Oprogramowanie

OpenOffice odrywa się od Oracle

przeczytasz w 2 min.

Programiści pakietu biurowego OpenOffice.org ogłosi odłączenie się od głównego sponsora a zarazem właściciela pakietu - firmy Oracle.

 Warto przeczytać:
 

Firma Sun do czasu przejęcia przez Oracle skupiała się głównie na rozwoju oprogramowania Java, systemu operacyjnego Solaris, darmowego OpenSolaris czy też najlepszego darmowego pakietu biurowego jakim jest OpenOffice.org. Jednak od czasu wspomnianego już przejęcia Sun przez firmę Oracle, wiele w tej kwestii się zmieniło. Oracle nie jest zainteresowane już rozwianiem opensourcowego systemu OpenSolaris i ogłosiła zaprzestanie dalszych prac rozwojowych, również przyszłość pakietu biurowego wydawała się niepewna. Dlatego deweloperzy skupieni wokół projektu "OO" postanowili odłączyć się od firmy Oracle i stworzyć tym samym "fork" tegoż pakietu biurowego. Programiści nie chcąc podzielić losu OpenSolarisa utworzyli organizację "The Document Foundation" - mającą na celu dalszy rozwój pakietu OpenOffice. Decyzja ta oprócz wspomnianą obawą o zawieszenie prac przez Oracle nad OpenOfficem była również nacechowana polityką firmy, która w obecnym czasie skupia się bardziej na przejmowaniu małych firm i marek niż rozwijaniu posiadanych dotychczas. Programiści swoje powody argumentują również sposobem w jakim Oracle zarządzało całym pakietem oraz faktem, że od pewnego czasu firma ta skupiła się nad rozwojem komercyjnego pakietu Cloud Office.

Jaka przyszłość czeka ten pakiet?

W związku z zaistniałą sytuacją OpenOffice będzie rozwijany jako osobny projekt bez wpływu obcych firm. Nie wiadomo jednak czy pakiet będzie rozwijany pod obecną nazwą gdyż wraz z przejęciem Sun'a Oracle nabyło prawa do marki. Jednak deweloperzy wyrażają nadzieję, że Oracle zrzeknie się praw do marki i tym samym pozwoli na swobodne rozwijanie projektu. Jednak jeśli tak się niestanie OpenOffice zmieni swoją nazwę na LibreOffice. Co ciekawe wsparcie dla nowo powstałej organizacji i ekipy programistów zadeklarowały już duże firmy t.j. Canonical, Google, Novell, Red Hat czy też Fundacja Wolnego Oprogramowania. Mimo wszystko programiści proszą również firmę Oracle do dalszego wspierania projektu.

Miejmy nadzieję, że zamieszanie wokół OpenOffice wyjdzie pakietowi na dobre i uniknie on losu OpenSolarisa.

Źródło: OSnews, DobreProgramy, Fudzilla

Polecamy artykuły:  
Przegląd rynku: obudowy PC
5 x SSD i 1 x HDD - praktyczne testy dysków
100 porad do Windows 7

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    REC
    0
    "Co ciekawe wsparcie wsparcie dla nowo powstałej organizacji i ekipy programistów zadeklarowały już duże firmy t.j..."