Technologie i Firma

Rynek gier w Polsce kwitnie

przeczytasz w 1 min.

Wartość polskiego rynku gier wideo szacowana jest na około 1,8 miliarda złotych - to stanowi jakieś 0,6 proc. rynku globalnego.

Około 1,8 miliarda złotych – na tyle szacowana jest wartość rynku gier wideo w Polsce. Agencja Rozwoju Przemysłu, która podała te dane, twierdzi ponadto, że produkcją gier zajmuje się w naszym kraju około 300 firm. Przygotowują one produkty, które później trafiają w ręce około 13,5 miliona graczy – tylu nas właśnie jest w Polsce.

Rynek gier w Polsce na tle innych państw ma niezwykle wysokie tempo wzrostu – około 10 proc. rocznie. Jest tak jednak przede wszystkim dlatego, że rodzime produkcje dopiero od niedawna cieszą się tak dużym uznaniem na świecie. Obecnie polski sektor gier to około 0,6 proc rynku globalnego, ale jeszcze w tym roku może on wzrosnąć do 1 proc.

Tylko w ciągu kilku ostatnich lat Polacy dali światu takie hity jak Wiedźmin 3: Dziki Gon, Dying Light, This War of Mine, SUPERHOT czy Shadow Warrior 2. W tym roku dołączą do nich między innymi Sniper: Ghost Warrior 3, Get Even, Frostpunk czy Agony – tytuły, które śledzą gracze z całego świata.

Gry stają się specjalnością polskiej gospodarki, dlatego też nie dziwi, że polski rząd postanowił jakoś naszych twórców wesprzeć. Najgłośniejszym projektem jest GameINN – program, w ramach którego kreatywni producenci otrzymują dofinansowania, które już teraz przekroczyły 100 milionów złotych.

Źródło: Newseria

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  rqtdev
  2
  Co 3. osoba w Polsce jest graczem? Jakoś nie chce mi się w to wierzyć.
  • avatar
   adamgr
   2
   Z jednej strony rynek rośnie z a drugiej coraz mniej dobrych lokalizacji gier.
   W takiej Francji nie byłoby mowy żeby gra odniosła sukces na rynku bez pełnej wersji językowej a u nas wszelkiej maści Janusze jeszcze narzekają że po polsku :)

   Jednak jesteśmy dziwnym narodem. Nawet "polski" rząd robi wszystko żeby polaka nie wybrali na wysokie stanowisko w UE :)
   • avatar
    TicTac
    0
    Niby tak pięknie, a nadal w większości tytułów musimy czytać a nie słuchać :(