Audio

Onkyo przejmie sekcję audio/wideo firmy Pioneer

przeczytasz w 1 min.

W zamian za to, Pionner otrzyma 15 proc. udziałów w Onkyo, stając się tym samym trzecim co do wielkości jej udziałowcem.

Pioneer głośnik

Popularny japoński producent – Pioneer – ogłosił, że zamierza sprzedać swoją sekcję audio/wideo. Przejmie ją inna znana firma z Kraju Kwitnącej Wiśni – Onkyo. W zamian za to, Pionner otrzyma 15 proc. udziałów w Onkyo, stając się tym samym trzecim co do wielkości jej udziałowcem. Według informacji przekazanych przez redakcję The Japan Times umowa zostanie podpisana, a zmiany wprowadzone w życie najpóźniej wiosną przyszłego roku.

Co istotne, choć Onkyo faktycznie będzie posiadał i zarządzał sekcją A/V Pioneera, to ta druga marka wcale nie ma zginąć. Niejasne jest jednak to, jak wielkie zmiany zostaną wprowadzone w produktach i czy Pioneer wciąż będzie brzmiał jak Pioneer. Russ Johnston, prezes ds. sprzedaży i marketingu w firmie Pioneer skomentował to w następujący sposób: „Pod koniec października umowa zostanie ogłoszona i będziemy znali więcej szczegółów. Sercem Pioneera są jednak ludzie. Ludzie tworzą markę”.

Ze względu na sytuację panującą od kilku lat na rynku, pozycja firmy Pioneer mocno osłabła. Choć Japończycy wciąż są cenieni za jakość oferowanego dźwięku, klienci coraz częściej wybierają sprzęt słabiej grający, ale też dostępny w niższej cenie, bo znajdujący się w portfolio jednego z gigantów. Zbyt duże zaangażowanie w mniej popularne sektory i zbyt małe w te najważniejsze (jak się później okazało), jak na przykład systemy multi-room, przyniosło Pioneerowi kłopoty.

Onkyo logo

Jedynym wyjściem było sprzedanie swojej sekcji audio/wideo. Być może dzięki temu, że przejęła ją właśnie firma Onkyo, jakość wciąż będzie stała na wysokim poziomie. Warto w tym miejscu dodać, że w rękach Pioneera pozostaną między innymi sekcje DJ oraz car audio. Dzięki współpracy z Apple szczególnie ten drugi może przynieść Japończykom spore korzyści.

Wydaje się jednak, że bardziej niż o przejęciu powinniśmy raczej mówić o nietypowej formie współpracy. Razem firmy Onkyo i Pioneer będą mogły zwiększyć konkurencyjność w sektorze kina domowego. A ten jest już nieźle obsadzony.

Źródło: DigitalTrends

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  8
  Pioneer nie jest koreański tylko japoński. Poprawcie to bo aż kłuje w oczy.
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Ostatnie co sprzedadzą to dział produkujący samochodowe naklejki na tylną szybę.
   • avatar
    hideo
    1
    A/V to poniżej 20% zysku Pioneera i ponoć nie opłacało im się tego dalej ciągnąć aczkolwiek sprzęt DJ zostaje w rękach Pioneer
    • avatar
     Kenjiro
     1
     Słabo. Telewizory nie, audio (popularne) nie, coraz mniej mają tych segmentów. W tym tempie za kilka lat będziemy tylko wspominać markę Pioneer.
     • avatar
      Flynn
      1
      Domowe/samochodowe audio od Pioneer to niestety od dawna badziewie. Albo więc ONKYO wyciągnie ten dział na prostą albo będzie to utrzymywał jako swoją tańszą markę.

      Era dostępnego (taniego) sprzętu audio niezłej jakości zakończyła się niestety wraz z latami 90-tymi...
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Miałem kiedyś (w latach 90-tych) wzmacniacz Pioneera i Amplituner Onkyo. Dużo lepiej wspominam Pioneera.
       • avatar
        Q'bot
        0
        I konkurencja znów maleje...
        • avatar
         Chiny_X
         0
         Od kiedy, nie wiedzieć czemu, odtwarzacze samochodowe pioneer grają lepiej z podpiętym ipad czy innym i-gównem od czego kolwiek innego mimo, że materiał audio na nie i-gównie jest lepszej jakości (sprawdzone w praktyce) lub nie chcą współpracować z innymi urządzeniami (czy funkcje są okrojone) to to firma straciła dla mnie swoją wartość.