• benchmark.pl
  • Foto
  • Polaroid OneStep 2 - bo fotografia natychmiastowa się nie zmienia [AKT]
Foto

Polaroid OneStep 2 - bo fotografia natychmiastowa się nie zmienia [AKT]

przeczytasz w 2 min.

80 lat temu powstała firma Polaroid. W 1977 do sklepów trafił legendarny OneStep. Dziś doczekał się wskrzeszenia w prawie niezmienionej formie.

AKTUALIZACJA

W dniu 8.11.2017 aparat Polaroid OneStep 2 trafił do sprzedaży w Polsce. Możemy kupić go za 599 złotych. Ta cena jest do przełknięcia. Smuci za to cena kasetki pozwalającej na wykonanie 8 zdjęć. To aż 79 złotych.

ORYGINALNY NEWS 14.09.2017

W 1948 roku, dokładnie 10 lat po powstaniu firmy Polaroid, na rynek trafił pierwszy komercyjnie dostępny aparat do fotografii natychmiastowej. Model 95 Land Camera przypominał bardziej mieszkowe aparaty podręczne z tamtej epoki, ale już legenda Polaroida, aparat Land Camera 1000 (zwany OneStep w USA) z roku 1977 wyglądał i działał podobnie tak jak… najnowszy produkt z logo Polaroid.

Polaroid OneStep 2 to dzieło grupy znanej wcześniej jako Impossible Project, a obecnie Polaroid Originals. Jej celem było, jak się okazało skuteczne, wskrzeszenie marki Polaroid po tym jak właściwa firma zbankrutowała.

Polaroid OneStep
Oryginalny Polaroid OneStep z 1977 roku - w przeciwieństwie do OneStep 2 lampa błyskowa dostępna była jako dodatkowe akcesorium

Aparat wygląda i używa się podobnie do Polaroidów z lat 70. XX wieku, z którymi kojarzona jest kultura amerykańska, a które w naszej rzeczywistości były powiewem nowoczesności. Oznacza to, że Polaroid OneStep 2 nie jest aparatem cyfrowym tak jak Fujifilm Instax SQ10 czy niedawno zaprezentowany Kodak Printomatic, który na dodatek wykorzystuje papier termiczny ZINK. OneStep 2 to analog skrojony na miarę naszych czasów. Można go porównać do Nokii 3310 (2017), która jest tegorocznym wcieleniem klasyka sprzed 17 lat.

Polaroid OneStep 2

Dla przypomnienia, przed epoką OneStep wywoływanie zdjęć z Polaroida było mniej wygodne. Wymagało dodatkowych czynności po wyjęciu papieru z aparatu. Dopiero w latach 70. XX wieku pojawiły się papiery, które zawierały w sobie wszystkie potrzebne materiały do wywołania obrazu. Potrząsanie papierem tuż po wyjęciu z aparatu było jedynie manierą, gdyż nie wnosiło nic do procesu wywoływania.

Polaroid OneStep 2 waży 460 gramów, ma wymiary 150 x 110 x 95 mm, i został wykonany z mieszanki poliwęglanu i plastiku ABS. Wbudowany obiektyw (również plastikowy) ma ogniskową 106 mm, ale niech to was nie zmyli, rozmiar zdjęcia (8x8 cm) czyli klatki oznacza, że jest to odpowiednik tradycyjnego obiektywu o ogniskowej około 40 mm.

Wbudowana lampa błyskowa jak i pozostałe zasilane prądem elementy aparatu, korzystają w akumulatora o pojemności 1100 mAh.

Polaroid OneStep 2

Aparat wykorzystuje papiery do fotografii natychmiastowej typu i-Type lub 600. Ten pierwszy dostępny w pakietach po 8 papierów jest kompatybilny tylko z tym aparatem lub wcześniej pokazywanymi przez Impossible Project aparatami. Czas wywoływania, czyli nabrania właściwych kolorów i kontrastu na zdjęciu, to około 10-15 minut.

Polaroid OneStep 2 będzie dostępny w październiku w cenie 99,99 dolarów. Ceny papierów i-Type, do zdjęć kolorowych lub czarno-białych, wynoszą 15,99 dolarów.

Źródło: Polaroid, inf. własna

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    q3aki
    1
    pomysl bardzo fajny, tylko faktycznie 79 za taka ilosc odbitek troche poraza i przeraza. Bo juz widze rachunek za kasetki z urodzin...;)