• benchmark.pl
 • newsy
 • RED Redray 4K Cinema Player: odtwarzacz Ultra HD przedsmakiem wideo nowej generacji

RED Redray 4K Cinema Player: odtwarzacz Ultra HD przedsmakiem wideo nowej generacji

przeczytasz w 2 min.

Kompan dla telewizora Ultra HD

RED Redray 4K Cinema Player widok bok

Technologie wideo rozwijają się w szalonym tempie. Jeszcze nie w każdym salonie stoi odtwarzacz Blu-ray, a RED już chce do domów wprowadzać standard Ultra HD. RED Redray 4K Cinema Player, według producenta, to pierwszy odtwarzacz Ultra HD 3D, który jest gotowy na nowego Hobbita, który nagrywany jest w tempie 48 klatek/s.

W ubiegłym miesiącu miała miejsce polska premiera telewizora LG UD 3D, który przystosowany jest do odtwarzania wideo w rozdzielczości Ultra HD. W trakcie spotkania z przedstawicielami LG, poruszaliśmy problem braku odpowiedniego materiału, który pozwoli wykorzystać w pełni potencjał telewizora. LG zapewnia, że jego produkt dysponuje doskonałym upscalerem, ale nie wszystkich ten argument przekonuje. Wszyscy czekają na prawdziwe wideo 4K.

Takie materiały już są, choćby w kinach, w których odtwarza się materiały za pomocą projektorów 4K, a w przyszłości będzie ich jeszcze więcej. Kilka miesięcy temu głośno było o Hobbicie, który rejestrowany jest nie tylko w wysokiej rozdzielczości i w 3D, ale i z dwa razy większym klatkarzem niż dotychczasowe filmy kinowe. To chyba nie zbieg okoliczności, że opisujemy właśnie odtwarzacz RED, którego kamery wykorzystuje Peter Jackson. Odtwarzacz Redray poradzi sobie z filmem Hobbit Petera Jacksona (odtwarza filmy w rozdzielczości 4096 × 2160 lub 3840 x 2160 pikseli).

Filmy nakręcone kamerami RED
Niektóre z filmów, które wykorzystają potencjał RED Redray 4K Cinema Player.

Nie tylko obsługa rozdzielczości 4K jest silną stroną nowego odtwarzacza. Także lepsze odwzorowanie kolorów - wspierana jest precyzja 12-bitowa z próbkowaniem 4:2:2. To znacznie lepiej niż w przypadku nagrań Blu-ray. Te filmy kodowane są w standardzie 8 bit 4:2:0.

RED Redray 4K Cinema Player
Obudowę wykonano z aluminium. Odtwarzacz ma wymiary 316 × 61 x 260 mm i waży jedynie 2,6 kilograma.

No dobrze, powiecie, że fajny bajer ten RED Redray, ale ile kosztuje taka zabawka. Znając ceny produktów RED można spodziewać się ogromnej kwoty. Faktycznie nie jest ona mała, wynosi 1450 dolarów (około 4600 złotych), ale nie jest znowu taka duża. Można wręcz powiedzieć, że przystępna jak na taką nowość. RED przykłada się do jakości swoich produktów, a w porównywalnej cenie można teraz kupić topowe odtwarzacze Blu-ray. Oczywiście nie jest to player za kilkaset złotych, ale z pewnością za kilka lat i takie zagoszczą w naszych domach.

RED Redray 4K Cinema Player widok tył złącza

Kupując RED Redray otrzymujemy urządzenie wyposażone w 1 TB pamięć masową (pomieści 100 godzin materiału 4K), a także złącze USB i slot kart SD. Podłączone do nich urządzenia można potraktować jako dodatkową pamięć. Aby odtwarzać z nich filmy muszą one obsługiwać prędkość minimum 2,5 MB/s. Odtwarzacz wspiera technologię DRM, a do podłączenia telewizora 4K wykorzystuje pojedynczy port HDMI 1.4 lub 4 porty HDMI 1.3. Dźwięk przestrzenny w standardzie 7.1 (tylko w przypadku natywnego formatu wideo .RED) również można przesłać za pomocą złącza HDMI.

RED Redray 4K Cinema Player odtworzy również starsze materiały w rozdzielczości HD kodowane kodekiem H.264. Dzięki złączom sieciowym można również odtwarzać strumieniowane treści dostarczane na przykład przez wypożyczalnię internetową Netflix.

Firma przyjmuje zamówienia, a dostawy pierwszych egzemplarzy mają rozpocząć się w pierwszych miesiącach 2013 roku.

Źródło: RED

Strefa Windows 8

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  hex3n
  6
  Od momentu wprowadzenia takich odtwarzaczy na rynek minie około 2-3 lata zanim ceny napędów i płyt z filmami osiągną w miarę rozsądne ceny. TV i Panele obsługujące taką rozdzielczość z pewnością nie stanieją tak szybko.
  • avatar
   mgkiler
   6
   Mnie tylko ciekawi, czy Hobbit w kinach w Polsce będzie w 48fps, czy 24fps.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    skoro jest juz i 8K, to po co wogole certolic sie znowu w polsrodki...
    powinni zrobic w koncu porzadny skok technologiczny, taki zeby dalo sie to odczuc, a nie nonstop karmienie ochlapami i "dopracowywanie" 20 lat starej technologi, bo inwestycje kosztuja...
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     A jo kupiłech tera se plasma 42 cale i mom wyje...ne na 10 lot do przodu.
     • avatar
      loccothan
      0
      Fajny i dla strefy $ to nie jest drogo :-) w zasadzie tzrba trochę odłożyć z 2ch wypłat i u nas też się da. pzdr
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       skoro to tylko player sieciowy /usb bez napędu to chyba taniej by było złożyć jakiegoś itxa z grafiką dekodującą 4k z xbmc czy coś za ćwierć tej sumy
       • avatar
        Tushi
        0
        Okey, uprzedzam, że jestem lekko zdezorientowany.

        Nawet dysponując takim odtwarzaczem, nie miałbym żadnego filmu w takiej rozdzielczości. Nie obsługuje płyt, czyli miałbym szukać na torrentach (sick!) wersji 4k Hobbita ? Bo chyba nie będą Hobbita sprzedawać na pendrivach ;|