Technologie i Firma

Pracujesz przy komputerze? Koniecznie zadbaj o swój wzrok

przeczytasz w 2 min.

Spędzając długie godziny na pracy przy komputerze nie wolno zapominać, że nasze oczy szybko się męczą i trzeba o nie odpowiednio dbać.

Praca_laptop

Często słyszymy o tym jak ważna jest odpowiednia postawa przy pracy siedzącej, eliminująca bóle kręgosłupa. Profilaktyka w tym zakresie jest często nagłaśniana. Co jednak z naszym wzrokiem? Przecież oczy również „męczą się” podczas długotrwałej pracy przy komputerze, jak zatem o nie odpowiednio zadbać? Jak troszczyć się o bezpieczeństwo jednego z naszych głównych narzędzi pracy?

Podstawowym remedium na zmęczenie wzroku jest robienie regularnych przerw w pracy i wpatrywanie się w jakiś odległy punkt czy obiekt. To jednak nie wszystko, co możemy zrobić dla naszych oczu. Dobrze jest zadbać również o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia, w którym spędzamy czas pracując przed komputerem. To bowiem od jego jakości zależy nasz komfort, tak w pracy, jak i podczas rozrywki.

Zdecydowanie najlepiej jest pracować przy świetle dziennym. Jest ono naturalne i oczy najmniej się przy nim męczą. Dobrze jest wtedy ustawić ekran monitora bokiem do okna, zaś jeśli okno jest przed lub za monitorem, warto zastanowić się nad instalacją rolet czy żaluzji. O ile przy świetle dziennym te drobne zabiegi wystarczą, o tyle przy sztucznym oświetleniu sprawa mocno się komplikuje.

Przy sztucznym oświetleniu w biurze czy w pokoju, ustawmy źródło światła tak, by nie znajdowało się ono w zasięgu naszego wzroku. Postarajmy się, by docierało do nas tylko rozproszone światło i starajmy się unikać odbić w monitorze. Przy sztucznym świetle, trzeba zadbać o jego odpowiednią moc, dlatego najlepiej sprawdza się oświetlenie sufitowe o średniej mocy, które nie znajduje się bezpośrednio nad naszymi głowami. Dzięki temu, światło nie będzie odbijało się od naszego monitora.

Oświetlenie

Dobrym pomysłem jest także delikatne oświetlenie ściany znajdującej się za ekranem, gdyż powoduje to zmniejszenie kontrastu między matrycą a tłem, szczególnie korzystne dla naszego wzroku zwłaszcza, gdy mamy ustawioną wysoką jasność ekranu. Wybierając typ oświetlenia nie należy kierować się obiegowymi opiniami, według których praca w świetle o wysokiej temperaturze barwowej jest zdrowsza niż w przypadku światła chłodnego.

Obecnie wykorzystując nowoczesne diody LED do oświetlenia miejsca pracy, unikniemy choćby szkodliwego promieniowania ultrafioletowego, a i nasz wzrok nie będzie się zbytnio męczył w tym świetle, gdyż diody LED nie powodują nieprzyjemnego efektu stroboskopowego. Dodatkową ochroną będzie również zaopatrzenie się w okulary ze szkłami z powłoką antyrefleksyjną i to nie tylko w przypadku, w którym mamy wadę wzroku. Również osoby ze zdrowymi oczami docenią tego typu profilaktykę.

Dbając o nasze oczy pamiętajmy też, by unikać pracy przy komputerze z ustawioną wysoką jasnością ekranu, jest to bowiem najgorsze rozwiązanie dla naszego wzroku, o który, bez dwóch zdań, powinniśmy zadbać.

Źródło: WĘC PR

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wdowa94
  3
  Znacznie bardziej z szkodliwe są smartfony i tablety niż normalne pełnowymiarowe wyświetlacze...
  • avatar
   Atak-Snajpera
   2
   Mój sposób to poprostu odniżenie podświetlania ekranu. Wielu ludzi pracuje na tak wściekło mocnym podświetlaniu że po 5 minutach aż oczy "wypala".
   • avatar
    WampirCS
    1
    f.lux sam zmienia jasność w zależności od pory dnia, w zasadzie to nie jasność a barwę
    • avatar
     michael85
     1
     LEDy mają jeszcze jeden spory mankament. Jak wynika z badan przeprowadzonych przez francuzów diody LED mogą powodować poważną chorobę oczu - AMD (zwyrodnienie plamki żółtej).
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Niestety, ale to nie komputer psuje ludziom. Nawet gdybyś sobie używał komputera ekstremalnie przez rok, dosłownie nie wychodząc z domu, to oczy osłabną trochę i rzeczywiście będziesz widział gorzej. Te mięśnie jednak BAAARDZO szybko odzyskują sprawność i robią to automatycznie, odbudowując tym samym straconą jakość. Wystarczy dosłownie spacer przez parę dni, i cały rok psucia się wzroku (poprzez wpatrywanie się w bliską odległość) jest już zrekompensowany.

      Ludzie którzy tracą wzrok mają problem innego rodzaju, ten dotyczy ich kręgosłupa, i taka była konkluzja moich 5 letnich badań. Jeśli siądziesz dobrze i zadbasz o kręgosłup, nic nie zniszczy ci wzroku.
      • avatar
       KamilSTI
       0
       W laptopach można za pomocą dwóch klawiszy regulować jasność ekranu. Brakuje mi tego w PC. Ma ktoś może na to jakiś fajny patent ?
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        na LEDy trzeba uważać. wiele lampek czy żarówek led ma fatalny zasilacz, i takie ledy też mrugają. dotyczy to zwłaszcza ledów niskiej mocy.
        np taka nie mruga, 2.2W /270LM
        http://www.jula.pl/catalog/elektryka-i-oswietlenie/zarowki/led/zarowki-gruszkowe/zarowka-led-wksztalcie-gruszki-420486/
        a bardzo podobna taka mruga, 1.4W / 140LM
        http://www.jula.pl/catalog/elektryka-i-oswietlenie/zarowki/led/zarowki-gruszkowe/zarowka-led-w-ksztalcie-gruszki-421391/

        napiszcie jakiś art o ledach :)