Procesory

Ryzen Theadripper 3990X z nowym rekordem OC. Wynik może jednak budzić zastrzeżenia

przeczytasz w 1 min.

Topowy Threadripper podkręcony o drugie tyle w stosunku do referencyjnego taktowania! Wynik overclockera o pseudonimie Splave robi wrażenie, ale część naszych czytelników na pewno będzie miała wobec niego zastrzeżenia.

Ryzen Threadripper 3990X to najwydajniejszy procesor dostępny na rynku, który można dodatkowo podkręcić, również ekstremalnie. Jeżeli myśleliście, że 5,5 GHz to kres możliwości tej konstrukcji, byliście w błędzie – ostatnio uzyskano na nim jeszcze lepszy wynik.

Nowy rekord podkręcania procesora Ryzen Threadripper 3990X

Nowy rekord ustanowił Allen „Splave” Golibersuch – amerykański overclocker, który współpracuje z firmą ASRock. Producent zapewnił mu 10 sztuk topowego Threadrippera, więc miał możliwość selekcji najlepszej jednostki (aczkolwiek selekcja takich procesorów podobno nie należy do najłatwiejszych).

AMD RYzen Threadripper 3990X - rekord podkręcania

Splave zdołał podnieść taktowanie procesora z bazowych 2900 MHz do 5748 MHz (a więc prawie o drugie tyle!). Za platformę testową posłużyła m.in. płyta główna ASRock TRX40 Taichi oraz dwa zasilacze Enermax MaxTytan o mocy 1250 W każdy.

AMD Ryzen Threadripper 3990X - ekstremalne podkręcanie

Co warto podkreślić, procesor miał wyłączone SMT, a tak wysoką częstotliwość udało się uzyskać tylko na jednym rdzeniu (nie wspominając już o braku stabilności działania układu). Jakby nie było, wynik udało się udokumentować, więc mamy do czynienia z nowym rekordem taktowania dla topowego Threadrippera. Przy domowym OC nie powinniśmy liczyć na więcej niż 3,5 - 3,7 GHz (stabilne i na wszystkich rdzeniach).

Źródło: HWBot, Allen Golibersuch

Zobacz inne newsy o procesorach:

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sn00p
  6
  Podkręcanie najszybszego CPU na rynku to troszkę dziwna sprawa. Nie widzę w tym sensu. Gdyby było mnie stać na coś tak kosztowne to z pewnością nie sugerował bym się możliwością podkręcania :)
  • avatar
   Irrlicht
   1
   O ile SMT w niektórych przypadkach warto wyłączyć i w produkcyjnej maszynie, to wszelkie "rekordy" na CPU z powyłączanymi rdzeniami mają -3 w 10-stopniowej skali sensowności. 1-core OC mogło mieć jakąś wartość poznawczą z 2- rdzeniowymi CPU, ale litości, nie przy 8 rdzeniach, ani tym bardziej 64.
   • avatar
    Chiny_X
    1
    A tak swoją drogą, to dlaczego benchmark nie porusza kwestii, że windows 10 nie obsługuje poprawnie powyżej 64 wątków i zaniża wydajność tego procesora?