Aparaty cyfrowe

Aparat z przeźroczystym wyświetlaczem: pomysł Samsunga - na razie na papierze

przeczytasz w 1 min.

Samsung złożył w koreańskim Urzędzie Patentowym wniosek o opatentowanie aparatu cyfrowego z przeźroczystym wyświetlaczem.

Samsung patent ekran przeźroczysty

Każdy koncern, który zajmuje się fotografią ma w swoim zanadrzu ciekawe, choć nie zawsze praktyczne pomysły na usprawnienie fotografowania. Niektóre z nich pozostają jedynie w sferze idei, co najwyżej opatentowanych, niektóre jak obiektywy dla smartfonów Sony Cyber-shot QX przybierają rzeczywistą formę. Ciekawe jak skończy oryginalny pomysł Samsunga, który zakłada wykorzystanie przeźroczystego wyświetlacza w aparacie cyfrowym.

Idea przeźroczystych wyświetlaczy nie jest obca branży fotograficznej. Producenci aparatów od dawna stosują przeźroczyste panele, które służą wyświetlaniu dodatkowych informacji w wizjerze aparatu. Takie panele spotkamy w lustrzankach, a w bardziej zaawansowanej formie, jako hybrydowy wizjer elektoniczno-optyczny w aparatach takich jak Fujifilm X100S.

Z rysunku poglądowego i krótkiego opisu wiemy, że idea jest następująca. Chodzi o zapewnienie fotografującemu niezakłóconego podglądu sceny, której fragment znajdzie się na zdjęciu. Trudno określić jak będzie to działać ostatecznie, ale można sobie wyobrazić sytuację, gdy widzimy cały kadr przez wyświetlacz, na którym w ramce w narożniku wyświetlony jest podgląd tej części obrazu, która zostanie zarejestrowana przez matrycę aparatu.

Samsung zakłada, że część z przeźroczystym wyświetlaczem będzie miała z boku dołączony element, być może w postaci modułu, w którym znajdzie się sensor, chowany obiektyw i cała potrzebna elektronika. Koncepcja nie wyklucza zastosowania rozwiązania również w większych niż kompakty aparatach, nawet z kategorii bezlusterkowców. Na razie jednak na rysunku widzimy coś na kształt zaawansowanego foto-smartfona.

Podkreślamy, że to obecnie jedynie projekt i nie wiadomo, czy kiedykolwiek zostanie zrealizowany.

Źródło: WSJ

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DustEater
  0
  W aktualnych telefonach pod wyświetlaczem zazwyczaj podzespoły telefonu. W tym przypadku trzeba będzie pozbyć się wszystkiego i przerzucić na sam dół, gdzie zapewne będzie klawiatura/joystick/touchpad.
  • avatar
   FaraonM
   0
   Bardziej moim zdaniem szpanerski ten aparacik by był niż przydatny... Gdyby chcieć zrobić zdjęcie w jasnym miejscu załóżmy , że pod słońce to ten przeźroczysty ekranik musiałby mieć naprawce dużą jasność...