Technika wojskowa

Rosyjski transporter trafiony granatnikiem przeciwpancernym. Zobacz nagranie

przeczytasz w 1 min.

Wojna w Ukrainie dostarcza nam ogrom nagrań, na których zarejestrowano walki z użyciem nowoczesnej broni. Wyjątkowo prezentuje się tutaj jeden z najnowszych materiałów opublikowanych przez pułk Azow.

Chodzi o nagranie przedstawiające wykorzystanie broni Matador (RGW 90) - to ręczny granatnik przeciwpancerny, który może być wykorzystywany do niszczenia lekkich pojazdów opancerzonych (głównie transporterów opancerzonych i czołgów lekkich), ale też burzenia murów budynków oraz fortyfikacji.

Matador czasami jest mylony z ręcznym przeciwpancernym pociskiem kierowanym Javelin (obydwie bronie na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie).

MATADOR wykorzystuje amunicję kumulacyjną (HEAT) oraz odkształcalną (HESH) - broń jest w stanie pokonać najpopularniejsze transportery opancerzone i lekkie czołgi. 

Rosyjski transporter trafiony granatnikiem przeciwpancernym

Na opublikowanym nagraniu zarejestrowano ukraińskiego żołnierza, któremu w sprytny sposób udaje się zniszczyć rosyjski transporter opancerzony. Nagranie najprawdopodobniej pochodzi z Mariupola na wschodzie Ukrainy, gdzie bohatersko broni się pułk Azow.

Żołnierz wychyla się z budynku, a następnie wystrzeliwuje pocisk bezpośrednio w nieprzyjacielski pojazd – celne trafienie okazało się niszczycielskie w skutkach dla maszyny (i zapewne też znajdującej się wewnątrz załogi).

Warto dodać, że ukraińscy żołnierze dysponują także innymi typami nowoczesnego uzbrojenia. Przykładów nie trzeba daleko szukać - niedawno za pomocą systemu FIM-92 Stinger udało im się strącić dwa rosyjskie śmigłowce Mi-8.

Źródło: The Sun, Wikipedia

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  studionti
  6
  Dobre! To była błyskawiczna wojskowa operacja specjalna na tym kacapskim złomie.
  • avatar
   login1969
   5
   Widowiskowe to mogą być fajerwerki w Sylwestra. Panie Maziarz, chyba się panu rzeczywistość i tragedia ludzka z grą pomyliła. Tam giną dzieci, kobiety, ludzie tracą dorobek całego życia, a pan się ekscytuje i uważa pan że to jest widowiskowe...No brawo. Jest pan młody i przypuszczam że jeszcze w wieku poborowym. Oby się pan na własnej skórze nie musiał przekonywać jakie to jest widowiskowe trzymając we własnych rękach taki granatnik i celując do ruskiego pojazdu czy czołgu i zastanawiać się czy to ja pierwszy strzelę do nich czy oni do mnie.
   • avatar
    michal_mat
    0
    Trafił, efektów nie widać - pytanie czy się uzbroił (minimalny zasięg 20 m), bo jak nie to zmarnowany pocisk
    • avatar
     ch3rub
     -2
     Smutne to, że ekscytujemy się tym jak ludzie się wzajemnie zabijają....

     I ten język
     "Rosyjski transporter trafiony granatnikiem przeciwpancernym. Zobacz widowiskowe nagranie"
     ciekawe czy tak samo "atrakcyjne" by było
     "Kilku ludzi zabitych granatnikiem przeciwpancernym. Zobacz widowiskowe nagranie"
     • avatar
      _Ciekawski_
      -10
      A może byście tak stworzyli osobny portal poświęcony tej wojnie? Np. benchmark-ukraina.pl. Zamiast zaśmiecać to miejsce z założenia poświęcone elektronice.
      • avatar
       EXT_1
       -13
       Chętnie bym zobaczył jak Rosjanie walą do Ukraińców, bo wszędzie tylko w jedną stronę pokazują.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Waffen SS Galizien odmłodniał i zmienił nazwę na Azow żeby delikatne zachodnie podniebienia mogły to przełknąć. Brawo benchmark, rewolucyjna czujność redaktorów tego portalu jest godna podziwu. Może będą z tego jakieś konfitury. Ale ja mam nadzieję że ich Rosjanie w tym Mariupolu wygniotą jak wszy.
        • avatar
         login1969
         0
         Tytuł zmieniony. Bez "widowiskowe". Po prostu "nagranie".Tak jest ok, tak jest normalnie... Tak sformułowany tytuł inaczej się odbiera w obliczu takiej tragedii.