Ciekawostki

Roaming poza Unią Europejską to zdzierstwo

przeczytasz w 0 min.

Nie dzwoń do tureckiego hotelu ze swojej komórki, ostrzega Awayphone. Biorąc pod uwagę, że Europejscy operatorzy otrzymali nakaz, aby nie oskubywać obywateli Unii Europejskiej korzystających z roamingu, można podejrzewać, że rozmowy z krajami leżącymi poza granicami Unii staną się astronomicznie drogie.

Jeden z operatorów, Awayphone, zebrał dane na temat sześciu państw, które pobierają najwyższe opłaty i przed którymi użytkownicy telefonów powinni mieć się na baczności. W ich skład wchodzą Turcja, Rosja, Maroko, Chiny, Hong Kong i Tajlandia.

Turcja jest dobrym przykładem państwa, do którego wielu Europejczyków chętnie wybiera się na wakacje. Możliwe, że w trakcie pobytu będziecie zmuszeni wykonać na przykład w sumie dziesięć połączeń z telefonu komórkowego.

Możliwe, że będziecie pytać w hotelu dlaczego nie otrzymaliście transferu na lotnisko na czas. Zdobycie takiej informacji będzie was kosztować około 14 funtów. Korzystanie z serwisu takiego jak AnyPhone obniży koszt tej usługi do około 2.65 funta, co i tak nie jest tanio.

Spośród wymienionych krajów prym na tym polu wiedzie Hong Kong, w którym korzystanie z rodzimego telefonu komórkowego może kosztować nawet 18 funtów za dziesięć minut. Awayphone twierdzi, że może zmniejszyć opłatę za taką samą rozmowę o około 70 procent.

Naturalnie Awayphone nie jest jedyną firmą, która oferuje specjalne roamingowe karty SIM. Na swojej stronie internetowej firma wprowadziła bardzo użyteczną usługę polegającą na nazywaniu swoich konkurentów.

Warto zauważyć, że nowe tak zwane ‘Eurotariff”, które ograniczają koszty rozmów międzynarodowych prawdopodobnie nie zostaną wprowadzone aż do sierpnia 2007 roku.

Dodatkowo dochodzi do tego trzymiesięczny okres przejściowy, podczas którego abonenci muszą zwrócić się z prośbą o uaktywnienie Eurotariff na ich kontach.

Jednakże z Eurotariff, za 4.90 lub 3.30 euro będzie można przeprowadzić dzisięciominutową rozmowę z dowolnym miejscem w Europie. Dlatego też może i warto będzie skorzystać z nowej oferty, szczególnie jeżeli jest się często podróżującym biznesmenem.

Niestety nowa oferta nie obejmuje takich usług jak wysyłanie wiadomości tekstowych lub korzystanie z pakietowej transmisji danych. W związku z tym transmisja danych w Unii Europejskiej wciąż będzie droga.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!