Tablety

Qualcomm pokazał "tablet" z kartką papieru

przeczytasz w 1 min.

Targi Mobile World Congress to nie tylko wystawa licznych modeli tabletów i smartfonów. To także dobry moment do zaprezentowania ciekawych rozwiązań jak to, które pozwala na przechwytywanie tekstu pisanego na kartce papieru bezpośrednio do smartfona.

Qualcomm na swoim stanowisku w Barcelonie przedstawił chyba jeden z najciekawszych gadżetów całej imprezy. O co dokładnie chodzi? Przedstawiciel firmy zaprezentował ultradźwiękowy długopis, który potrafi przenosić tekst pisany na zwykłej kartce papieru bezpośrednio do tabletu, smartfona bądź notebooka.

Warto przeczytać:
NoteSlate - elektroniczna kartka papieru
 Samsung inwestuje w e-papier - także do wideo

Zastosowana technologia polega na zamontowaniu w długopisie zasilanych bateriami  nadajników ultradźwięków. Smartfon, użyty do prezentacji, wyposażono w trzy mikrofony które odbierają wibracje (dźwięk) o odpowiedniej częstotliwości. Następnie specjalne oprogramowanie przygotowane przez Epos, przetwarza odbierany sygnał na formę cyfrową i pisze to co my napisaliśmy na zwykłej kartce - tyle że na ekranie smartfona. Ciężko to opisać, dlatego polecamy obejrzenie poniższego filmiku.

Jak na razie wiemy, że urządzenie (w tym wypadku smartfon, tablet czy notebook) musi znajdować się w odległości do 30 cm od wspomnianego długopisu. Podczas prezentacji przedstawiono również działanie translatora, który automatycznie tłumaczył tekst, który napisaliśmy przykładowo po angielsku na język niemiecki. Przypomina to niedawno pokazaną przez Google usługę tłumaczenia na żywo rozmów telefonicznych. Z tą różnicą, że mamy w tym przypadku tekst pisany a nie mowę.

Przewidywana data premiery urządzenia to przyszły rok, niestety cena nie jest póki co znana. Trudno się dziwić gdyż prezentowany gadżet jest dopiero w fazie pomysłu, co prawda działającego. Teraz warto byłoby zintegrować kartkę papieru ze smartfonem lub tabletem w ciekawej formie, która zachęci użytkowników do skorzystania z takiego rozwiązania.


Źródło: Engadget

Polecamy artykuły:  
Dell Alienware M17x - marzenie gracza z CrossFireX
Razer Spectre, Marauder i Banshee - mysz, klawiatura i słuchawki z serii StarCraft II
VoD Onet, Ipla, tvscreen i spółka - przegląd 7 serwisów 

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  A jakieś pożyteczne zastosowanie?
  • avatar
   giv86
   0
   sporo. jeżeli działa ze smartphonem, to zadziała z innymi urządzeniami. dla mnie bomba, pracuję w branży około budowlanej gdzie się dużo rysuje na kartkach, pisze na notatkach i po jednym spotkaniu jest miliard kartek do przebrania. w ten sposób mam od razu kopię ze spotkania i nie muszę się trudzić przepisywaniem i denerwowaniem że zapisałem na jednej kartce gdzie ona cholera jest. super opcja, kupię jak będzie możliwość.