Konsole do gier

PlayStation 5 ze specjalnie przeprojektowanym procesorem AMD Zen 2?

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
20 komentarzy Dyskutuj z nami

Lepsza wydajność, obsługa technologii Ray-tracing i wsparcie dla rozdzielczości 8K - to główne atuty konsoli PlayStation 5 i jej nowego procesora AMD.

Choć do premiery PlayStation 5 pozostało jeszcze sporo czasu, konsola jest wyczekiwana chyba przez wszystkich entuzjastów elektronicznej rozgrywki. Jednym z jej atutów ma być nowy, specjalnie zaprojektowany procesor.

Producent jeszcze nie chce ujawniać zbyt wielu szczegółów na temat specyfikacji PS5. Z potwierdzonych informacji, wiemy, że ma ona bazować na całkowicie nowym procesorze, a także zostanie wyposażona w bardzo szybki dysk SSD, pozwalający wyeliminować z gier ekrany ładowania. Pojawi się też napęd Blu-ray.

PlayStation 5 ze specjalnie przeprojektowanym procesorem AMD

Za „mózg” konsoli odpowiada firma AMD. Producent zaprojektował 7-nanometrowy układ, który łączy procesor z rdzeniami Zen 2 oraz kartę graficzną z generacji Navi. Nie będzie to jednak połączenie, jakie możemy kojarzyć z PC-tów - według serwisu Bits and Chips, nowy procesor ma wykorzystywać specjalnie przeprojektowaną architekturę Zen 2 (będziemy więc mieli do czynienia z czymś na kształt generacji Zen 2+).

Nowy układ zaoferuje dużo lepszą wydajność, a także obsługę technologii Ray Tracing (póki co jest ona zarezerwowana tylko dla high-endowych komputerów). Dodatkowym atutem ma być wsparcie dla rozdzielczości 8K.

Jak będzie wyglądać pełna specyfikacja PlayStation 5? Czy przecieki o przeprojektowanej architekturze się sprawdzą? Tego dowiemy się dopiero pod koniec przyszłego roku, bo właśnie wtedy ma zadebiutować nowa konsola Sony.

Źródło: Bits and Chips

Warto zobaczyć również:

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sebmania
  7
  może jak odświeżą konsole to wreszcie będzie jakaś rewolucja w grach i sprzęcie bo na razie przez konsole to staliśmy w miejscu.
 • avatar
  Barubar24
  5
  8K ... pewnie mowa o wsparciu dla odtwarzania filmów w tej rozdzielczości, bo nawet 2 x RTX 2080 Ti nie uciągną 8K i RT w grach.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Akurat downgrade nie zwalałbym na konsolę. Problem jest w samych frameworkach do tworzenia gier. Producent jak ma kilka docelowych platform dla danej gry, to musi wybrać:
  1. robi się taką jakość grafiki, aby najsłabsza platforma dała radę
  2. robi się równolegle wiele wersji tej samej gry, z różną jakością grafiki dostosowanej do możliwości danych platform

  Niestety frameworki nadal nie wspierają twórców gier w taki sposób, aby było możliwe stworzenie gry w jednej wersji, zaś framework sam to poprzycinał w trybie automatycznym lub półautomatycznym. Wtedy twórcy zamiast skupiać się na tworzeniu wersji równoległej, poświęcali by znacznie mniej wysiłku w procesie przycinania jakości dla konkretnych platform.
  To w czym frameworki wspierają twórców obecnie, to jest wytworzenie gry aby w ogóle z miejsca działały na różnych platformach.

  Tak więc nie konsole są tu problemem, lecz proces tworzenia, i jego właściwe wspieranie przez narzędzia. Po pogromie od wprowadzenia pierwszych XO oraz PS4, nadal niewiele się tu zmieniło.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  w komentarzu zmieniłbym Zen2+ na Zen2B :)
  co do mnie, to bardziej czekam na pecetowe Zen2 z integrą na Navi. Mam nadzieję że w takim układzie, iGPU Navi będzie osobną kostką w chiplecie.
 • avatar
  ECRYGIGS
  1
  Ciekawe jak rozwiążą wsparcie dla technologii Ray-tracingu.
 • avatar
  blebleble
  0
  Cena 4000 zł.
 • avatar
  szymcio30
  -5
  Wsparcie 8K to jest najśmieszniejsze bo nie jedna karta graficzna na rynku potrafi wyświetlić obraz 8k więc po co wciskać taki kit? PlayStation 5 ma być taki super hiper;) Zobaczymy jaka będzie cena tego sprzętu, ale raczej nie liczyłbym na 2.5 tys.
 • avatar
  pawluto
  -5
  Po co wsparcie dla 8K jak na razie za wielu nie ma nawet tv z 4K ???
  Powinni się zająć 4K i na to postawić a nie wybiegać w przyszłość na 8K