Technologie i Firma

Przedsiębiorcze kobiety na rynku pracy

przeczytasz w 1 min.

Z okazji Dnia Kobiet przedstawiamy kilka faktów na temat kobiecego biznesu. Niestety dysproporcja na rynku wciąż jest widoczna.

Mija prawie rok od momentu, w którym wystartowała Akademia Przedsiębiorczości – program skierowany do kobiet, które chcą ruszyć z własnym blogiem, stroną internetową lub e-sklepem. Dzięki niemu mogą za złotówkę wykupić pakiet narzędzi i uzyskać dostęp do webinariów, warsztatów i konsultacji z ekspertkami. – „Uczestnictwo w projekcie dało nam szansę na rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu zawodowym oraz sprawiło, że odważyłyśmy się w końcu realizować swoje marzenia” – mówią uczestniczki.

Czy zainteresowanie programem jest duże? To zależy, jak na to patrzeć. Nowy rozdział w swoim życiu zdecydowało się jak dotąd rozpocząć ponad 600 Polek. Najwięcej, bo 42 proc. z nich to reprezentantki przedziału wiekowego 31-40 lat. Większość z nich mieszka w miastach do 50 tys. mieszkańców. A jaki jest ich motyw? Marzenie o prowadzeniu biznesu w branży, którą się pasjonują (przynajmniej w 83 proc. przypadków).

Przedsiębiorczych kobiet nie brakuje, a najlepsze dopiero przed nimi. Dysproporcja na stanowiskach dyrektorskich jest ogromna (na korzyść mężczyzn). W rankingu Fortune 500, który uwzględnia 500 największych firm, przedsiębiorstw, na których czele stoją kobiety jest tylko 21. Nie 21 proc., lecz 21 firm.

Najrówniejszym stosunkiem kobiet do mężczyzn w kadrze zarządzającej wśród amerykańskich firm technologicznych może pochwalić się Xerox. Płeć piękna dowodzi też sporą częścią zespołów w Lockheed Martin, General Motors i IBM. Najwięksi giganci wciąż jednak są głównie „męscy”. 

Sporą dysproporcję widać również w zarobkach. Jak informuje pracuj.pl kobiety zarabiają średnio o 17 proc. mniej niż mężczyźni. Są jednak obszary, w których płeć piękna otrzymuje większe pieniądze za swoją pracę – są to między innymi: Media/Rozrywka, PR i marketing oraz, co ciekawe, IT-Administracja. 

Źródło: home.pl, pracuj.pl, Quartz

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kiciulek
  3
  A teraz wyobraźmy sobie co by było gdyby Akademia Przedsiębiorczości wystartowała jako program skierowany tylko do mężczyzn i przebiłaby się ta informacja do mediów. ;)
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   Kiedyś obchodziłem te święto dziękując mamie czy nauczycielce za ich trud. Obecnie 8 marca dowiaduję się że jestem potworem tłamszącym biedne kobiety. Teraz jestem gwałcicielem, zwyrodnialcem i ciemiężycielem tylko dlatego że urodziłem się mężczyzną.
   Gdybym był kobietą i usłyszał o podobnych programach to pomyślałbym że muszę być upośledzona skoro aż tak bardzo trzeba mi pomagać bo sama sobie nie dam rady.
   Czekam na program darmowego dowozu kobiet do pracy i wypłacania im renty inwalidzkiej ze względu na płeć.

   Takie fajne święto było i jak zwykle feministki wszystko spie..oliły.