Nauka

Robot-kameleon zwiastunem militarnego kamuflażu przyszłości

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
9 komentarzy Dyskutuj z nami

Prototyp potrafi rozpoznać tylko kilka podstawowych kolorów. Bardziej zaawansowany system byłby w stanie wykryć wszystkie.

Robot-kameleon, który dostosowuje swój kolor do otoczenia – oto dzieło Guopinga Wanga i jego zespołu z chińskiego Wuhan University.

Świetne, ale tak naprawdę jest to tylko sposób na prezentację czegoś znacznie poważniejszego – zupełnie nowej technologii kamuflażu, która w przyszłości może pozwolić pojazdom wojskowym oraz żołnierskim mundurom doskonale wtapiać się w tło.

Model kameleona został wykonany przy użyciu drukarki 3D oraz pokryty plazmonowymi wyświetlaczami. Generują one kolory „poprzez wykorzystanie interakcji między strukturami nanoskalowymi a polami elektrycznymi” - tłumaczą naukowcy. 

Każdy taki wyświetlacz jest w rzeczywistości arkuszem szkła z siatką 50-nanometrowych otworów, w których osadzone zostało złoto. Tak przygotowany element został zamknięty wewnątrz obudowy wypełnionej elektrolitowym żelem z jonami srebra. 

Jak to działa? Kiedy światło pada na złote nanokopuły, tworzą się plazmony, które decydują o właściwościach odbijających i pochłaniających. Modyfikowanie właściwości pola elektrycznego pozwala generować różne kolory.

Prototyp obecnie potrafi rozpoznawać tylko kilka podstawowych kolorów. Naukowcy twierdzą jednak, że bardziej zaawansowany system byłby w stanie wykryć wszystkie barwy i dostosować do nich poszczególne wyświetlacze.

Źródło: NewScientist

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dudzio993
  Idą w dobrym kierunku :)
  10
 • avatar
  mgkiler
  Na filmie nie widziałem robota.

  Ale fajna technologia. Dobrze, że coś się dzieje.
  10
 • avatar
  Konto usunięte
  Czego nie widzi ludzkie oko, to zobaczy zaawansowana elektronika i tyle z kamuflażu.
  6
 • avatar
  Renji
  Jestem żołnierzem, i powiem tak może i w przyszłości SF dostaną zbroje z taką technologią. Ale zwykli żołnierze w WP bardzo długo nie dostaną tego typu wyposażenia z prostego powodu, jest to droga technologia a życie żołnierza nie jest tyle warte. Wiem, smutne ale prawdziwe.
  4
 • avatar
  kokosnh
  Ooo teraz to nawet nie będziemy mogli widzieć robotów przed którymi uciekamy :D
  4
 • avatar
  Kynareth
  Jest to pewien krok do przodu. Moim zdaniem jednak lepiej badać sposoby osiągnięcia prawdziwej niewidzialności niż plazmonowe wyświetlacze.
  1
 • avatar
  majki_majk
  Chyba na camo jakie mają Yautja będziemy musieli trochę poczekać :-p
  1
 • avatar
  kropak
  Hahahaha kamuflaż przyszłości nie rozśmieszajcie co za badziewie.
  -1