Karty graficzne

Rozbierana sesja Radeona HD 6870

przeczytasz w 2 min.

Dotarliśmy do zdjęć karty graficznej z GPU Barts. Z analizy obrazów można wywnioskować, że powierzchnia nowego procesora graficznego jest większa niż GPU Juniper, a mniejsza niż Cypress - układów stosowanych w serii HD5000.

 Warto przeczytać:
 

Serwis IT168 ujawnił pierwsze zdjęcia Radeona HD 6870 bez zainstalowanego radiatora. W porównaniu do serii HD 5000, 6-fazową sekcję zasilania przesunięto na koniec karty. Osiem kości pamięci o łącznej pojemności 1 GB (128 MB każda) znalazło się na awersie karty, dzięki czemu są one lepiej chłodzone. 
 

Na środku PCB umieszczono prostokątny (podobnie jak w przypadku układu Juniper, który jest obecny w Radeonach serii HD 5700) procesor graficzny Barts XT. Został on zamontowany pod kątem 45 stopni, a więc tak samo jak w Radeonach HD 5800. Co ciekawe, jego rozstaw pinów jest taki sam jak w przypadku procesora graficznego Cypress, co oznacza, że będzie możliwe umieszczenie go na płytce z Radeonów HD 5800. Choć nie wiadomo do końca czy taka konstrukcja będzie poprawnie działać, gdyż płytki PCB, na których został umieszczony Cypress są 8-warstwowe, a te z Bartsów 6-warstwowe. Dodatkowo Radeony HD 6870 mają dwa wyjścia DisplayPort, a zwykłe Radeony HD 5800 tylko jedno.
 


Wymiary Bartsa (zarówno w wersji PRO i XT) wynoszą mniej więcej 17,1 mm x 13,4 mm, a więc jego powierzchnia to 230 mm2. Dla porównania układ Cypress wykorzystany w Radeonach HD 5800 ma powierzchnię 334 mm2, Juniper – obecny w Radeonach HD 5700 – 160 mm2, natomiast GF104 od Nvidii (użyty w GeForce GTX 460) 367 mm2.

Warto wspomnieć, że Barts podobnie jak pozostałe układy został wykonany w 40 nm, a jego wydajność ma być podobna do Radeonów HD 5800 i GTX 460, więc AMD udało się jeszcze bardziej „ścisnąć” układ (między innymi dlatego, że będzie on wyposażony w mniej procesorów strumieniowych).


Bardziej spostrzegawczy zapewne zauważą, że na powierzchni Bartsa znalazło się logo AMD, a nie jak dotąd ATI. Wiąże to się ze zrezygnowaniem z loga ATI w oznaczeniach kart graficznych.


Źródło: vr-zone.com, techpowerup.com
 

Polecamy artykuły:  
PlayStation Move - poznaj magiczną różdżkę Sony
Test 16 coolerów - który schłodzi najlepiej?
Premiera: więcej rdzeni i megaherców od AMD

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  od kiedy to 8X256Mb daje nam 1Gb???? Cos na bakier z matmą.......
  • avatar
   Szymon331
   0
   Ciekawe jak będzie z chłodzeniem tego GPU. Z tego co wiem to łatwiej jest schłodzić układ o większej powierzchni bo szybciej odprowadzane jest z niego ciepło.

   Skoro proces technologiczny nie uległ zmianie to mogliby zostawić ten sam rozmiar układu.

   Chociaż kto wie, skoro ma mniej prądu "żreć" to pewnie będzie też "nie-bardziej" ciepły niż seria 5xxx
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Nie Martwcie się Nvidia szykuje GTX580
    • avatar
     jeomax.co.uk
     0
     Perwersy ;-)
     • avatar
      d i l
      0
      Fajne monety mają w Chinach :D