Odtwarzacze

Zobacz co Panasonic nazywa „odtwarzaczem Blu-ray następnej generacji”

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
13 komentarzy Dyskutuj z nami

Czym sprzęt zasłużył sobie na takie miano? Przede wszystkim obsługą rozdzielczości 4K oraz wysokim zakresem dynamicznym.

Panasonic Ultra HD Blu-ray

Podczas targów CES 2015 firma Panasonic zaprezentowała prototyp urządzenia, które sama nazywa „odtwarzaczem Blu-ray następnej generacji”. Czym sprzęt zasłużył sobie na takie miano? Przede wszystkim obsługą najnowszych standardów, w  tym rozdzielczości 4K oraz wysokim zakresem dynamicznym. Poznajcie Ultra HD Blu-ray.

Prototypowy Panasonic Ultra HD Blu-ray to urządzenie, które charakteryzuje się przede wszystkim obsługą materiałów wideo o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli i szybkości 60 klatek na sekundę, z 10-bitową gradacją kolorów. Możemy też liczyć na przepustowość sygnału wideo na poziomie 100 Mb/s oraz kompresję obrazu zgodną ze standardem H.265 (HEVC).

Firma Panasonic chwali się czymś jeszcze. Otóż odtwarzacze Ultra HD Blu-ray charakteryzować mają się także obsługą najnowszych standardów, a przede wszystkim wysokim zakresem dynamicznym (High Dynamic Range). Zapewniać ma to wzrost szczytowej jasności ze 100 do co najmniej 1000, a może nawet 10 000 nitów. Do tego dodać należy jeszcze szeroką gamę kolorów BT.2020.

Według firmy Panasonic dzięki temu wszystkiemu użytkownicy mogą liczyć na duży postęp pod względem jakości obrazu. Ma on być bardziej szczegółowy i wyrazisty, a kolory – znacznie wierniej odwzorowane. Jest tylko jeden problem – Japończycy nie ujawnili kiedy możemy się wprowadzenia Ultra HD Blu-ray spodziewać.

Źródło: Panasonic, CNET

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Cóż z tego że 4k, cóż z tego że duża rozdzielczość, cóż z tego że wysoki zakres dynamiczny, cóż z tego że duże przekątne telewizorów, gięte ekrany....jak jakość obrazu zależy od tego co jest wewnątrz matrycy.
  3
 • avatar
  Nodi9899
  No, to chyba fajnie :)
  2
 • avatar
  Konto usunięte
  ja to jestem ciekaw kiedy krążki w ogóle wyjdą z użycia, i wrócą na ich miejsce "staroświeckie" układy PROM o wielkich pojemnościach. Dla przypomnienia, to takie flash jednokrotnego zapisu, gdzie bit polega na przepaleniu obwodu (jak w płycie jednokrotnego zapisu), a nie zgromadzeniu ładunku jak we flash. z powodu niezmiernej prostoty odczytu, takie układy byłyby bardzo szybkie. z powodu prostoty obwodów "pamiętających", zapis byłby trwały, a skala integracji wysoka. moim zdaniem mogłaby być wyższa niż w układach flash. ale cóż. producenci ciągle się biją o wielkie krążki zamiast stworzyć małe pojemne scalaki, w dodatku tańsze od płyt. nie ma powodu by nie zachować kompatybilności wstecznej, tj. aby taki PROM był w odpowiednim czytniku widziany jako CD/DVD/BD.
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  http://www.trustedreviews.com/samsung-js9500-js9000-super-uhd-tvs-review

  Samsung na pokazie swojego topowego TV użył zremasterowany materiał pod ten standard (4K, HDR, BT.2020). Różnica podobno piorunująca i tak jak myślałem, to głównie jakość koloru odegra teraz największe znaczenie.
 • avatar
  hesus30
  Interesujące. Jednak wg mnie to kolejna martwa technologia/ciekawostka skierowana do zamożniejszych i bardziej wymagających użytkowników. Coś jak swego czasu minidisc.
 • avatar
  klosz007
  A wiadomo kiedy odtwarzacze 4K i płyty pojawią się na rynku - pewnie najwcześniej koniec 2015 ?
 • avatar
  piotr.potulski
  Dla Panasonica wyrzucona kasa - nie wierzę, żeby rozwinęła się dystrybucja filmów 4K na BD.