Nauka

Robot, który odtwarza ruchy operatora - Toyota T-HR3

przeczytasz w 1 min.

„Tworzenie przyjaznych i pomocnych robotów, które koegzystują z ludźmi i pomagają im w codziennym życiu” - oto właśnie cel firmy Toyota.

Ma wysokość 1,54 m, waży 75 kg i jest humanoidem. Firma Toyota zaprezentowała T-HR3 – robota, który naśladuje ruchy operatora. Jeszcze ciekawszy jest Master Maneuvering System, który służy właśnie do sterowania mechanicznym kamratem. 

Master Maneuvering System to sprzęt, który monitoruje ruchy dłoni i rąk operatora, a następnie przekazuje informacje robotowi, który wykonuje te same ruchy. Aby ułatwić zadanie temu pierwszemu, w goglach VR wyświetlany jest obraz widziany „oczami” T-HR3.

Celem takich projektów jest „stworzenie przyjaznych i pomocnych robotów, które koegzystują z ludźmi i pomagają im w codziennym życiu” – powiedział Akifumi Tamaoki, stojący na czele zespołu Partner Robot działającego pod skrzydłami firmy Toyota.

Pełna prezentacja nowego robota i systemu sterowania odbędzie się już za kilka dni. Wtedy też powinniśmy poznać szczegóły. Film, który możecie obejrzeć poniżej, pozwala żywić nadzieję, że jest to coś, na co zdecydowanie warto czekać. Zobaczcie:

A tutaj trochę dodatkowego materiału:

Źródło: Toyota, Engadget. Foto: Toyota

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Projekt ciekawy i to bardzo, jednak sporo jeszcze pracy przed twórcami. Ciekawi mnie jak robot sprawuje się przy szybszych ruchach, na filmiku pokazane są na chwile obecną tylko wolne płynne ruchy, tak by robot wypadł dobrze, jednak gdy operator wykonuje trochę szybsze ruchy już zaczyna pojawiać się parkinson u robota :(
  • avatar
   Ghola
   1
   Coraz bliżej do Pancerzy z Aplleseeda, tak trzymać :D
   • avatar
    owatanka
    1
    Na poczatek roboty transportowe jak w obcym a potem maszyny wojenne jak w gundamie :>
    • avatar
     stach122
     1
     Mechy bojowe z Avatara :P
     • avatar
      eltra
      1
      Tak to mam nadzieję będą wspaniałe czasy i ich dożyję:) ale główne zastosowanie widzę w wojsku będą budować ogromne wojenne maszyny niczym z mang i anime kiedy będzie już istniała odpowiednia baza powstaną większe i z uzbrojeniem to więcej niż pewne i czy to będzie dla ludzi lepsze ? Ja liczę że tak. Ale jest jeszcze jeden problem z którym muszą się uporać jak już będzie manualnie taki jak człowiek zasilanie to będzie poważny problem może nie tyle o ile w dużych co w małych maszynach podobnych do człowieka:) ale czasy będą zaiste interesujące :D