Oprogramowanie

Opera: brak IE w Windows to za mało

przeczytasz w 1 min.

Przedstawiciele norweskiej przeglądarki Opera mówią, że brak Internet Explorera w systemach operacyjnych Windows 7 dostępnych na terenie Europy to za mało.

Opera domaga się kilku kopii przeglądarek internetowych dostarczanych wraz z systemami. Jak nietrudno się domyślić, chodzi o najpopularniejsze programy, m.in. Firefoksa i właśnie Operę.

Hakon Wium Lie, CTO Opery, powiedział w wywiadzie dla Reuters, że "jesteśmy bardzo rozczarowani. Nie sądzę, by to co zapowiedział Microsoft mogło przywrócić konkurencję. Uważam, że to nie wystarczy."

Lie powiedział też, że to, co zaoferuje Microsoft, nie będzie miało żadnego wpływu na dominującą rolę Internet Explorera i w rankingu przeglądarek obecna sytuacja nie zmieni się, dopóki Windows nie będzie dostarczany z kilkoma przeglądarkami, nie zaś z żadną.

Źródło:TechGen Daily.com

Komentarze

56
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Grzegorz Kubera
  0
  Nigdy nie wiem po której stronie stanąć w takiej sytuacji. Z jednej strony Monopolista, z drugiej - zewnętrzne firmy, które ingerują w czyjś produkt. I to, i to wydaje mi się nie fair. :)

  G.
  • avatar
   dragon79
   0
   Mi się wydaje, że stanowisko przedstawiciela Opery jest sensowne w kwestii instalacji kilku najpopularniejszych przeglądarek w nowym systemie MS (np. IE, FF, Opera, Chrome) ponieważ, jeśli "na dzień dobry" nie będzie w systemie żadnej przeglądarki, to w jaki sposób użytkownik ściągnie z internetu tą pierwszą? ;) Musiałby mieć instalkę na CD, DVD lub innym nośniku.
   Brak przeglądarki w systemie to dobre posunięcie ze strony MS - nie ułatwia życia konkurencji ;), ale też użytkownikom niestety. Jeśli tylko przy zakupie Windows 7 E w pakiecie użytkownicy nie dostaną dodatkowej, gratisowej płytki CD z instalką IE, to może konkurencja na rynku powróci.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Powiedzcie mi Jak sobie ściągnę operę jak po instalacji windowsa nie będę miał żadnej przeglądarki ?? w windows powinien być zawsze ie ale z możliwością całkowitego usunięcia bez żadnych problemów I każdy wybierze to co chce nie pasuje mu IE to sobie odinstaluje to potrafi chyba każdy pasuje mu IE ok niech go używa tyle z mojej strony
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     hehe, czytając nagłówek tego artykułu, ta sama myśl mi wpadła do głowy o wyborze przeglądarki.
     Mnie tak zastanawia, jak usuną IE z windowsa , to przez co będziemy łączyć się z netem, żeby pobrać firefoxa lub opere ? Wybór na początku byłby dobry, tylko co z innymi firmami ? Np taki apple mógłby później sądzić już twórców IE, Firefoxa i Opery za zmowę. Kółko sie zamyka. Jak dla mnie, to ten IE może być. Korzystam tylko po to, żeby ściągnąć konkurencyjną przeglądarke, a czasami jakiegoś linka firefox nie czyta,to sie da na IE odpalić
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      add. wszyscy o tym samym pomyśleli od razu :D
      • avatar
       XaRaDaS
       0
       Przeglądarkę inną niż IE można pobrać przez ftp, dodatkowo są dawane do różnych czasopism, więc kupienie jakiegoś komputer świat czy innej gazety i jest. Jeżeli dalej nie macie przeglądarki np. po reinstalce to zawsze zostają pendrive, nagranie własnej płyty itp. sposoby.
       • avatar
        cinkovsky
        0
        Cena Win7-EU będzie pewnie taka sama jak z IE. Kto kupi taki "wybrakowany" produkt? Kto będzie chciał ponieść koszty instalacji IE? (chodzi mi o firmy, a nie użytkowników w domu). Według mnie Europa strzela sobie "samobója" - większość instytucji Unii korzysta z IE i słono zapłaci za to udogodnienie. No chyba, że Partia Piratów z Parlamentu Europejskiego zaproponuje rewolucyjne zmiany w zasadach korzystania z licencji na oprogramowanie, co wpłynia na obniżenie kosztów... :)

        • avatar
         .Alx.
         0
         Zmuszanie Micro$oftu do umieszczania konkurencyjnych programów w swoim systemie operacyjnym to zwykły ABSURD !!!
         Jak bogacz ma willę z basenem, to zmuśmy go, żeby ten basen udostępnił wszystkim sąsiadom z okolicy, bo oni tak chcą :)
         Nie popieram monopolistycznych działań giganta z Redmond, ale to co wyrabiają ci imbecyle z Brukseli, to już jest po prostu chore !!!

         Dla mnie sensownym rozwiązaniem jest zmodyfikowanie instalatora, tak, że w momencie pierwszego uruchomienia Windows, pojawia się okno z zapytaniem czy chcesz zainstalować dodatkowe oprogramowanie i tutaj lista do "odhaczenia ptaszkiem". Wtedy wybierzemy, czy chcemy IE, Media Playera, czy inne "kontrowersyjne" programy.
         I problem z głowy, konsument wybiera co chce, a nie urzędas z zza biurka.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Monopol szkodzi wszystkim poza monopolistą...

          Mogą być dodatki do systemu, ale muszą być w pełni wymienialne.
          Czyli: będę miał lepszy program (np. Opera), to odinstalowuję systemowy (np. IE) i go nie muszę więcej na siłę oglądać :)
          • avatar
           Gakudini
           0
           Myślę, że Pan Hakon Wium Lie, ma rację Windows powinien być dostarczany ze wszystkimi dostępnymi na rynku przeglądarkami, bo nie możemy żadnego produktu dyskryminować (z resztą jest ich pewnie tylko kilkadziesiąt). W momencie pojawienia się jakiejś nowej powinna się instalować jako update Windowsa. Oczywiście należny kategorycznie zakazać M$ robić opcję odinstalowania którejkolwiek z nich, bo czasem ktoś inny może skorzystać z twojego komputera. Oczywiście skrót do każdej z przeglądarek powinien znajdować się na pulpicie na pierwszym miejscu (zaraz po "Mój komputer").
           • avatar
            Terrorek
            0
            porabalo ich ;/ co on sobie niby mysli ze ms ma reklamowac opere ;/ albo jaka kolwiek inna przegladarka heh.. dac takim palec odgryza reke ;/
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             To że Microsoft umieścił w Windowsie przeglądarkę nie znaczy że musimy z niej korzystać,dotyczy to także innych programów.
             • avatar
              deel77
              0
              Pier... Operę. Właśnie wyleciała z moich komputerów. Widać, że zależy im bardziej na dołączaniu ich oprogramowania do systemu operacyjnego niż na usunięciu IE.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Podejrzewam, że gdyby MS zdecydował się zamiast IE instalować tylko Operę, i mianował pana Hakona wiceprezesem, to zaraz by się okazało, że według Norwegów MS to najbardziej konkurencyjna firma, żaden monopolista a oni od zawsze używali Windowsa :P

               • avatar
                Konto usunięte
                0
                Bardzo dużo ludzi korzysta z innych przeglądarek niż Internet Explorer, jedni mają Google Chrome inni Opere a jeszcze inni Safari. Nie widze problemu w tym że MS w Windowsie umieszcza IE. Niech twórcy opery sami sobie zrobią system i w nim umieszą swoją przeglądarke
                • avatar
                 szawel
                 0
                 Moim zdaniem producenci popularnych przeglądarek zamiast płakać, powinni się zabrać za tworzenie alternatywnego systemu zgodnego w Windowsem i tyle (Tak samo reszta producentów programów alternatywnych). Wszystko oczywiście się rozbije o DX i gry, ale jeśli nikt nie będzie próbował, to M$ po wsze czasy będzie monopolistą.
                 • avatar
                  zielarz
                  0
                  Cieszy mnie że jest sporo sensownych opinii pod tym newsem i ludzie zaczynają rozumieć, że nie potrzeba urzędnika, który decyduje (za moje podatki zresztą) co mam kupować, a czego nie. Żądania Opery to kompletny nonsens. Microsoft i tak poszedł im na rękę rezygnując z IE.
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   Idąc tym samy tropem co to ma znaczyć ,iż byłby by dołączane tylko najpopularniejsze przeglądarki takie jak Firefox i Opera + Safari.Przecież to zabija konkurencje a co z nowościami?Czyli jakbym ja (lub ktoś inny) stworzył by sobie przeglądarkę Internetową to również mógłbym nakazać Microsoftowi dołączać z systemem na równych prawach jak min Opera.A gdyby sie nie zgodził to oskarżyłbym ich o praktyki monopolistyczne.Już nie mogę się doczekać tej rewolucji wreszcie krążki blue-ray sie przydadzą.100k przeglądarek do wyboru i jazda.
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Jeżeli założymy, że M$ udostępni możliwość wyboru przeglądarki to musi też pamiętać, żeby przy jej wybieraniu nazwa lub ikonka była na równo położona z innymi, bo jak to?! na górze IE potem lis, chrome, opera to FAWORYZACJA! xD zgłoszę to komisji...
                    • avatar
                     sevae
                     0
                     A co z mniej popularnymi przeglądarkami? Opera, FF, Google i Apple chcą zmonopolizować rynek... WSZYSTKIE przeglądarki powinny być dostępne we WSZYSTKICH systemach lol :D
                     • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Kolejni debile ludzie to jest windows niebędą wsadzać tam gównianej opery bo ona tak se chce niech sobie napisze system to będzie tam opera coraz większe bzdury wypisują idjoci pod względem wina ja tam nie narzekam na ie i jakoś mi nie przeszkadzał.
                      • avatar
                       Konto usunięte
                       0
                       Zal UE i Opery..
                       Ich system i maja prawo wje.. co chca..
                       Monopol bylby wtedy, gdyby nie było mozna zainstalowac innej przegladarki.. Nie to zebym byl za MS .. ale to to juz przegiecie..
                       Kazdy system Ma swoja przegladarke.. Winda IE, Mac Safarii Linux Firefox/Ephiphany i ? .. i tak mozna zainstalowac inna.. wiec o co wojna? Google Tez robi system gdzie bedzie chrome..
                       Niech ta Opera tez se napisze system i wciska swoj produkt tam.

                       Kto z was jakby napisal system, zrobil portal itp.. wrzucal Konkurencyjne produkty? .. nikt!
                       • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Już to, że microsoft musiał usunąć IE w wersji europejskiej było dla mnie jakimś nieporozumieniem - to jego produkt, i może wrzucać tam co mu się żywnie podoba, zaś użytkownik powinien zdecydować, czy z niego korzystać, czy wybrać produkt konkurencji. A ruch opery w stronę dołączenia przeglądarek do W7... Nonsens, bezsens, brak wyobraźni. Opera chce chyba podbić swoje statystyki na rynku przeglądarek, bo coraz gorzej im idzie.
                        • avatar
                         Konto usunięte
                         0
                         co bedzie dalej? Ms zgodzi sie na dodanie opery FF i Chrome to ci powiedza "to za malo rzadamy zakazu instalacji IE" :)
                         • avatar
                          moorell
                          0
                          Ciekaw jestem jak by zareagował Apple gdyby nagle wszyscy zaczęli się czepiać ich systemu - goście mają tyle różnej maści oprogramowania w systemie, że w porównaniu Windows wygląda jak nudysta, prawie nie ma się o co czepiać... ;)
                          • avatar
                           DANDUS
                           0
                           Rozwiązanie mogłoby być przydatne napędzaniu konkurencji, gdyby przy instalacji Windowsa można było zaznaczyć ptaszkiem, którą z powiedzmy 4-5 przeglądarek chcemy mieć zainstalowaną. Osobiście nie wierzę, że nie będzie IE w ogóle w siódemce. Moim zdaniem przy instalce będzie pytanie "czy chcesz/czy nie chcesz?" lub tuż po podłączeniu neta Windows Update pokaże, że jest IE do pobrania. Dla mnie IE to chłam i badziew, z którym jest masa problemów, a i przyjemność z jego użytkowania jest wątpliwa, także niby się cieszę, ale z drugiej strony sprytne zagranie ze strony M - na niekorzyść użytkowników niestety.
                           All in all każdy wie jak będzie to wyglądać - do systemu bonusowa druga płytka z przeglądarką i tyle z dywagacji na temat..
                           • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            Kolesie od "opensource" zawsze nieźle mnie rozśmieszali ;) To teraz żeby było konkurencyjnie nakaz umieszczenia IE w Linuxie lol xD itd. z kolejnymi os. Ale bym miał ubaw z czytania o ich kłótniach, śmiesznie by było ;D
                            • avatar
                             Konto usunięte
                             0
                             haha, nie no tym to sie juz w dupach poprzewracalo totalnie.. a ja chce zeby w instalce opery byla mozliwosc zainstalowania IE i FF i maja to implementowac do swoich instalek.. haha, i ciekawe kto i na jakich zasadach zmusi microsoft do implementowania przegaldarek i ktorych ?? :-) GLUPOTA!!

                             Niech M$ instaluje tylko IE i nic nie dolocza.. to ich system, ich produkt, ich kasa.. oni decyduja... a w dodatku jakby zablokowali mozliwosc instalacji innego oprogramowania to tez ich wolna wola.. jak ja pisze program to pisze tak jak chce.. a jak sie komus nie podoba to nie musi korzystac.. tak samo z windowsem... nie podoba sie to nie.. instaluj sobie co innego...
                             • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              myslalem ze nigdy sie nie zgodze z M$ :)

                              a jednak - to ja napisze jakis badziew do przegladania www i zażądam żeby M$ go dodał bo tak! ;)
                              i nie mowić że ma być lista kilku najpopularnieszych przegladarek - bo kto ją utworzy

                              jedyne rozwiązanie POZA FTP to przy instalacji lista wszystkich przeglądarek których twórca poprosi o umieszcznie jej na liście DO ŚCIĄGNIĘCIA (aplikacja musi spełnić jakieś standardy pod względem bezpieczeństwa itd...)

                              ale mały "issue" :) jak się konfiguruje większość routerków "domowych" - tylko przez www :) (mało który ma w standardzie CLI) - a jak skonfiguruję router zeby mieć w domu sieć? :)
                              • avatar
                               Konto usunięte
                               0
                               Głupota. Czemu ingerują w to co robi MS ze swoim produktem. Dla mnie praktyką monopolistyczną jest to iż aktualizacje można robić tylko za pomocą IE czy to, że nie można w normalny sposób usunąć WMP. Reszta to sprawa MS ale te dw ie rzeczy mnie denerwują.
                               • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                opera tylko na tym straci, takie zagranie jak wymuszanie przez "normy unijne" na zawieraniu w swoim systemie kopii przeglądarek konkurencji jest nie na miejscu. Dlatego żegnam operę na rzecz chrome, zdecydowanie szybszy i mimo mniejszej wygody- stabilniejszy.
                                • avatar
                                 pawluto
                                 0
                                 IE powinien być w windowsie czy się to podoba Operze czy nie.
                                 Tylko powinien być z opcją odinstalowania i tyle !
                                 Każdy sam zadecyduje czy chce IE czy nie.
                                 A Opera jak taka mądra niech sama napisze swój system na kompy i będzie się mądrzyć.
                                 Akurat w tej kwestii jestem całkowicie za Microsoftem bo nikt nie będzie mi ingerował w produkt który sam robię.
                                 Czemuż to według Opery do win 7 mają być dołączone IE firefox i Oprera , a może ja napiszę jakiś mały programik do netu i on też powinien być na płycie z win ? Jak równy rynek to równy rynek ...