Internet

Samsung zapowiada 60 GHz WiFi 802.11ad z prędkością 4,6 Gb/s

przeczytasz w 1 min.

To pięciokrotnie lepszy wynik w porównaniu do obecnej generacji WiFi. Oto nadszedł czas jeszcze szybszej komunikacji.

WiFi
foto: Manuel Iglesias/Flickr

Firma Samsung ogłosiła, że udało jej się opracować technologię WiFi na paśmie 60 GHz. Rozwiązanie to zagwarantować ma możliwość osiągnięcia transferu danych na poziomie 4,6 Gb/s (575 MB na sekundę). To pięciokrotnie lepszy wynik w porównaniu do obecnej generacji WiFi (866 Mb/s). Aby lepiej pokazać jak duża jest to prędkość, wystarczy podać przykład – film o wielkości 1 GB zostanie przesłany przy wykorzystaniu WiFi 802.11ad w zaledwie dwie sekundy. 

Co więcej, poprzez wykorzystanie pasma 60 Hz standard WiFi 802.11ad eliminować ma zakłócenia, które występują we wspólnych kanałach publicznych (2,4 i 5 GHz). W rezultacie więc zatarta ma zostać różnica pomiędzy teoretycznie największą prędkością a prędkością rzeczywiście osiągalną.

„Samsung z powodzeniem pokonał bariery na drodze do komercjalizacji technologii WiFi w paśmie 60 GHz i już nie może doczekać się wdrożenia tego przełomowego rozwiązania. Urządzenia nowej generacji doczekają się zatem zmian mających na celu wprowadzanie innowacji. To nowe możliwości dla przyszłego rozwoju technologii WiFi” – skomentował Kim Chang Yong, szef działu badawczo-rozwojowego w firmie Samsung Electronics.

To nie pierwsza próba wykorzystania pasma 60 GHz w technologii WiFi. Dotychczas jednak prezentowane rozwiązania były nieopłacalne i słabe (głównie ze względu na gubiący się sygnał). Opracowane przez firmę Samsung WiFi 802.11ad ma jednak likwidować problemy poprzedników i gwarantować poprawę ogólnej jakości sygnału – między innymi dzięki technologii kontrolowania sygnału poprzez kształtowanie wiązki. 

Według przedstawicieli firmy Samsung – nic nie stoi już na przeszkodzie przed komercjalizacją technologii WiFi 802.11ad, a pierwsze urządzenia kompatybilne z tym standardem mają pojawić się na rynku już na początku przyszłego roku. 

Źródło: SamMobile

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Bostonawy
  6
  A ja nadal chcę chociarz 30mb/s ;(
  • avatar
   Balrogos
   5
   Ja od WI-FI oczekuje Stabilnosci i Braku Packet Lossa, a nie kosmicznych prędkości ktorych nawet na kablu nie mam...
   • avatar
    AMD64
    2
    Żeby chociaż użytkownik zobaczył połowę tej prędkości to już by było coś ;)
    • avatar
     bendyz
     2
     A pózniej będą testy gdzie będzie porównywana prędkość z odległości 1m bez przeszkód i z przeszkodą - kartonem. Z kartonem oczywiście prędkość -70% Fajnie że robią coś nowego ale rozmieszczanie w domu 10hotspotów tylko po to żeby mieć prędkość która potrzebna jest w 0,2% przypadkach to lekka przesada
     • avatar
      luq529
      1
      Czyli streaming gier po wifi nabiera nowego znaczenia xD Oby także przy okazji zmniejszyli czas dostępu.
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       No i ciekawe jak z zasięgiem :) bo te 5GHz na moim routerku to połowa z 2.4 :(
       • avatar
        limera1n
        1
        apf. taka częstotliwość przez 1 ściane nie przejdzie
        • avatar
         COD418
         -1
         Co z tego, że prędkość z NASA skoro pamięć w telefonie czy komputerze tyle nie pociągnie.