygodnie już się z tym p@@@@ą, wydają hotfixy guzik zmieniające, a teraz jeszcze to... widzę, że prędko tego nie naprawią.
      • avatar
       Fiona
       0
       Smieszny nius ? No nie do końca. Pełny dostęp do Nvidii jaki chcieli zapewne uzyskać atakujący dałby możliwość zaszycia wrogiego oprogramowania w sterownikach.
       A to otwiera tak potężne możliwości iż naprawdę można się przestraszyć......
       • avatar
        Ciekawski_
        0
        I co niby Rosja miałaby osiągnąć takim atakiem? Przecież tak naprawdę nic się nie stało ze strategicznego punktu widzenia. Jak by mieli uderzyć w ten sposób, to zdecydowanie mocniej. No i bardziej bym obstawiał atak na fabryki TSMC, Samsunga i Intela, jako realną i bolesną odpowiedź na sankcje.
        • avatar
         biuro74
         0
         A w mediach rzadowych pojdzie informacja, ze Putin chcial sobie na laptopie sterowniki nVidii zapdejtowac i strona sie dziwnie zawiesila.

         Witaj!

         Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
         Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

         Połącz konto już teraz.

         Zaloguj przez 1Login