Internet

Płaska Ziemia znika z Google Maps

przeczytasz w 1 min.

Rozpoczął się już proces aktualizacyjny, dzięki któremu Mapy Google pożegnają się z odwzorowaniem Merkatora i zaoferują użytkownikom bardziej realistyczny tryb 3D.

Gdyby swoją wiedzę opierać wyłącznie na filmach z YouTube’a i widniejących pod nimi komentarzami, można by wysnuć wniosek, że rośnie liczba tzw. płaskoziemców, czyli osób przekonanych o tym, że nasza planeta nie jest geoidą, lecz dyskiem lub inną płaską powierzchnią. Na upartego można uznać, że swój udział ma w tym firma Google – w najpopularniejszej usłudze mapowej, której jest właścicielką, tak bowiem jest przedstawiony nasz dom. 

A właściwie był. Mapy Google zostały bowiem zaktualizowane i teraz gdy użytkownik zwiększa odległość od punktu na mapie, jego oczom ukazuje się coraz bardziej kulista powierzchnia – wszystko to dzięki wprowadzeniu widoku trójwymiarowego, zamiast dwuwymiarowego, walcowego odwzorowania Merkatora.

Choć dzięki odwzorowaniu Merkatora w drugiej połowie minionego milenium powodzeniem zakończyły się liczne morskie wyprawy, ma ono kilka istotnych minusów (a inspirowanie „płaskoziemców” jest najmniejszym z nich). Problemem jest przede wszystkim niezachowanie proporcji, objawiające się tym większymi zniekształceniami, im dalej od równika. W efekcie na przykład Grenlandia zdaje się dorównywać Afryce pod względem wielkości.

Aktualnie widok 3D jest dostępny wyłącznie na komputerach, w przypadku korzystania z najpopularniejszych przeglądarek internetowych. Użytkownicy aplikacji mobilnych na stosowną aktualizację muszą jeszcze poczekać. 

Tymczasem, jeśli jeszcze nie widzieliście, zachęcamy do sprawdzenia pięcioczęściowej „Poważnej Analizy” argumentacji „płaskoziemców” dokonanej przez SciFuna.

Źródło: CNET, Google Maps. Foto: langll/Pixabay (CC0)

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DrMjut
  10
  Wy tak serio wierzycie w tych płaskoziemców? a wyznawców latającego potwora spaghetti też bierzecie na poważnie? ludzie opamiętajcie się, każde takie trollowanie działa tylko wtedy gdy ta druga strona zaczyna komentować.
  • avatar
   jacorf
   5
   Skoro ziemia nie jest płaska to dlaczego buty są płaskie a nie zakrzywione?
   • avatar
    miedzianek
    3
    Płaskoziemcy tracą kolejny argument :D
    • avatar
     PIRAT_PL
     3
     Jak ktoś chce się pośmiać to jak najbardziej warto obejrzeć serię Poważnych analiz argumentacji płaskoziemców SciFuna
     • avatar
      Wenezo
      2
      Jeszcze muszą poprawić wielkości krajów, przykład Rosja i Afryka sprawdzcie sobie powieżchnie Rosja 17mln a Afryka 30mln, więc Afryka jest prawie 2 razy większa od Rosji, natomiast na mapie wygląda Rosja większa 2 razy !!!