SSD

Samsung SSD 840 EVO: poprawka rozwiązuje problem z wydajnością

przeczytasz w 1 min.

Samsung udostępnił aktualizację oprogramowania dla dysków SSD 840 EVO (mSATA), rozwiązującą problem spadków wydajności przy odczycie starszych plików.

Samsung SSD 840 EVO

Samsung udostępnił nowe oprogramowanie dla dysków z serii SSD 840 EVO, które rozwiązuje problem spadków wydajności w obrębie starszych plików - pisaliśmy o tym w tym newsie.

Nowy firmware jest dostępny dla wszystkich modeli z serii SSD 840 EVO (EXT0CB6Q) i SSD 840 EVO mSATA (EXT42B6Q) – można go zaktualizować za pomocą specjalnej aplikacji Samsung Performance Restoration (pod obsługą systemu operacyjnego Windows XP SP2, Vista, 7 lub 8/8.1).

Warto jednak zauważyć, że wymagane jest tutaj podłączenie dysku w trybie AHCI (SCSI i USB nie jest obsługiwane) oraz zwolnienie przynajmniej 10% pojemności dysku. Co istotne, aktualizacja nie wpływa na dane zapisane na nośniku, a więc nie trzeba się obawiać o ich utratę. Szczegółową instrukcję aktualizacji można znaleźć w tym dokumencie.

Samsung Performance Restoration aplikacja

Serwis TechReport już przetestował wpływ nowego programowania na działanie dysków. Wyraźnie widać, że rozwiązuje ono problem ze spadkiem wydajności odczytu na starszych plikach – transfer już jest równomierny i wynosi około 450 MB/s.

Samsung SSD 840 EVO - wydajność przed aktualizacją  Samsung SSD 840 EVO - wydajność po aktualizacji
Po lewej wydajność odczytu przed aktualizacją (widać spadki transferu), a po prawej wydajność po aktualizacji oprogramowania (transfery już są bardziej równomierne)

Niestety nie wiadomo, jak wygląda kwestia nośników z serii SSD 840 (bez dopisku EVO), w których użytkownicy zgłaszali podobne problemy. Można jednak podejrzewać, iż także i w tym przypadku producent „wypuści” stosowną poprawkę.


Pobierz: 

Samsung Performance Restoration 1.0

 

Rozmiar pliku: 4,9 MB


Źródło: Samsung, TechReport, Sweclockers

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  7
  Całe szczęście, że 840 Pro nie wykazuje problemu, a nie znam nikogo kto by kupił 840 (nie Pro, ani nie Evo).
  • avatar
   tomignac
   3
   co ciekawe przed aktualizacją po półrocznym użytkowaniu spadki były na odczycie do min.19MB (HDTune) po upgrade min.220. SSD 840 EVO 120GB. Ciekawe gdzie ten dysk osiąga te 530 MB, średnia wzrosła do poziomu 380-400MB. Zainstalowany win8.1, CPU i5-4200M 8GBRAM + Samsung Magician (tryb Rapid) + wszystkie optymalizacje
   • avatar
    Szarik_Komputerowiec
    -1
    Pro w domowych warunkach zwykłego użytkowniika by się tylko marnował dlatego Evo jest trochę bardziej popularny i jak widać niedopracowany aczkolwiek u mnie nie zauważyłem tego problemu ale na wszelki wypadek zrobiłem aktualizację (bez utraty danych) i restoration. Narzędzie Samsunga jest w pełni automatyczne.
    http://vpx.pl/i/2014/10/15/evo.jpg
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Aktualizacja przebiegła pomyślnie pomimo tego że u mnie EVO pracuje jako dysk systemowy. Benchmarki wykazują poprawę. Mam nadzieję że nie będzie dalszych problemów.
     • avatar
      carroarmato
      0
      Zainstalowałem to, ale muszę potestować czy jakaś różnica będzie, windows bardzo szybko się włącza, w kilka sekund. Instalacja i update bez problemów.
      • avatar
       Wasek
       0
       Po aktualizacji Samsunga 840 EVO jest zupełnie jak na screenie w artykule. Przed wahało się między 221,7 MB/s a 441 MB/s. Po aktualizacji jest między 416,1 MB/s a 436 MB/s. W normalnym użytkowaniu różnicy raczej nie zauważyłem. I tak wszystko śmigało przed i po.
       • avatar
        KaaF86
        0
        Ja niestety nie mogę uaktualnić , niby mam nieaktualne sterowniki AHCI w manualu jest opisane co zrobić ale to nic nie daje, rozjechał mi się przez to system. Postawiłem od nowa z najnowszymi sterami nic nadal ten sam komunikat.
        • avatar
         Bambo1983
         0
         Wiadomo czy problem dotyczy tylko EXT0CB6Q ? Czy EXT0BB6Q też ?
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Mam taka prośbę czy można prosić o stronę w internecie z testami dysku przez Serwis TechReport. Szukam w internecie i niestety ale takiego testu nie mogę znaleźć.