Karty graficzne

PowerColor: Radeon HD 6770 w wersji Vortex II

przeczytasz w 2 min.

Prezentujemy kartę graficzną PowerColor Radeon HD 6770 PCS+ z drugą wersją układu chłodzenia Vortex, który umożliwia regulację odległości wentylatora od radiatora.

Jakiś czas temu opisywaliśmy PowerColor Radeona HD 5770 PCS+ z rewolucyjnym układem chłodzenia Vortex. Biorąc pod uwagę fakt, iż „nowe” karty graficzne Radeon HD 6770 to tak naprawdę odświeżone Radeony HD 5770, można było się spodziewać wydania przez producentów starszych kart z nowym oznaczeniem. Tak też się stało z modelem PowerColora, choć nie obyło się bez delikatnej zmiany układu chłodzenia.

Warto przeczytać:
PowerColor: Podwójny Radeon HD 6870
PowerColor: HD 6850 idealny do kwartetu

PowerColor HD 6770 PCS+ Vortex II jest jedną z autorskich konstrukcji tego typu, choć to nie powinno nikogo dziwić. Taktowania karty zostały podniesione z referencyjnych 850 MHz dla rdzenia i 4800 MHz dla pamięci, do odpowiednio 900 MHz i 4900 MHz. Dla porównania, Radeon HD 5770 Vortex charakteryzował się takimi samymi częstotliwościami pracy. Na pokładzie akceleratora znalazł się 1 GB pamięci GDDR5 o 128-bitowej magistrali, a więc dokładnie tak samo jak zakłada specyfikacja AMD.

 

 Za chłodzenie Radeona HD 6770 odpowiada druga wersja układu Vortex, który w porównaniu z pierwszą różni się dodatkowym ciepłowodem, połączonym z aluminiowym radiatorem. Owiewający całość wentylator umieszczono na gwintowanej ramce, umożliwiającej oddalenie go od radiatora. Dzięki takiemu rozwiązaniu cyrkulacja powietrza jest lepsza, a przez to wydajność układu chłodzenia wyższa. Niestety rozwiązanie to ma to też swoje złe strony, bowiem karta z oddalonym wentylatorem zajmuje w komputerze aż trzy miejsca dla kart rozszerzeń.

 

po lewej rozkład temperatur z wentylatorem w normalnej pozycji, a po prawej z oddalonym od radiatora

 

Na razie nie wiadomo kiedy i w jakiej cenie Radeon HD 6770 PCS+ Vortex II pojawi się w sklepach - wiadomo jednak, iż dostępna będzie w sprzedaży także wersja karty z grą Colin McRae Rally DiRT3. Wiedząc, iż Radeon HD 5770 PCS+ w wersji Vortex jest dostępny w sprzedaży w cenie około 110 euro (co według aktualnego kursu walut odpowiada około 420 złotym), nowej karty PowerColor można się spodziewać w cenie około 450 złotych.

Źródło: powercolor.com

 

Polecamy artykuły: 
 
Tablet czy netbook - co jest lepsze?AMD Phenom II X4 980 Black Edition - cztery rdzenie w dobrej cenieEFI vs BIOS - najważniejsze różnice

 

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Safeuse - jeśli się tu pojawisz - poraz kolejny udowodnisz, że jesteś debilem. Nawet na to liczę.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   wygląda strasznie tandetnie..... GTS450 zamiecie go pod dywan :)
   • avatar
    barst
    0
    Ten segment wydajnościowy już dawno mnie nie zachwyca, ale jedno trzeba przyznać: prześliczny ten PowerColor :D Choć najładniejsze elementy i tak będą niewidoczne nawet jak ktoś ma budę z oknem. No chyba, że ktoś ma budę z oknem i komputer na biurku/stoliku by zaglądał do bebeszków nie "od góry" to efekt wizualny na pewno ładny :)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Co wy macie z tym wyglądem?!
     • avatar
      Lightning
      0
      Wg mnie ta karta może być konkurencyjna. To, że zajmuje w sumie aż trzy sloty nie jest większą wadą, ponieważ jest dość krótka, a mało kto korzysta z konfiguracji SLI/CF.

      Ja jednak wolałbym dopłacić do znacznie wydajniejszego HD 6850.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       A ja za 488zł kupiłem 5850 w pixmanii :)