Procesory

Procesory Ryzen 5000 zyskają nowe funkcje - AMD przygotowało niespodziankę dla entuzjastów

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
38 komentarzy Dyskutuj z nami

AMD nie zapomina o entuzjastach! Producent pochwalił się technologią Precision Boost Overdrive 2, która pozwoli w łatwy i efektywny sposób podkręcić procesor. Z narzędzia skorzystają też zwolennicy undervoltingu.

Precision Boost Overdrive to jedna z kluczowych technologii obsługiwanych przez procesory AMD (została ona wprowadzona przy okazji premiery modeli Ryzen 2000, jako prosty sposób na zwiększenie wydajności komputera). Producent wsłuchał się w głos entuzjastów i rozszerzył technologię o nowe funkcje.

Precision Boost Overdrive to w zasadzie funkcja automatycznego podkręcania procesora - pozwala ona podnieść limit mocy procesora, co przekłada się na zwiększenie zegarów i wzrost wydajności. Pierwsza wersja technologii nie działała jednak idealnie - o ile wydajność wielowątkowa rzeczywiście ulegała poprawie, tak wydajność w zastosowaniach jednowątkowych praktycznie była taka sama.

Precision Boost Overdrive 2 pozwoli mocniej podkręcić procesor

Precision Boost Overdrive 2 korzysta z lepszego algorytmu podkręcania, dzięki czemu poprawia wydajność w zastosowaniach jedno- i wielowątkowych.

AMD Precision Boost Overdrive 2

AMD Precision Boost Overdrive 2

Według wewnętrznych testów producenta, aktywacja PBO2 pozwala zwiększyć wydajność jednowątkową nawet o 2% i wielowątkową nawet o 10%. Funkcja podobno lepiej działa na procesorach posiadających większą liczbę jąder CCD i mniejszą liczbą rdzeni na jądro CCD (czyli np. w modelu Ryzen 9 5900X).

Precision Boost Overdrive 2 ułatwi undervolting

Największą nowością jest funkcja ułatwiająca undervolting, czyli obniżanie napięcia zasilającego procesor - w odróżnieniu od podkręcania (overclockingu), nie uzyskujemy wtedy wzrostu wydajności, ale za to zmniejszamy pobór mocy i ilość generowanego ciepła.

AMD Precision Boost Overdrive 2

Do tej pory użytkownicy musieli określić stałą wartość, o którą zostanie obniżone napięcie. Funkcja Curve Optimizer adaptacyjnie dostosowuje wartość dla różnych scenariuszy działania (zarówno przy małym, jak i dużym obciążeniu). Co więcej, narzędzie wykorzystuje wskazania wbudowanych sensorów, aby możliwie najlepiej ustawić napięcie zasilające jednostkę.


AMD Precision Boost Overdrive 2

AMD Precision Boost Overdrive 2

Użytkownik będzie mógł wybrać o ile stopni chce obniżyć napięcie (jeden stopień ma wynosić 3-5 mV, a maksymalnie będzie można ustawić 30 stopni).

AMD Precision Boost Overdrive 2

AMD Precision Boost Overdrive 2

Producent podkreśla, że każdy model cechuje się innym potencjałem na podkręcanie i undervolting. Należy również zaznaczyć, że korzystanie z Precision Boost Overdrive 2 unieważnia gwarancję na procesor (podobnie jak to było w przypadku zwykłego Precision Boost Overdrive).

Kto będzie mógł skorzystać z Precision Boost Overdrive 2?

Funkcja Precision Boost Overdrive 2 będzie dostępna tylko dla procesorów Ryzen 5000. Technologia zostanie wdrożona do płyt głównych z serii 500 i 400 w nowych BIOSach z mikrokodem AGESA 1.1.8.0 (dla pierwszych nowe pliki mają zostać udostępnione już w grudniu, a dla drugich dopiero w styczniu).

AMD Precision Boost Overdrive 2

Wszystkie funkcje związane z PBO 2 początkowo będą dostępne tylko w UEFI płyty głównej. Według zapowiedzi producenta, w styczniu przyszłego roku ma zostać wydana nowa wersja narzędzia Ryzen Master, która pozwoli obsługiwać technologię z poziomu systemu operacyjnego.

Źródło: AnandTech, Tom's Hardware

Zobacz więcej o procesorach AMD Ryzen 5000:

Komentarze

38
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  14
  Siedzę na R5 3600 i wystarcza mi do wszystkiego, jednak trzeba przyznać że automatyczny adaptacyjny undervolting w locie to super sprawa, masz pewność że korzystasz z szczytowej sprawności energetycznej Twojej sztuki CPU w każdej chwili i w każdym scenariuszu. NICE.
 • avatar
  Jarol2K
  7
  Coraz bardziej żałuję zakupu 3800x bo nie opłaca się przesiadać. Mogłem jakiegoś badziewiaka 3600 i teraz jak lord czekać aż przyjdzie mi 5800x :(
 • avatar
  Belgarath
  7
  Ładnie to wygląda, ale nie zapominajmy, że
  a) procesory sprzedawane obecnie przez Intela i AMD są tak wyżyłowane, że wyciagnąć w OC jakieś 300-400 MHz więcej to już jest sukces... a w sumie to nam takie OC nie za wiele daje
  b) Na zwykłym powietrznym chłodzeniu mocno się CPU nie podkręci, potrzeba albo jakiegoś dużego AIO albo prawdziwej pętli wodnej z odpowiednio dużą powierzchnią chłodnic (co znacząco podnosi koszt takiej zabawy - wiem, bo mam i nawet nie chcę myśleć, ile na to poszło, ale 3080 w 2GHz na rdzeniu i 45C wygląda świetnie :P)
  c) Tak naprawdę, jeśli gracie w rozdzielczościach wyższych niż FHD, czyli 1440p, a najlepiej UHD i 4K, to procesor praktycznie nie ma zbyt dużego znaczenia i są minimalne różnice między 3600X a 5600X czy 5800, więc zamiast wymiany CPU lepiej dołożyć do wymiany grafy na 3070/3080/6800XT.
 • avatar
  Gnom_Z_Piany
  4
  o ile unieważnienie gwarancji na podkręcanie mogę zrozumieć, to nie rozumiem takiego dziadostwa jak unieważnienie gwarancji na undervolting. co tym razem odwala szefostwu AMD ?
 • avatar
  BariGT
  2
  Zegar wzrasta o 5% a wynik w CB wzrasta o 0.1% czy cos kolo tego. Kto to wam liczyl inzynierze?
 • avatar
  _SnR_
  0
  Niby wedle artykulu w grudniu dopiero bedzie na x570 a ja juz przedwczoraj wrzucilem bios 31h na gigabyte x570 master I te dodatkowe funkcje pbo juz na nim byly. Do teraz nawet nie zwrocilem uwagi na to
 • avatar
  LGA2011
  0
  ciekawe...AMD znów pokazało że nie skąpi wydajności w OC. Jeszcze jeden plus dla procesorów AMD. Generalnie jest coraz mniej argumentów za zakupem Intela a coraz więcej za zakupem AMD, które najwyraźniej otrząsneło się z historycznej porażki z Bulldozerem (o ile kto pamięta co to było).
 • avatar
  bodziokrak
  0
  W jaki sposób unieważnia gwarancję, skąd oni będą wiedzieć że procesor padł przez użycie tego oprogramowania?
 • avatar
  piwo1
  -1
  potestujcie czy w koncu pamieci ida na 4 ghz w 1:1.
 • avatar
  kyenphoenix
  0
  AMD serfuje ostatnio na pełnej fali. Nic tylko gratulować.