• benchmark.pl
 • Bitcoin
 • Łukaszenka zachęca do kopania kryptowalut – to lepsze niż zbieranie truskawek u Polaka
Ciekawostki

Łukaszenka zachęca do kopania kryptowalut – to lepsze niż zbieranie truskawek u Polaka

przeczytasz w 2 min.

Jeszcze do niedawna światową stolicą kopania kryptowalut były Chiny, ale sytuacja zaczęła się zmieniać, gdy kolejne regiony zaczęły zakazywać funkcjonowania kopalni. Niedługo taką stolicą może stać się Białoruś… a przynajmniej tego chce tamtejszy prezydent, Alaksandr Łukaszenka.

Prezydent Białorusi zachęca obywateli do kopania kryptowalut

Temat kryptowalut został poruszony podczas spotkania w jednym z państwowych przedsiębiorstw w Pietrykawie. Według Łukaszenki, Białorusini nie są dobrze postrzegani za granicą, więc jedynym zajęciem, na jakie mogą liczyć, to kiepsko płatna praca w rolnictwie – za przykład podał tutaj zbiór truskawek w Polsce i Niemczech.

Prezydent Białorusi ma jednak lepszą propozycję dla mieszkańców – proponuje im… kopanie kryptowalut. 

Zacznijcie kopać kryptowaluty czy jak to się nazywa. W kraju jest wystarczająco dużo prądu.

W swoim wystąpieniu, prezydent zwrócił uwagę, że w okolicy jest dużo niezagospodarowanych terenów przemysłowych, które można wykorzystać do budowy kopalni kryptowalut.

Fragment z wystąpienia Łukaszenki możecie zobaczyć na platformie Telegram (oczywiście w języku białoruskim).

Bitcoin

Białoruś otwiera się na kryptowaluty… ale chce większej kontroli

Nasz wschodni sąsiad zaczął się otwierać na wirtualną walutę już jakiś czas temu. Białoruś zalegalizowała działalność gospodarczą związaną z kryptowalutami już w 2019 roku, a w listopadzie 2020 roku największy tamtejszy bank - Belarusbank, wdrożył usługę, która pozwala klientom kupowanie i sprzedawanie kryptowalut za pomocą kart Visa. Mało tego! W 2019 roku Łukaszenka sugerował, aby w jednej z elektrowni jądrowych zbudować farmę bitcoinów, która wykorzystywałaby nadwyżki wytwarzanej energii elektrycznej.

Czy Białoruś stanie się światową stolicą kryptowalut? Prawdę mówiąc mamy ku temu poważne wątpliwości, szczególnie, że sytuacja nie jest tak klarowna (jak np. w Salwadorze). Warto bowiem zauważyć, że w marcu tego roku Łukaszenka zasugerował wprowadzenie regulacji, które miałyby na celu większą kontrolę wykorzystania wirtualnej waluty – mówiono wówczas o „doprecyzowaniu niektórych przepisów prawa i ujednoliceniu niezbędnego poziomu kontroli nad nową sferą transakcji finansowych”. W rzeczywistości chodziło o stworzenie rządowego organu regulującego wirtualne waluty.

Myślicie, że prezydent Polski też powinien zachęcać do otwierania kopalni krypotwalut? A może państwo w ogóle nie powinno się wtrącać do interesu związanego z wirtualnymi walutami?

Źródło: Bitcoin.com, Business Insider (foto)

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  fonzie
  26
  Baćka zapomniał chyba o tym że krypto nie kopie się tak jak kartoszków na PGR-owym polu.
  Zapomniał też o tym że przez krypto leszczy na rynku sprzętu brakuje , a jak już jest to przeciętny obywatel jego raju na ziemi musi za niego zapłacić równowartość swojej rocznej lub dwuletniej pensji Xd

  Ciekawe co następnego wymyśli , kolonizację Marsa ?
  • avatar
   Marekpe
   21
   Po co piszecie o tym zwyrodniałym BANDYCIE! Łukaszenka to bandyta,zbrodniarz.
   • avatar
    Konto usunięte
    11
    Już dawno powinni tego bandytę uznać za terrorystę, wyznaczyć odpowiednio wysoką nagrodę i niech każdy mafioso na świecie ugania się za nim.
    • avatar
     Konto usunięte
     8
     Pozniej przez takich blaznow co maja farmy z tysiacami kart graficznych brakuje dla normalnych klientow bo jeden z drugim wykupili taka ilosc kart ze starczylo by dla graczy na cala Europe. Jak masz w domu karte zbedna to sobie kop ale nie wykupuj calego sprzetu bo pozniej inni nie maja. Nie wazne ze ty masz a reszta niech gra na pyrkach. Co poniektorzy to przesadzili z tymi calymi kopalniami. Ostatnio jakas firma w Chinach cos kolo 500 tys pisali ze maja xD
     • avatar
      dawidpis12
      7
      I co? Na zachętę da po łopacie i wiaderku każdemu Białorusinowi żeby ten mógł sobie nakopać tych bitcoinów?
      • avatar
       bruner
       6
       Doprowadzi Białoruś do tego ze obywatel bedzie sobie mógł co najwyżej kozy kopać w nosie albo sąsiada po życi o ile sił starczy.
       • avatar
        studionti
        3
        W UE powinien być zakaz wytwarzania kryptowalut, zakaz pisania o tym i wspierania w jakikolwiek sposób. W końcu w UE walka z dwutlenkiem węgla i globalnym ociepleniem jest najważniejsza. Chyba, że... To tylko wymysł używany wyłącznie w celu ograniczenia konkurencyjności w krajach Europy Centralnej.
        Jeżeli nie, to czekam aż UE wdroży ten zakaz identyczny jak ograniczono moc odkurzaczy czy pojemność silników samochodowych.
        • avatar
         xxx.514
         2
         Jak widzę w jednym zdaniu słowa "państwo" i "regulować" to od razu widzę katastrofę, ciekawe dlaczego...
         • avatar
          myszka91
          2
          Widzę Szczepany i Janusze w natarciu którzy jak zwykle nic nie rozumieją i obrażają prezydenta jednego z niewielu wolnych krajów na świecie, macie już gotowe maski na 4 falą, a może już biegniecie po 3 dawkę szczypawy?
          • avatar
           gicmo
           1
           Równie dobrze może zachęcać do tego, aby prąd puszczać do gleby, bo białoruska gospodarka zyska jedynie na zwiększonych rachunkach za energię elektryczną ( o ile to prawda, że prądu mają dużo ) a jeżeli już ktoś się dokopie do fortuny, to kupi sobie chałupę na Majorce. A za "przyzwoleństwo" będzie musiał odpalić dolę wąsatemu kołchoźnikowi, aby i ten coś z tego miał.
           • avatar
            gehaes
            0
            po otwarciu w 2020 nowego bloku Białoruś ma olbrzymią nadwyżkę energii, Polska zamiast kupować ją od nich po prawie darmowych cenach nałożyła na Białoruś sankcje. pogratulować, zwłaszcza w sytuacji gdy u nas ceny prądu szybują w kosmos po przyjęciu absurdalnie niekorzystnego dla nas pakietu klimatycznego.
            • avatar
             Erikson83
             -10
             No i ma kurna racje. Polska to kraj 4 świata....tu się nie opłaca zbierać truskawek, nawet nie opłaca się uprawiać truskawek ani bydła nic hahah