Ciekawostki

Miasto Aniołów na filmie poklatkowym ze 100 Mpix sensora Phase One

przeczytasz w 1 min.

Poklatkowy film Phased|LA o rozdzielczości 12K przetworzony do efektownego wideo pokazującego upływ czasu w Los Angeles

Do czego można wykorzystać doskonałą jakość obrazu jaką daje średnioformatowy aparatPhase One XF IQ3 ze 100 Mpix ścianką cyfrową. Ano na przykład po to by nakręcić fajne poklatkowe wideo jak to, które prezentujemy poniżej. A na nim tętniące życiem Los Angeles o zmroku, po zmroku i za dnia.

Film jest tylko częścią nagrania, które zrealizował Joe Capra, w natywnej rozdzielczości odpowiadającej wideo 12K. Oczywiście pokazanie takiego obrazu w pełnej krasie przekracza możliwości dzisiejszych monitorów, to 3 razy więcej pikseli niż w obrazie UltraHD, dlatego dla naszej wygody wybrał on najciekawsze sceny, niektóre przybliżył by pokazać szczegółowość obrazu, i zapisał wszystko jako 5 minutowe timelapse.

To kolejne dzieło Joe Capry, który już wsławił się tego typu filmem z Rio de Janeiro w Brazylii. Wtedy stosował mniejszej, bo 80 Mpix, rozdzielczości ściankę cyfrową. Jeśli nie widzieliście tego nagrania, to prazentujemy je poniżej.

Tak duża rozdzielczość jak twierdzi Capra daje ogromną swobodę podczas postprodukcji. Zresztą wyobraźcie sobie. Skoro wynikowe wideo ma rozdzielczości 4K, a nawet tylko FullHD, możemy zoomować się na obrazie, panoramować, a to wszystko bez jakiegokolwiek ruchu aparatem podczas rejestracji sceny. Zoomowanie się pozwala uzyskać efekty adekwatne do tego co uzyskalibyśmy stosując większą ogniskową, a nadmiarowość pikseli gwarantuje, że nie odczujemy utraty jakości obrazu. Podobny koncept, ale w mniejszej skali, zastosowała Nokia kilka lat temu w smartfonie 808PV.

Źródło: scientifantastic

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  thoorin
  2
  Robi wrażenie :)
  • avatar
   darioz
   0
   Bez sensu pokazywać ten film w 1080p a nie przynajmniej w 4K! Na Youtube mógł to wrzucić nie tylko w 4K ale i 5K a nawet 8K!!!
   • avatar
    kokosnh
    -1
    bas w filmie jest tak mocny, że powyżej 75% max głośności słuchawki zaczynały mi szeleścić, bardziej się na muzyce skupiłem niż na filmie.
    • avatar
     mutissj
     0
     Fajny bajer, max jakość to wyboru do 1080p
     • avatar
      busik
      0
      Czy u Was obraz też delikatnie szarpie w przeglądarce firefox niezależnie od rozdzielczości? Nie mam pojęcia z czym to ma związek. Procesor ma duży zapas mocy, mnóstwo pustego RAM'u. Jedyne co to mam dużo zakładek w kilku oknach pootwierane, ale załadowanych jest maksymalnie 10 sztuk. Wie ktoś może jaki jest powód?
      • avatar
       Mcvillain
       0
       No dobra, podklatkowe da się tym nagrać ale by nagrać film w 30 czy 60fps trzeba będzie serwerowni, już przy kamerach 4k i 120fps potrzeba nielada laptopa i wydajnego dysku by dało się zapisać dane a w 12k 3x 4k puki co można zapomnieć.