Procesory

Nowe procesory Intel bez ważnej funkcji. Niektórzy mogą się zdziwić

przeczytasz w 2 min.

Przed nami premiera procesorów Intel Arrow Lake. Nowe modele mają wprowadzić całkowicie nową architekturę, ale nie będą oferować funkcji Hyper Threading (HT) – wprowadzona zmiana może budzić obawy o wydajność jednostek.

Premiera procesorów Intel Arrow Lake była zapowiadana na początku roku, ale producent nie ujawnił zbyt wielu szczegółów na temat planowanych konstrukcji. W sieci pojawia się coraz więcej przecieków, ale nie wszystkie wyglądają optymistycznie.

Nowe procesory Intel bez HT

Według nieoficjalnych informacji krążących w sieci, procesory Arrow Lake mają bazować na hybrydowej architekturze, która połączy dwa typy rdzeni: wydajniejsze na bazie mikroarchitektury Lion Cove i słabsze na bazie mikroarchitektury Skymont. Liczba rdzeni najpewniej pozostanie bez zmian, jednak czeka nas pewna „niespodzianka”, bo ani słabsze, ani wydajniejsze rdzenie nie będą oferować wielowątkowości (HT - Hyper Threading).

Na stronie Intela odnaleziono wpisy z testu dwóch procesorów w inżynieryjnych wersjach (20-rdzeniowej/20-wątkowej i 24-rdzeniowej/24-wątkowej).

Intel Arrow Lake
Procesor Intel Arrow Lake z 20 rdzeniami/20 wątkami

Intel Arrow Lake
Procesor Intel Arrow Lake z 24 rdzeniami/24 wątkami

Czy to duża zmiana? W obecnych modelach tylko słabsze rdzenie nie oferują wielowątkowości, natomiast wydajniejsze rdzenie mogą jednocześnie obsługiwać dwa wątki. Można zatem przypuszczać, że zmiana w modelach Arrow Lake może przełożyć się się na pogorszenie osiągów w wielowątkowych zastosowaniach. Na potwierdzenie tych informacji będziemy musieli poczekać na pierwsze testy wydajności.

Intel Arrow Lake - zapowiedź procesorów

Warto dodać, że nowe procesory mają korzystać też z nowych płyt głównych z podstawką LGA 1851 i będą obsługiwać tylko nowe pamięci DDR5 RAM. Producent chwalił się jednak wprowadzeniem specjalnego akceleratora AI (byłyby to pierwsze procesory typowo do grania z akceleratorem wspomagającym sztuczną inteligencję).

Na premierę jeszcze poczekamy

Przecieki pojawiające się w sieci sugerują, że Intel już pracuje nad procesorami Arrow Lake. Obecnie są to jednak wczesne próbki inżynieryjne, które służą do wewnętrznych testów. Oficjalna premiera nowych jednostek ma nastąpić jeszcze w tym roku. Jeśli planujecie zbudować nowy komputer na bazie procesorów, będziecie musieli uzbroić się w cierpliwość. 

Źródło: X @ momomo_us, Intel, WCCFTech

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  7
  HAHAHAHA GREEDINTEL.

  Wycinamy fajne funkcje, by sprzedać kolejną generację, w której wróci ona :D

  Jak producenci smartfonów ;)

  Szczytem bezczelności byłoby ogłosić HT jako nowość za 3 lata ;) Nowość, z Intel Core 4 2,4GHz 1c/2t z roku 200x ;]
  • avatar
   devilson131313
   7
   16 rdzeniowy/16 watkowy procesor zawsze bedzie wydajniejszy niz 8 rdzeniowy/16 watkowy procesor z takimi samymi rdzeniami. Podejrzewam, że Intel planuje podążyć tą drogą i operować tylko na pełnych high perf i efficient rdzeniach, zamiast wirtualnie dzielić je na pół. Prawdopobnie przy tak dużej ilości rdzeni, dzielenie ich na pomniejsze wątki traci sens w typowych zastosowaniach, ale mogę się mylić.
   • avatar
    KMN123
    3
    Tak Intel "walczy" z poborem prądu swoich CPU... W kolejnej generacji będą już tylko te słabsze rdzenie. Nowa platforma będzie raczej droga i pewnie "przebije" AM5.