Nauka

Robot-kameleon zwiastunem militarnego kamuflażu przyszłości

przeczytasz w 1 min.

Prototyp potrafi rozpoznać tylko kilka podstawowych kolorów. Bardziej zaawansowany system byłby w stanie wykryć wszystkie.

Robot-kameleon, który dostosowuje swój kolor do otoczenia – oto dzieło Guopinga Wanga i jego zespołu z chińskiego Wuhan University.

Świetne, ale tak naprawdę jest to tylko sposób na prezentację czegoś znacznie poważniejszego – zupełnie nowej technologii kamuflażu, która w przyszłości może pozwolić pojazdom wojskowym oraz żołnierskim mundurom doskonale wtapiać się w tło.

Model kameleona został wykonany przy użyciu drukarki 3D oraz pokryty plazmonowymi wyświetlaczami. Generują one kolory „poprzez wykorzystanie interakcji między strukturami nanoskalowymi a polami elektrycznymi” - tłumaczą naukowcy. 

Każdy taki wyświetlacz jest w rzeczywistości arkuszem szkła z siatką 50-nanometrowych otworów, w których osadzone zostało złoto. Tak przygotowany element został zamknięty wewnątrz obudowy wypełnionej elektrolitowym żelem z jonami srebra. 

Jak to działa? Kiedy światło pada na złote nanokopuły, tworzą się plazmony, które decydują o właściwościach odbijających i pochłaniających. Modyfikowanie właściwości pola elektrycznego pozwala generować różne kolory.

Prototyp obecnie potrafi rozpoznawać tylko kilka podstawowych kolorów. Naukowcy twierdzą jednak, że bardziej zaawansowany system byłby w stanie wykryć wszystkie barwy i dostosować do nich poszczególne wyświetlacze.

Źródło: NewScientist

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dudzio993
  10
  Idą w dobrym kierunku :)
  • avatar
   mgkiler
   10
   Na filmie nie widziałem robota.

   Ale fajna technologia. Dobrze, że coś się dzieje.
   • avatar
    Konto usunięte
    6
    Czego nie widzi ludzkie oko, to zobaczy zaawansowana elektronika i tyle z kamuflażu.
    • avatar
     Renji
     4
     Jestem żołnierzem, i powiem tak może i w przyszłości SF dostaną zbroje z taką technologią. Ale zwykli żołnierze w WP bardzo długo nie dostaną tego typu wyposażenia z prostego powodu, jest to droga technologia a życie żołnierza nie jest tyle warte. Wiem, smutne ale prawdziwe.
     • avatar
      kokosnh
      4
      Ooo teraz to nawet nie będziemy mogli widzieć robotów przed którymi uciekamy :D
      • avatar
       Kynareth
       1
       Jest to pewien krok do przodu. Moim zdaniem jednak lepiej badać sposoby osiągnięcia prawdziwej niewidzialności niż plazmonowe wyświetlacze.
       • avatar
        majki_majk
        1
        Chyba na camo jakie mają Yautja będziemy musieli trochę poczekać :-p
        • avatar
         kropak
         -1
         Hahahaha kamuflaż przyszłości nie rozśmieszajcie co za badziewie.