Technologie i Firma

ProtonMail zaktualizowany - poczta staje się jeszcze bardziej bezpieczna

przeczytasz w 1 min.

Właściciele platformy ProtonMail udostępnili aktualizację, która sprawia, że korzystanie z szyfrowanej komunikacji jest teraz jeszcze bezpieczniejsze i wygodniejsze.

ProtonMail to bezpieczna skrzynka e-mail, która jest szczególnie atrakcyjna dla przedsiębiorców. Właścicieli usługi nie interesują bowiem dane użytkownika, a supermocne szyfrowanie to gwarancja wysokiego poziomu prywatności. Teraz to rozwiązanie stało się nawet bezpieczniejsze. 

Wprowadzonych zostało kilka nowych funkcji, które mają za zadanie jeszcze bardziej poprawiać bezpieczeństwo internetowej komunikacji. Przede wszystkim uniemożliwiono wykonanie ataku typu MITM (Man-in-the-Middle) polegającego na przechwyceniu korespondencji. Jak to zrobiono? Poprzez „weryfikację adresu”, czyli szyfrowanie książki adresowej, w której zapisywane są klucze publiczne zaufanych kontaktów. 

„Według naszej filozofii, najbezpieczniejsze systemy na świecie nie przynoszą rzeczywistych korzyści społeczeństwu, jeśli nikt nie potrafi z nich korzystać. Dlatego też projektowaliśmy usługę tak, by zapewnić maksymalnie dużą użyteczność” – czytamy na blogu.

„Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu było automatyczne i niewidoczne zarządzanie kluczami szyfrowania. Dzięki temu miliony osób na świecie zaczęły korzystać z szyfrowanej komunikacji, ale wymagało to od nich pewnego zaufania do ProtonMail”

„Zaufanie jest niezbędne podczas korzystania z usług online, ale naszym celem jest zminimalizowanie tej potrzeby, aby naruszenie ProtonMail nie prowadziło do naruszenia komunikacji użytkowników. Dlatego postawiliśmy na szyfrowanie end-to-end i zero-access. I dlatego też wprowadzamy weryfikację adresu” – tłumaczą autorzy.

Do tej pory bowiem teoretycznie możliwe było wysłanie użytkownikowi przez cyberprzestępcę fałszywego klucza i przechwycenia korespondencji, nawet pomimo szyfrowania end-to-end. Teraz taka możliwość już praktycznie nie występuje.

Dodana została również pełna obsługa szyfrowania PGP, co oznacza możliwość skorzystania z szyfrowanej łączności także podczas komunikacji z zewnętrznymi („pozaprotonowymi”) kontaktami. Innymi słowy, każdy użytkownik ProtonMail może wysłać zaszyfrowaną wiadomość e-mail do osoby, która nie jest użytkownikiem tej usługi. Więcej informacji można odnaleźć na oficjalnym blogu.

Źródło: ProtonMail, TechCrunch, ghacks

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!