Ciekawostki

Jaka jest prawidłowa temperatura ciała człowieka? Nie tyle co myślisz

przeczytasz w 2 min.

Przyjęło się, że standardowa temperatura ciała zdrowego człowieka wynosi 36,6°C. Badania naukowe sugerują, że ta dawno ustalona norma może nie być do końca prawidłowa. Co więcej, obserwacje wskazują, że średnia temperatura ciała ludzi z biegiem lat systematycznie maleje.

Z badań wynika, że stajemy się coraz "zimniejsi". Takie wnioski płyną z analizy danych zebranych przez zespół naukowców pod kierownictwem Julie Parsonnet z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii. Badania te dowodzą, że średnia temperatura ciała ludzkiego nie jest stała, lecz ulega zmianom - w ciągu ostatnich dekad obserwuje się jej spadek o średnio 0,03 stopnia Celsjusza co dziesięć lat. Czy można to jakoś wyjaśnić?

Początkowo przypuszczano, że wczesne badania nad temperaturą ciała ludzkiego, przeprowadzone w XIX wieku, były obarczone błędem pomiaru na tyle dużym, że wpływało to na ich wiarygodność. Jednakże, dokładna analiza dostępnych danych wykazała, że norma ustalona w połowie XIX wieku przez niemieckiego lekarza, Carla Reinholda Augusta Wunderlicha, była prawidłowa. Przynajmniej w tamtym czasie.

Wunderlich ustalił typową temperaturę ciała człowieka na 37 stopni Celsjusza. Po dokładnej analizie metod i narzędzi, które stosował, z czasem doprecyzowano tę wartość do 36,8 stopnia.

Temperatura ciała człowieka z biegiem lat maleje

Analiza kolejnych zestawów danych, zebranych dla dużych grup ludzi z różnych dekad, wykazała jednak, że temperatura ciała ludzi powoli, ale systematycznie spadała. Co istotne, nie było to spowodowane błędami pomiaru czy wahaniem dokładności pomiarów, ale rzeczywistą zmianą średniej temperatury ciała ludzi.

W dużym uproszczeniu, obserwowane zjawisko można tłumaczyć stwierdzeniem, że człowiek zmienia się wraz ze środowiskiem, w którym żyje. Pomimo katastrofy klimatycznej, a właściwie niezależnie od niej, zmieniła się ekspozycja ludzi na różne mikroby, zmienił się tryb życia, rytm dobowy, dostępność pożywienia i lekarstw.

Jesteśmy coraz zdrowsi

Zauważalna jest także poprawa średniego stanu zdrowia. Zmniejszyła się na przykład liczba infekcji czy stanów zapalnych, z którymi musimy się zmagać, a nasz system immunologiczny pracuje z mniejszą intensywnością. Nieco wolniejszy jest także metabolizm.

W rezultacie, średnia temperatura ciała mężczyzn spadła w ciągu 160 lat o około 0,6 stopnia. W przypadku kobiet również zaobserwowano spadek, choć mniejszy – ich temperatura spadła o około 0,3 stopnia.

Jaka jest prawidłowa temepratura ciała człowieka?

Przyjęte przed laty normy podają, że prawidłowa temperatura ciała człowieka to przedział od 36 do 36,9 stopnia Celsjusza. Mimo że oficjalnie nikt ich nie odwołał, warto brać pod uwagę wyniki nowych badań i skorygować normę nieco w dół.

Jeśli obecny trend utrzyma się, w ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat różnica pomiędzy praktyką a teorią stanie się w tej kwestii jeszcze bardziej widoczna.

Źródło: WP Tech, foto: Adobe Stock

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piomiq
  2
  I cytat z artykułu o najnizszej temeraturze, równiez dziś opublikowanego:
  "Zanim dojdzie do hipotermii można zaobserwować pierwsze oznaki wychłodzenia organizmu, które pojawiają się już przy spadku temperatury ciała do ok. 36,5 stopni Celsjusza."
  • avatar
   deflorator
   0
   Do czego zmierzacie z tym artykułem? Coś sugerujecie?